Kokteilis
Ceļo

Mākslas mīļotājus ciemos aicina gleznotājs Kalnmalis0

“45 tūrisma pērles Latvijā”

Mākslas baudītājiem: Atrodas 176 km no Rīgas, 51 km no Liepājas, 39 km no Kuldīgas.

Kurzemes mazpilsētu Aizputi ir vērts apskatīt vairāku iemeslu dēļ. Viens no tiem – viesmīlīgā mākslinieka Jāņa Gunāra Kalnmaļa un viņa kundzes Birutas māja un dārzs.

Mākslinieka Kalnmaļa nams, kurā atrodas arī viņa darbnīca, ir atvērts sabiedrībai, un tāpat kā mākslinieku darbnīcu un rezidenču centrs “Serde”, skaisto lietu veikaliņš un galerija “Mētras māja”, Aizputes muzejs un Vara Santa vīna pagrabs kļuvis par pilsētas lepnumu un tās kultūrvides neatņemamu sastāvdaļu.

Pie mājas vārtiņiem nereti mēdz apstāties lielie tūristu autobusi, taču improvizētu izstādi ātri vien var sarīkot vasaras darbnīcā vai dārzā. Taču labāk vecmeistara māju apciemot mazākā pulkā, teiksim, līdz desmit cilvēku kompānijā, jo tad saruna būs intīmāka, omulīgāka. Ko stāstīt un rādīt Kalnmaļiem netrūkst. Noteikti jāredz mākslinieka darbnīcas – gan vasaras, kas iekārtota garāžā turpat pretī vārtiņiem, gan mājas otrajā stāvā. Iespaidīgs ir bagātīgais mākslas darbu krājums, jo Kalnmalis ir ražīgs gleznotājs un viņa darbi krāšņi un dzīvespriecīgi.

Jānis Gunārs Kalnmalis ir dzimis rīdzinieks, taču no Aizputes nāk viņa māte, un pats sevi par aizputnieku viņš dēvē jau vairākus gadu desmitus – kopš saņēma mantojumā šo namu ar dārzu.

Viņa otai pakļāvīgi ir visdažādākie žanri: pilsētu ainavas, marīnas, figurālas kompozīcijas, portreti, ziedi un klusās dabas. Galvenokārt tās radītas autora paša izstrādātā, gadu gaitā pārbaudītā tehnikā, kurā apvienots akrils, eļļa un “vēl šis tas”.

Kalnmalis ir viens no retajiem Latvijas māksliniekiem, kurš regulāri pāris mēnešus gadā pavada gan izstādīdamies, gan gleznodams un krādams iespaidus kādā no Rietumeiropas metropolēm Francijā, Itālijā, Anglijā, Nīderlandē, Beļģijā, Luksemburgā, Dānijā, Zviedrijā, Vācijā, Somijā, pat Āfrikā – Marokā. Viņš iemūžinājis ne tikai Aizputes gleznainās ieliņas, apkaimes ainavas vai paša dārzā apsnigušos ērkšķogu krūmus, bet arī Provansas violetos lavandas laukus, Venēcijas kanālus, tiltus un tiltiņus, Romas iespaidīgās celtnes un daudz ko citu.

Lai apmeklētu Kalnmaļu māju, iepriekš noteikti jāsazinās ar saimniekiem.

Saistītie raksti

Uzziņām
Aizputes novadpētniecības muzejs un TIC Skolas ielā 1; tālr. 29623284 vai 63448880;
e-pasts: aizpute.tic@apollo.lv;
Kalnmaļu māja Brīvības ielā 11; tālr. 63449643 vai 29597793.

Ko vēl apskatīt tuvumā
• Livonijas ordeņa pilsdrupas un Aizputes Sv. Jāņa evaņģēliski luterisko baznīcu.
• Netālo Aizputes katoļu baznīcu, kas ir mūsdienu arhitektūras paraugs, un galeriju “Mētras māja”, kur vienmēr ir apskatāma kāda izstāde.
• Aizputes novadpētniecības muzeju – kādreizējo pilsmuižas kungu māju, kuras pagrabā vīna degustācijas zāli iekārtojuši Aizputes vīndari Varis un Mārtiņš Santi (tālr. 26397949).

Sagatavots pēc tematiskā izdevuma “45 tūrisma pērles Latvijā”

LA.lv