Ekonomika
Nauda

Maksātnespējīga banka pensiju neapdraud0

Foto: Shutterstock

Vairākus gadus ieskaitu naudu trešā līmeņa pensijas fondā. Mani interesē, kas notiek ar uzkrāto trešā līmeņa pensijas fondu, ja banku, kurā fonds uzkrāts, izsludina par maksātnespējīgu. Irēna

 

“Pēc būtības iespējamai bankas maksātnespējai nevar būt nekādas ietekmes uz uzkrājumiem pensiju 3. līmeņa fondā,” mierina Andrejs Martinovs, IPAS “INVL Asset Management”  valdes priekšsēdētājs.

“Privātais pensiju fonds veic pensiju 3. līmeņa līdzekļu administrēšanu, proti, organizē un vada pensiju plānu darbību un dara to šķirti no klientu iemaksātiem līdzekļiem. Turklāt šī darbība ir stingri regulēta un nepārtraukti uzraudzīta no FKTK puses.

Savukārt pensiju plānā iemaksātie klientu līdzekļi tiek glabāti turētājbankā, taču šķirti no citiem bankas līdzekļiem, neiekļaujot tos bankas bilancē.
Saistītie raksti

Pie tam pārsvarā visi klientu līdzekļi tiek ieguldīti finanšu tirgos un turētājbankas ārpus bilancē pārsvarā glabājas vērtspapīri, nevis nauda, kas papildus nodrošina šo līdzekļu šķirtumu no bankas līdzekļiem un citas mantas.

Līdzekļu ieguldīšanu finanšu tirgos veic līdzekļu pārvaldnieks, kas arī ir atsevišķa licencēta juridiskā persona. Šo visu iesaistīto subjektu darbību uzrauga FKTK un regulē likumdošana. Papildus argumentam par pensiju 3. līmeņa drošumu var kalpot fakts, ka līdz šim Latvijas vēsturē ir bijuši vairāki gadījumi, kad bankas, kas ir saskārušās ar maksātnespējas problēmām, pildīja arī līdzekļu turētājbankas funkciju, bet neviens pensiju 3. līmeņa fonda klients un viņa iemaksas necieta,” skaidro Andrejs Martinovs.

LA.lv