Kultūra
Māksla

Mākslas kolekcijas vērtības rašanos pētīs “Eimandas Zeinas kolekcijas izstāde”0

Publicitātes foto

No 26. jūlija līdz 25. augustam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles “Arsenāls” Radošajā darbnīcā būs skatāms Haneles Zanes Putniņas un Amandas Ziemeles kopprojekts “Eimandas Zeinas kolekcijas izstāde”, LA.lv uzzināja muzejā.

Eimanda Zeina ir abu autoru radīts tēls, kas darbu tapšanas procesā tiek pieņemts kā kopīga identitāte – idejas izveidotāja, sadarbības virzītāja un kolekcijas izstādes autore.

Eimandas Zeinas krājumā glabājas lielformāta gleznieciskie un grafiskie atradeņi, pārpalikumi, sens sienu gleznojums, valodas radījumi un citi nozīmju nesēji, veidojot inscenētu situāciju, kas izvietota telpā pēc principa no konkrētā uz abstrakto.

“Savas dzīves pēdējo trīs vai četru gadu laikā Viņa rūpīgi sekoja saviem pirkumiem (tā, it kā kontrolētu netikumu!), bet dažus mēnešus pirms Nāves Viņa krita kārdinājumā ar izslavēto Barberīnī vāzi, ko bija ievedis ievērojamais Mākslas pazinējs (zinošs kolekcionārs) Sers Viljams Hamiltons.

Hercogiene Seram Viljamam atdeva 2000 mārciņu – par vāzi, par smalku Augusta miniatūru un fragmentu no Hērakla gravējuma.” (Horacija Volpola veidots Portlendas hercogienes kolekcijas saraksts, no Sūzena M. Pīrsa “Par kolekcionēšanu”)

Izstāde pievēršas kolekcijas veidošanās procesam un kolekciju izstādēm kā vienam no iespējamajiem izstāžu formātiem.

Amanda Ziemele un Hanele Zane Putniņa, sistemātiski pārvēršot asociāciju masu un idejas objektos, izveidojušas Eimandas Zeinas objektu kolekciju.

Izstāde izvaicā, kādi ir kolekciju un kolekciju izstāžu veidošanas principi? Kādi kritēriji apstiprina kolekciju priekšmetu nozīmību, ilgstamību un pašsaprotamību?

Kurš nosaka, kas taps par kolekcijas dārgumu, bet kas uz visiem laikiem iegulsies kolekciju plauktos vai paslēpsies, lai paliktu nepamanīts?

Izstādi papildinās izglītības programma. 22. augustā plkst. 18 notiks radošā nodarbība bērniem vecumā no 6 līdz 10 gadiem. 25. augustā plkst. 15 gaidāmas “Sarunas muzejā” un izstādes noslēgums ar Eimandu Zeinu un izstādes kuratori Līnu Birzaku-Priekuli.

LA.lv