Izglītība

Mākslas augstskolas: Studiju programmu izvērtējuma rezultātu apšaubīšana ir politiski motivēta 0

Foto – LETA

Latvijas Mākslas augstskolu asociācija uzskata, ka ir pamats domāt, ka Augstākās izglītības padomes (AIP) īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai” rezultātu apšaubīšana ir politiski motivēta.

Latvijas Mākslas augstskolu asociācija ir nosūtījusi atklātu vēstuli par augstākās izglītības studiju virzienu akreditācijas jautājumiem valsts augstākajām amatpersonām – Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, premjeram Valdim Dombrovskim (V) un Saeimas spīkerei Solvitai Āboltiņai (V).

“Ir pamats uzskatīt, ka ESF projekta rezultātu apšaubīšana ir politiski motivēta, lai sasniegtu ministra politiskos mērķus, nevis profesionāli izvērtētu Latvijas augstskolās īstenotos studiju virzienus,” akcentēts vēstulē.

Latvijas Mākslas augstskolu asociācija aicina izdarīt visu iespējamo, lai novērstu atsevišķu politiķu politisko ambīciju radītos smagu un grūti labojamu seku riskus Latvijas augstākajā izglītībā. Augstskolas norāda, ka pašreizējai sarežģītajai un pretrunīgajai situācijai augstākās izglītības studiju virzienu akreditācijas jomā ir priekšvēsture, kura skaidri atklāj iesaistīto pušu negodprātīgo pozīciju, jau uzsākot pārmaiņu vadīšanu studiju virzienu akreditācijas jomā.

Mākslas augstskolas klāsta, ka, jau sākot ar pērnā gada vasaru, gatavojot “Augstskolu, koledžu un studiju virzienu akreditācijas noteikumus”, Izglītības un zinātnes ministrija tās ministra Roberta Ķīļa vadībā vairākkārtīgi mēģinājusi atteikties no sākotnēji iecerētās reformas un sākt pilnīgi jaunu akreditācijas procesu, ignorējot Eiropas Sociālā fonda projekta “Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai” rezultātus.

Augstskolas norāda, ka jau ilgi pirms publiskajā telpā izskanēja apgalvojumi par iespējamo datu viltošanu vai projekta kvalitātes problēmām bija mēģinājumi neizmantot datus, kas līdz ar to liedz arī pēdējos uzlūkot kā objektīvus un kā no politiskās konjuktūras neatkarīgus.

“Gribam vērst arī uzmanību uz nepieļaujamo situāciju, ka jau ilgāk nekā nedēļu publiskajā telpā tiek apšaubīta Eiropas Sociālā fonda projekta “Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai” kvalitāte un vērtējumu objektivitāte balstoties Izglītības un zinātnes ministrijas pasūtītajā juridiskajā izvērtējumā, kurš joprojām nav publiski pieejams pat tiem, kuri ir tapuši par pārmetuma objektiem,” uzsver augstskolas. Viņuprāt, publiskajā telpā nonākusī informācija no ziņojuma ļauj secināt, ka tas satur daudz viegli novēršanu kļūdu.

Kā piemērs tiek minēts tas, ka publicētajos secinājumos no auditoru ziņojuma minēts, ka septiņas Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studiju programmas vērtētas aptuveni divu stundu laikā, jo ekspertu grupa šajā dienā vērtēja vēl trīs citas augstākās izglītības iestādes, lai gan LMA īsteno tikai trīs akreditētas studiju programmas – bakalaura, maģistra un doktora programmas mākslās. “Ja arī pārējais ziņojuma teksts ir sagatavots ar tādu pašu kļūdu apjomu, tad tajā paustos secinājumus ir grūti izmantot objektīvas informācijas iegūšanai,” uzskata augstskolas.

Mākslas augstskolas norāda, ka pašreizējā situācijā augstākās izglītības studiju virzienu akreditācijas jomā joprojām ir daudz neatbildētu un neskaidru jautājumu. “Ministrijas piedāvātais risinājums, kurš paredz, ka projekta ekspertu vērtējumus varētu pārvērtēt Vācijas Augstākās izglītības akreditācijas aģentūras ASIIN pārstāvji, izmantojot joprojām nezināmu un publiski nepieejamu metodoloģiju, nerada pārliecību par akreditācijas procesu, jo saskaņā ar publiski pieejamo informāciju ASIIN ir specializējušie inženierzinātņu, datorzinātņu, dabas zinātņu un matemātikas bakalaura un maģistra studiju programmu akreditēšanā,” akcentē mākslas augstskolas.

Ņemot vērā to, ka augstākās izglītības studiju virzienu akreditācijas aizkavēšanās apdraud Latvijas augstāko izglītību, ietekmē Latvijas valsts tēlu un iespaidos Latvijas un ārvalstu studentus studiju izvēles, Latvijas Mākslas augstskolu asociācija, aicina valsts augstākās amatpersonas izdarīt visu iespējamo, lai studiju virzienu akreditācijas process noritētu Augstskolu likumā noteiktajos termiņos un izmantojot AIP īstenotā projekta rezultātus. Tāpat arī aicina izvairīties no riska zaudēt projektā ieguldītos ES līdzekļus vairāk nekā viena miljona latu apmērā.

Latvijas Mākslas augstskolu asociācija apvieno trīs mākslas augstskolas – Latvijas Mākslas akadēmiju, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju un Latvijas Kultūras akadēmiju.

Jau vēstīts, ka, pamatojoties uz projekta rezultātiem, bija iecerēts veikt studiju virzienu akreditāciju. To, ka Augstākās izglītības studiju programmu izvērtējums nav izmantojams, pavēstījis Ķīlis. Aizdomas par nepilnīgi veiktu darbu apstiprinot auditorfirmas SIA “Deloitte Latvia” veiktā audita rezultāti. Pagaidām gan audita ziņojumam ir ierobežotas pieejamības statuss, taču ministrija meklē risinājumus, lai to noņemtu.

Kā ziņots, Ķīlis ir paziņojis, ka AIP varētu būt pašrocīgi labojusi un tādējādi viltojusi ārzemju ekspertu veikto augstskolu studiju programmu novērtējumu. Savukārt AIP vadītājs Jānis Vētra noliedz, ka AIP būtu viltojusi ekspertu vērtējuma datus par Latvijas augstskolu studiju programmu kvalitāti, un izskanējušo informāciju uzskata par nepatiesu.

Ķīlis arī ir izteicies, ka pastāv nopietna varbūtība, ka saistībā ar iespējamo datu viltošanu būs jāatdod AIP īstenotajā Eiropas Sociālā fonda projektā “Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai” ieguldītie līdzekļi – aptuveni viens miljons latu.

LA.lv
MO
Marta Ozola
Latvijā
“Sporto visa klase” ierībina jauno sezonu
3 dienas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
IZM aicinās uz sarunām par literatūru skolotājus un rakstniekus
4 dienas
LE
LETA-INTERFAX
Latvijā
Šadurskis nikns par ažiotāžu ap literatūras stundām
5 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
7 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
5 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
5 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
6 stundas