LETA

Maksātnespēju skaits Eiropā aug; Latvijā – samazinās 0

Pērn Eiropā ievērojami audzis uzņēmumu maksātnespējas procesu skaits, turpretī Latvijā un Igaunijā novērots neliels uzlabojums – bankrotu skaits pērn Latvijā samazinājies par 4%, bet Igaunijā – par 6%, salīdzinot ar 2011.gadu, secināts kredītrisku apdrošināšanas sabiedrības “Coface SA” ikgadējā maksātnespējas pētījumā par Centrāleiropas valstīm.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Pēc nelielas ekonomikas atsilšanas 2011.gadā pērn Centrāleiropas valstis atkal skārušas ekonomiskās grūtības. Bankrotu vilnis sasniedzis arī Poliju, kur 2012.gadā pirmo reizi fiksēts rekordaugsts uzņēmumu maksātnespējas gadījumu skaits. Eksperti prognozē, ka bankrotu pieaugums turpināsies arī šogad un 2014.gadā.

Neveiksmīgākās nozares ir ražošana un celtniecība, bet bankrotu mazāk skartās biznesa jomas 2012.gadā bija informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas, izglītība un veselība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā maksātnespējas procesu samazinājums pagājušajā gadā liecina par tautsaimniecības atlabšanu. Lielākais bankrotu skaits 2012.gadā Latvijā ir bijis vairumtirdzniecības un pakalpojumu nozarē, kam seko būvniecība un ražošana.

“Minētie sektori ir izteikti pakļauti iedzīvotāju pirktspējai un ir ļoti jutīgi uz mazākajām cenu izmaiņām. Papildus jāmin banku piesardzīgā kreditēšanas politika, paaugstinātās aizdevumu likmes, kas apgrūtina uzņēmumiem aizņemties un līdz ar to bremzē apgrozāmo līdzekļu apguvi. Turklāt jāsaprot, ka bankroti notiek ne tikai krīzes laikā, maksātnespējas process ir normāla biznesa vides sastāvdaļa, kurā izdzīvo stiprākie,” atzina “Coface SA” Latvijas filiāles pārstāve Sandra Smiltniece.

Komentējot situāciju Lietuvā, Smiltniece norāda, ka bankrotu skaits ir izteikti samazinājies atsevišķās nozarēs – nekustamā īpašuma un transporta. Lietuvā, neskatoties uz to, ka valsts ir daudz lielāka nekā Latvija, reģistrēto uzņēmumu skaits ir gandrīz tāds pats kā Latvijā. “Tas skaidrojams ar to, ka Lietuvā ir daudz zemnieku saimniecību, kas netiek reģistrētas kā kompānijas. Galvenais iemesls maksātnespējai, līdzīgi kā Latvijā, ir neprofesionāla vadība,” atzīst “Coface SA” pārstāve.

Līdzīgi Polijai, pērn bankroti smagi skāruši tādas Eiropas valstis kā Bulgārija, Slovēnija, Horvātija, Čehija. Bulgārijā maksātnespējas procesi 2012.gadā pieauguši trīs reizes, savukārt Čehijā to pieaugums ir par 45%, bet Horvātijā maksātnespējas procesi pieauguši dramatiski – par 174%. Kā norāda “Coface SA” kredītrisku analītiķi, salīdzinot valstis, jāņem arī vērā valstu atšķirīgās likumdošanas un banku politika.

Baltijas valstu maksātnespējas procesu likumdošana atbilst Eiropas standartiem, turpretī Bulgārijā vai Horvātijā nepieciešami būtiski uzlabojumi.

Reklāma
Reklāma

2013.gadā kredītrisku analītiķi prognozē situācijas pasliktināšanos teju visā Centrāleiropā. Maksātnespēju skaits turpinās pieaugt lielākajā daļā valstu – ieskaitot Poliju, kur ir sagaidāma daudz lielāka globālās krīzes ietekme uz ekonomisko situāciju, kā arī Bulgāriju un Ungāriju, kur uzlabojumi tuvākajā nākotnē neizskatās iespējami.

“Coface” grupa strādā kredītrisku apdrošināšanā, piedāvājot uzņēmumiem risinājumus, lai pasargātu biznesu no finanšu riskiem – gan vietējā, gan eksporta tirgos. “Coface” grupas kopējais apgrozījums 2012.gadā sasniedza 1,571 miljardu eiro (1,104 miljardus latu), kas ir par 1,4% vairāk nekā 2011.gadā. Grupas neto peļņa 2012.gadā – 129 miljoni eiro (90,66 miljoni latu).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.