Foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avīze

Māksla 21. gadsimtā: laikmeta vērojums un identitātes konstruēšana 0

Ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zāles “Arsenāls” izstādes “LNMM jaunieguvumi. 21.gadsimts” vēlos aicināt uz diskusiju par krājuma komplektēšanas politiku valstiskā līmenī, kā arī par to, kā 21. gadsimts ir pārstāvēts muzeju krājumos Latvijā, šodien žurnālistiem sacīja izstādes kuratore un LNMM Latvijas vizuālās mākslas departamenta krājuma darba vadītāja Daina Auziņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Britu pulkvedis: “Viņš blefo par kodolieročiem. Jo ātrāk mēs to sapratīsim, jo ​​labāk” 140
Lasīt citas ziņas

Viņa skaidroja, ka svarīgi pievērst arī uzmanību finansēšanas mehānismiem un apmēriem, kas Latvijā tiek atvēlēti mākslas kolekciju veidošanai un papildināšanai.

Tāpat Auziņa vēlas aicināt uz diskusiju par to, kāda ir Latvijas māksla 21.gadsimtā. “Tas, protams, ir grūti izdarāms, jo mēs joprojām dzīvojam šajā laikā, un mums nav iespējas uz to skatīties retrospektīvi. Tomēr domāt un izvērtēt to, kāds ir šis laikmets Latvijas mākslā, ir svarīgi un visu laiku, manuprāt, jādara,” sacīja jaunās izstādes kuratore.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Auziņas paustā, 21.gadsimts visiem izstādes darbiem ir ne tikai datējums, bet arī izstādes tēma. Jebkurš izstādē redzamais darbs savā veidā raksturo 21.gadsimtu. Izstāde sadalīta divās daļas – viena zāle veltīta laikmeta vērojumam, bet otra – identitātes konstruēšanai 21.gadsimtā, kas mūsdienās ir populāra tēma, kurai uzmanību pievērsuši visdažādāko jomu pētnieki.

Auziņa informēja, ka izstādē apkopoti 150 darbi, kas ir ceturtā daļa no darbiem, kas šo periodu pārstāv LNMM kolekcijā. Lai pievērstu uzmanību tam, ka ir iespēja veidot virkni citu interpretāciju par šo laikmetu, izstādē būs pieejami skārienjūtīgie ekrāni, kuros varēs pilnā apmērā iepazīt visus 600 darbus ar attēliem un informāciju, vai darbs ir pirkts vai dāvināts, kā arī kurā gadā nonācis muzeja kolekcijā.

LNMM direktore Māra Lāce norādīja, ka izstāde “LNMM jaunieguvumi. 21.gadsmits” muzejam, kas aktīvi strādā ar krājuma papildināšanu un sekošanu līdzi aktuālajai mākslas ainai, ir ļoti nozīmīga, jo parāda virzienu, kādā LNMM strādā, kā tiek tērēta nodokļu maksātāju nauda, kā arī rāda, cik aptverošs ir muzeja skatījums uz procesiem.

Lāce skaidroja, ka krājumu komplektēšana par 21.gadsimta mākslu nav LNMM vienīgā līnija, jo muzejs ir liela struktūra, kas skatās arī uz Latvijas mākslas mantojumu dažādos periodos. Kaut arī pastāv uzskats, ka visus procesus mākslas dzīvē var vērtēt tikai pēc apmēram pēc 50 gadiem, LNMM direktore uzskata, ka komplektācija jāveic arī aktuālajā procesā un tas reizēm rada zināmas problēmas, jo ir ļoti grūti paredzēt darba nozīmīgumu.

Pēc Lāces paustā, “LNMM jaunieguvumi. 21.gadsmits” ir izteikti kuratores veidota izstāde, jo tajā aplūkoti muzeja 17 gados iepirktie vizuālās mākslas darbi. “Šī izstāde rāda daļu no 17 gadu cikla, un tā ir tikai daļa, jo šajos 17 gados muzeja kolekcija papildināta par 600 priekšmetiem, turklāt apmērām 260 ir pirkumi,” sacīja muzeja direktore, piebilstot, ka izstāde parāda, ka uz savāktā materiāla bāzes var veidot dažāda veida interpretācijas par laiku un šo kolekciju.

Reklāma
Reklāma

Viņa arī norādīja, ka muzeja “lielā sāpe” ir tas, ka mākslas darbu iepirkšana nav stabila finansējuma, jo tas katru gadu mainās. “Šī ir tēma, par kuru mēs regulāri runājam gan Kultūras ministrijā, gan tālāk Saeimā,” piebilda Lāce.

Pēc viņas paustā, ar jauno izstādi muzejs vēlas parādīt nepieciešamību pēc tāda finansējuma, lai būtu iespējams mākslas ainu komplektēt. Turklāt nedrīkst aizmirst, ka mākslinieka darba nonākšana muzejā ir viņa darba apliecinājums, kā arī iztikas jautājums.

Vienlaikus LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece sacīja, ka ar izstādi muzejs atgriežas pie savas misijas – krāt, izstādīt un popularizēt. “Ļoti svarīgi, ka darbi tiks vērtēti tagad un pēc ilgāka laika, bet patlaban svarīga aktīva kuratora un glabātāja mediācija,” sacīja Gerharde-Upeniece.

Izstāde “LNMM jaunieguvumi. 21.gadsimts” LNMM izstāžu zālē “Arsenāls” būs apskatāma no 17. novembra līdz 28. janvārim.

Ekspozīciju ievada atskats uz svarīgiem 21.gadsimta notikumiem pasaules un Latvijas vēsturē, bet tās centrā ir refleksija par laikmeta iezīmēm mūsdienu Latvijas mākslā, mākslinieka attieksme pret laiku, vietu un sevi.

Izstādē pārstāvēti tādi autori kā Ēriks Apaļais, Jānis Avotiņš, Arturs Bērziņš, Aigars Bikše, Māris Bišofs, Ēriks Božis, Andris Breže, Vija Celmiņa, Ivars Drulle, Andris Eglītis, Gints Gabrāns, Kristaps Ģelzis, Mārīte Guščika, Ieva Iltnere, Eižens Janišs, Raids Kalniņš, Kristaps Kalns, Ernests Kļaviņš, Ginters Krumholcs, Daiga Krūze, Maija Kurševa, Leonards Laganovskis, Anda Lāce, Paulis Liepa, Sarmīte Māliņa, Jānis Mitrēvics, Gļebs Panteļejevs, Inta Ruka, Modris Sapuns, Guntars Sietiņš, Juris Utāns un Aija Zariņa.