×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
29. marts, 2012
Drukāt

Māksla bez rāmjiem

klavs_kaksis_gunaars_kusskkis_4

Līdz 31. martam Rīgā Mencendorfa namā skatāma Veinbahu – Kakšu ģimenes izstāde. Vadošā loma šajā izstādē ir Klāvam Veinbaham. Viņš izstādē pārstāvēts ar 48 gleznām, kuras gandrīz visas veltītas Rīgai. Viņa gleznas tapušas brīvā dabā – plenērā. Redzami veseli gleznu cikli, kas veltīti tai Rīgai, kas ne visai bieži attēlota gleznās.

 

K. Veinbahs savos darbos attēlojis visas galveno ticību baznīcas Rīgā. Tas ir vērā ņemams notikums un arī vienreizēja parādība latviešu mākslā. Vēl ir Rīgas ūdenstorņu cikls. Vēl viens ne mazāk interesants virziens mākslinieka darbos ir viņa klusās dabas. Tajās parādīti vienkārši priekšmeti, kas ikdienā ir ap mums.

K. Veinbaha brālis Juris Kaksis izstādē pārstāvēts ar grafikas darbiem. Tie ir savdabīgā izpildījumā, tāpēc varētu pievērst skatītāju uzmanību. Mākslinieks skatītājiem vērtēšanai nodevis četrus darbus – starp tiem ir arī Latvijas naudas mets un Āgenskalna tirgus. Ģimenes galva Jānis Kaksis skatītājiem rāda septiņas gleznas. Tās ir ainavas no Jaunpiebalgas, kur viņš ilgu laiku skolā strādājis par zīmēšanas skolotāju. Ainavās attēlots tās dabas skaistums, kas māksliniekam, strādājot Jaunpiebalgā, bijis ap viņu. Mākslinieka dēli Latvijas Mākslas akadēmijā studējuši tēlotājas mākslu, bet viņš pats – mākslas vēsturi un šajā jomā arī darbojies. Viņa spalvai pieder grāmata “Alvīne Veinbaha” (1982). Ceturtā izstādes dalībniece ir Alvīne Veinbaha – Klāva un Jura māte, Jāņa Kakša dzīvesbiedre. Viņa ir profesionāla tēlniece, kura visu savu mūžu darbojusies tēlniecības jomā. Šoreiz māksliniece pārstāvēta ar četriem nelieliem darbiem, starp tiem sevišķi interesants un pārliecinošs ir kapara kalums “Piena ceļš”, kā arī marmorā kaltā “Meitenīte baltā”. No A. Veinbahas plašākai sabiedrībai zināmajiem darbiem ir piemineklis Rēzeknes rajona Audriņu ciemā un Viļa Lāča cilnis pie Rīgas 31. vidusskolas ieejas.

Izstādē redzami vienas ģimenes četru mākslinieku darbi. Katram no viņiem ir savs un tikai viņam raksturīgs mākslinieciskais rokraksts.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+