×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. novembris, 2013
Drukāt

Kultūras telpā/ēdinātavā “371” līdz 30. novembrim Kates Seržānes izstāde “Cope” 


Serzane_5

Jelgavas mākslinieces Kates Seržānes izstāde “Cope”, kas līdz mēneša beigām apskatāma Rīgas kultūras telpā/ēdinātavā “371”, vispirms iesakāma grafikas, jo sevišķi zīmējuma, cienītājiem, jā, arī zemledus makšķerniekiem jeb žibulētājiem. Šogad ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Jelgavas pilsētas domes finansiālu atbalstu māksliniece no augusta līdz septembra vidum rādīja 16 sēpijas tehnikā darinātus zīmējumus Želidā, Barselonā (Spānijā) tāda paša nosaukuma izstādē. Tagad tos varam apskatīt Rīgā, bet nākamgad maijā – Jelgavas Trīsvienības baznīcas tornī, tiesa gan, ar jauniem papildinājumiem.

Zīmējums ir Kates Seržānes kaislība. Šajā tehnikā bija darināts arī viņas nobeiguma darbs Latvijas Māk-slas akadēmijas grafikas nodaļā 2006. gadā. Zīmējums nesis viņai arīdzan starptautisku atzinību, 2006., 2008. un 2012. gadā Pilzenes (Čehija) starptautiskajās zīmējumu biennālē saņemot sertifikātu par augstāko tehnisko kvalitāti. Starp citu, šajās biennālēs no Latvijas viņa piedalījusies vienīgā. Māk-
slinieces talantu un nevainojamo tehniku skatītāji ir novērtējuši arī Polijā, Beļģijā, Maķedonijā un Baltkrievijā.

Zivis ir Kates Seržānes pēdējo gadu centrālā tēma, kurā grafiķi pievilina zivs formu neizsmeļamā daudzveidība un trauslā gaismēnu saspēle. Viņas reālistiskie zīmējumi ar sēpijas jutīgajām niansēm pietuvojas monohromai tonālai glezniecībai. Šoreiz izstādē ne tik uzsvērti dominē zivis, cik zemūdens makšķernieki jeb žibulētāji.

Viegli iedzeltenā baltā papīra lapa Kates Seržānes interpretācijā kļūst par neatņemamu sniegotās ainavas sastāvdaļu. Līnijas – te uzsvērtas, te notušētas dažādās tonālās niansēs – ievelk ainavas aprises, rada telpas ilūziju, atklāj ziemīgo atmosfēru, iezīmē makšķernieku stāvus. Lietišķums zīmējumā sabalsojas ar klusu romantismu. Perfektais zīmējums, neordinārā kompozīcija un mākslinieces apgarotība padara šīs lapas par neatkārtojamiem meistardarbiem.

Vietas izvēle izstādei var likties dīvaina. Bet kur teikts, ka šādā lietišķā atmosfērā, kāda mēdz būt ēstuvē, pie tam vēl tirgū, pie sienām var karāties tikai internacionālu skaistuļu vilinošie, visai intīmie fotouzņēmumi, daiļi citu zemju skati ar kalniem un ūdeņiem vai dekoratīvi gleznojumi? Patiesi laba māksla iederas visur.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+