×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
18. maijs, 2015
Drukāt

Mākslas muzeja centrālo ēku sola atvērt nākamā gada maijā

Foto: LETAFoto: LETA

Maijā pēc gada plānots apmeklētājiem atvērt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja centrālo ēku pēc tās vērienīgās restaurācijas un rekonstrukcijas, Starptautiskajā Muzeju dienā, 18. maijā, paziņoja LNMM un Rīgas domes pārstāvji.

LNMM atjaunotā pastāvīgā ekspozīcija pirmo reizi aptvers Latvijas mākslas vēstures kopainu visa 19. un 20. gadsimta garumā, savukārt jaunā izstāžu zāle tiks atklāta ar Latvijas laikmetīgās mākslas celmlauža Miervalža Poļa plašo personālizstādi, norādīja muzejs speciālisti.

Pastāvīgā ekspozīcija atradīsies muzeja vēsturiskajā ēkā un būs izvietota divos stāvos. To iecerēts veidot pēc hronoloģiski stilistiskā principa, secīgi atspoguļojot Latvijas mākslas vēstures vispārējo attīstību, ar raksturīgu darbu kopām un unikāliem meistardarbiem izceļot katra perioda būtiskākās parādības un autorus, kā arī novitātes gan saturā, gan formveidē.

Ekspozīcija sāksies ēkas trešajā stāvā ar ieskatu Baltijas mākslā 19. gadsimta pirmajā pusē, ko turpinās sadaļa, kas veltīta Latvijas profesionālās mākslas skolas izveidei un nozīmīgākajām norisēm laika periodā no 19. gadsimta otrās puses līdz 20. gadsimta vidum.

Muzeja otrais stāvs tiks atvēlēts ilgi gaidītam notikumam Latvijas mākslas dzīvē – 20. gadsimta otrās puses ekspozīcijai. Hronoloģiskā attīstībā sociālistiskais reālisms, skarbais stils, tā sauktais “sociālistiskais modernisms” parāda, ka Latvijas mākslas evolūcija pakāpeniski tuvojusies Eiropas mākslas tendencēm, kuras no 1980. gadu vidus kļūst par laikmetīguma mērauklu Latvijas kultūras telpā. Skatītājiem būs iespēja satikties ar Jāņa Pauļuka, Džemmas Skulmes, Edgara Iltnera, Borisa Bērziņa, Ausekļa Baušķenieka, Līvijas Endzelīnas, Leo Kokles, Maijas Tabakas, Imanta Lancmaņa, Miervalža Poļa, Līgas Purmales un daudzu citu, kopumā ap četrdesmit, mākslinieku darbiem.

Jauno izstāžu zāli pazemes apjomā ir plānots atklāt ar mākslinieka Miervalža Poļa personālizstādi “Miervaldis Polis. Ilūzija kā īstenība”, kas būs pirmā tik plaša autora darbu skate. Jau vairāk nekā četrdesmit gadus šis intelektuāli nemierīgais, azartiskais mākslinieks ir spēcīgi ietekmējis Latvijas vizuālo kultūru, reizē būdams tās avangardā un stiprinot izpratni par klasiskajām vērtībām.

Otra muzeja atklāšanas izstāde, kura tiek plānota 2016. gada rudenī, būs latviešu mākslas klasiķa Jaņa Rozentāla (1866–1916) daiļrades retrospekcija – galvenais akcents vecmeistara 150. gadu jubilejas pasākumu programmā.

Kā ziņots iepriekš, LNMM ēku ekspluatācijā plānots nodot 2015.gada 1.decembrī. Rekonstrukcijas izmaksas sākotnēji tika lēstas 35 miljonu eiro apmērā. Darbu gaitā summa pieaugusi līdz 36,2 miljoniem, taču arī tas neesot galīgais cipars.

Pēc rekonstrukcijas muzejā būs pilnībā atjaunota un restaurēta vēsturiskā ēka, veikta telpu paplašināšana ar jaunu pazemes apjomu, veidojot mūsdienīgu infrastruktūru un vidi mākslas darbu eksponēšanai un saglabāšanai, izstāžu darbībai, sabiedrības izglītošanai un saturīgai brīvā laika pavadīšanai. Apmeklētāju ērtībām būs pieejamas atpūtas zonas, bezvadu internets, bērnu nodarbību telpa, muzeja suvenīru veikals un kafejnīca.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+