Kultūra
Māksla

“Mākslas Indiana Džonss” atguvis pirms 20 gadiem nolaupītu Pikaso gleznu0

Foto: AP / Scanpix / LETA

Holandietis, kuru pazīst kā “mākslas Indianu Džonsu” atradis pirms 20 gadiem nozagtu Pikaso gleznu, ziņo BBC.

Artūrs Brands apgalvo, ka 1938. gadā gleznotais portrets, kuru pazīst kā “Sievietes biste” jeb “Dora Māra” gadiem apgrozījies Holandes kriminālajā pasaulē pēc tam, kad 1999. gadā to nozaga no Saūda Arābijas šeiha jahtas.

“Visi uzskatīja, ka glezna iznīcināta,” komentēja Brands, norādot, ka tā notiek ar 90% nozagtās mākslas, kad zagļi saprot, ka ieguvumu nav iespējams pārdot. Tāpat detektīvs izdevumam “De Volkskrant” atklāja, ka pēc gleznas atgūšanas piekāris to savā dzīvoklī pie sienas un “pilnībā izbaudījis mirkli”.

Pikaso mūzas un mīļākās, fotogrāfes Doras Māras portrets, kas līdz pat mākslinieka nāvei 1973. gadā karājās pie sienas viņa mājā, šobrīd varētu maksāt ap 25 miljoniem eiro, ja nokļūtu tirgū, lēš speciālisti.

Artūrs Brands nokļuva ziņu virsrakstos pēc tam, kad pērn uzgāja Sv. Marka mozaīku, kas tika nozagta no kādas Kipras baznīcas 20. gadsimta 70. gados. Jau agrāk viņš bija zināms kā “Hitlera zirgu” – divu Jozefa Toraka veidotu bronzas skulptūru – atradējs.

Francijas un Nīderlandes policija jau paziņojusi, ka nevērsīsies pret pēdējo gleznas īpašnieku. Patlaban “Dora Māra” atrodas pie apdrošinātājiem, kuri lems, ko ar mākslasdarbu darīt tālāk.

LA.lv