×
Mobilā versija
+10.2°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
12. septembris, 2014
Drukāt

Māksla plūkt spalvas tā, lai negāgina. Ko partijas sola nodokļu jomā? (11)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kā tūrisma kompānijas dažas dienas pirms tālā ceļojuma arī partijas pirms vēlēšanām sola lētāku ceļojumu – nākamajos četros gados pazemināt nodokļus un vienlaikus… palielināt izdevumus aizsardzībai, izglītībai, drošībai, sociālo atbalstu. To, ka tas nav savienojams, parasti uzzinām pēc vēlēšanām. Bet tagad ir pat partijas, kas aicina uz utopisko komunismu vai patriarhālo lauku sētu. “Bezmaksas sabiedriskais transports. Bezmaksas minimālie medicīnas pakalpojumi.” (“Suverenitāte”.) “Rūpniecībai ir jābūt ārpus Rīgas. Jādzīvo pēc iespējas laukos. Mājražošana. Daļu pārtikas ģimenei ražojam paši.” (Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām”.) Taču ne vārda par to, kur ņemt līdzekļus savu utopiju īstenošanai. It kā prātīgāka ir politiskās partijas “Izaugsme” programma ar presē izlasāmo problēmu likšanu darbakārtībā, taču arī te nav skaidrs, kā pārdalīs budžetu, ja veselības aprūpei dos vismaz 5% un zinātnei 1,5% no IKP.

Arī lielākajām un populārākajām partijām ir daudz “politisku mānekļu” – spīdumiņi, ko žagatai no ligzdas paķert. Tāds ir “Saskaņas” piedāvātais nodoklis par luksusa precēm, Reģionu apvienības iecerētā ikgadējā transporta līdzekļa nodeva atkarībā no laika, kad reāli izmanto auto, kā arī Nacionālās apvienības (NA) ideja par atlaižu taloniem pārtikai maznodrošinātajiem. Ar niecīgu iespaidu uz budžetu, bet apliecina politisko brašumu. Tomēr visvairāk mūsu dzīvi nākamajos četros gados ietekmēs ne šie, bet darbaspēka un patēriņa nodokļi, kā arī īpašuma nodokļi.

“Nodokļu māksla ir zoss plūkšana tā, lai iegūtu pēc iespējas vairāk spalvu, bet lai tā pēc iespējas mazāku gāginātu,” – pie tādas atziņas 17. gadsimtā nonāca toreizējais Francijas finanšu ministrs Žans Batists Kolbērs. Ar nodokļu reformu viņš tolaik izglāba Franciju no bankrota. Gandrīz divdesmit gadu laikā viņš kā ministrs spēja ekonomiku nostatīt uz kājām, ko gan pilnībā karalis Luijs XIV neļāva ar saviem Spānijas kara tēriņiem. Arī mums neizbēgamie “kara tēriņi” 2% apmērā no kopprodukta neļaus valstij attīstīties tik strauji un iedzīvotājiem justies tik stabili, kā vēl bija iedomāts gada sākumā. Tāpēc vērtējumam še pakļautas tikai tās partijas, kas, izmantojot minēto salīdzinājumu, zosi piedāvā plūkt, nevis glaudīt.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. JAUTĀJIET 12.SAEIMAS DEPUTĀTU KANDIDĀTIEM! Atbildēt

  Pat Grieķijā,Spānijā un Itālijā ŠODIEN PVN likme pārtikas pamatproduktiem ir tikai 4%! Tātad vēl zemāka pat kā Polijā (5%),Beļģijā un Nīderlandē (6%)! Mūsu partiju kandidātiem vajadzētu saviem vēlētājiem OBLIGĀTI paskaidrot,kapēc Latvijā,trešajā nabadzīgākajā Eiropas savienības valstī,PVN likmei pārtikas pamatproduktiem ir jābūt 5,25 reizes augstākai pat kā Grieķijā! Kādēļ viņi to nedara?

 2. Partijas sola palielināt algas,pensijas un pabalstus;samazināt nodokļus,bet progresīvo ienākuma nodokli un samazinātu PVN likmi pārtikai neieviest!

 3. “Finanšu ministrija (FM) nesen nāca klajā ar priekšlikumu pakāpeniskai iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes samazināšanai līdz 15%. Kā norādīts FM sniegtajā informācijā presei,tad tas tiek darīts,”lai veicinātu Latvijas sabiedrības labklājības pieaugumu un pastiprinātu cīņu ar aplokšņu algām”.FM īpaši akcentē rūpes par iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem,taču,manuprāt,sagatavotie likuma grozījumi būs jo īpaši izdevīgi personām ar augstiem ienākumiem.Ja FM ierēdņiem patiesi rūp dzīves līmeņa uzlabošana personām ar zemiem ienākumiem,tad būtu ar IIN neapliekamais minimums jāpaaugstina līdz iztikas minimumam-110 latiem. Pēc Īrijas parauga jāievieš vismaz divas likmes IIN vajadzībām: 15% varētu būt līdz 10 000 latiem gadā,virs šīs summas saglabātos 25%. Ja ienākums pārsniedz 10 000 latu gadā,tad jāpaplašina IIN bāze un nodoklis jāiekasē arī no tiem ienākumiem,kas šobrīd ir ar nodokli neapliekami (akciju pārdošana,dividendes,depozītu procenti utt.) Skat.”Kam izdevīgi likumu grozījumi?”,Jānis Grasis,Banku augstskolas docents,Latvijas Avīze,25.02 2006.
  “Vienotība”tagad,šo”Tautas partijas “rūpēšanos par iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem” tikai atkārto!

 4. “Ja reiz esam atjaunojuši gan Satversmes darbību,gan Civillikumu,tad arī nodokļu likumi mūsdienās ir jāveido pēc tiem pašiem principiem kā pirmskara Latvijā.”Spalvu plūkšanai” ir jānotiek atbilstoši maksātspējas principam:vairāk ir jatrenkā”treknās zosis”,bet nevis applūktās,no kurām objektīvi neko noplūkt nevar.Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) neapliekamais minimums ir jāpielīdzina Valsts statistikas pārvaldes aprēķinātajam iztikas minimumam.Jāievieš divas likmes IIN vajadzībām-15% ienākumiem līdz 6000 latu gadā (500 latu mēnesī);ienākumiem,kas pārsniedz 6000 latu,saglabātos 25% likme. Jānovērš diskriminācija starp kapitāla ienākumu un darbaspēka ienākumu,apliekot ar nodokļiem virs zināma sliekšņa arī ienākumus no nekustamā īpašum spekulācijām,akciju pārdošanas u.tml ienākumiem.”
  Skat.”Vairāk jātrenkā treknās zosis”,Jānis Grasis,Banku augstskolas docents,Latvijas Avīze,14.08.2006.

 5. Nu virsraksts ir super super!!!!

 6. un prognozes-skan jau skaisti,tikai……..to zosu ar katru dienu paliek mazāk un mazāk.Interesanti,ko tad viņi te vēl taisās plūkt.

 7. Ka Latvija ir īpaši draudzīga lielu algu īpašniekiem liecina žurnāla “Forbes”un auditorfirmas Ernst&Young”jau 2004.gadā,51 pasaules valstī veiktais pētījums.”Latvija sākotnēji no progresīvās nookļu sistēma atteikusies,lai atvieglotu nodokļu administrēšanu.Tagad sistēmu teorētiski varētu mainīt,taču lēmumu pieņēmējiem-politiķiem-ir lieli ienākumi,un progresīvie nodokļi nebūtu viņu interesēs,uzskata D.Robežniece.”
  Skat.”Pētījums:”Latvijas nodokļu sistēma ir īpaši labvēlīga lielu algu īpašniekiem”,Egle Klekere,Diena.lv,Sestdiena,22.maijs 2004.

 8. Nedzirdīgā Vienotība Atbildēt

  “Vēlreiz atkārtoju,ka ienākums no kapitāla ir cienījams ienākums,taču tas jāapliek ar tādu pašu nodokli kā ienākums no algas. Jo kapēc ienākums no kapitāla joprojām tiek aplikts joprojām ar mazāku nodokli? Visos biznesos,tajā skaitā kapitāldaļu pārdošanā.”
  Roberta Zīles intervija žurnālam”Kapitāls”,2012.gada 23.novembris.

 9. “Bijušais premjerministrs Ivars Godmanis (LDD/LC) prognozē,ka Latvijā,visticamāk,tiks ieviests progresīvais ienākuma nodoklis un nekustamā īpašuma nodoklis.”
  Skat.”Apsola ieviest progresīvo nodokli”,L.Melbārzde,O.Prikulis,M.Fridrihsone,R.Bīders,2009.gada 29.jūlijs,00:00

 10. Pirms četriem gadiem Atbildēt

  “Pieņemtais lēmums ir,ka konceptuāli mēs virzāmies uz progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli. To mēs varam ieviest pilnā mērā no nākamā gada”,iepriekš pavēstīja premjers Valdis Dombrovskis,pavēstot,ka šogad nolemts ieviest tādu kā “hibrīdmodeli”,neapliekamo minimumu samazināt līdz 45 latiem un ieviest papildu likmi augstākiem ienākumiem.
  Finanšu ministrija piedāvā četrus variantus progresīvā ienākuma nodokļa ieviešanai un jau ceturtdien valdība lems par priekšlikumiem,trešdien Latvijas televīzijas raidījumā”Kas notiek Latvijā?”,teica finanšu ministrs Einars Repše.” Skat.”Finanšu ministrija piedāvā četrus variantus progresīvā ienākuma nodokļa ieviešanai”,Kas jauns,10.jūnijs 2009 23:05 BNS

 11. Skat.”Ieviesīs progresīvo nodokli,samazinās minimālo algu”,Aleksis Zoldners,”Apollo”,redakcija@apollo.lv Otrdiena,2009.gada 9.jūnijs 14:31

Draugiem Facebook Twitter Google+