Publicitātes foto

Mākslas un vērotāja attiecības: kas rada izcilu mākslu 0

Trešdien, 6.augustā, plkst. 18.30 Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LLMC) Ofisa galerijā tiks atklāta mākslinieces Izoldes Cēsnieces veidotā izstāde “Latvijas jaunās mākslas vēstures DNS portrets”, vēsta LLMC pārstāve Anda Bolluža.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Boluža stāsta, ka autore, strādājot Latvijas Kultūras vidusskolā, apkopojusi vidusskolnieku viedokļus par latviešu māksliniekiem, kuru darbi bijuši apskatāmi trīs nozīmīgās pēdējā laika laikmetīgās mākslas izstādēs – “Purvīša balva 2013” LNMM izstāžu zālē “Arsenāls”, “… lai gadījums kļūtu par notikumu” Rīgas Mākslas telpā un “Grafika – S” Rīgas Mākslas telpā.

Pati Izolde Cēsniece idejas rašanos par projektu raksturo sekojoši: “Šodienas vidusskolnieki pēc nieka desmit gadiem būs pilnvērtīgi sabiedrības locekļi, kultūras veidotāji un patērētāji. Vai arī neveidotāji un nepatērētāji. Lielākā daļa audzēkņu, iestājoties Rīgas Kultūras vidusskolas 10. klasē, pat nebija apmeklējuši nevienu izstādi, neviens viņiem vēl nebija prasījis godīgu viedokli par laikmetīgo mākslu Latvijā, tāpēc mēs devāmies ceļā un rakstījām recenzijas.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Skolnieku viedokļus Izolde Cēsniece apkopojusi vairākās kategorijās, katrai piešķirot savu krāsu – zaļā tikusi pozitīvam viedoklim, sarkanā – negatīvam, zilā – vienaldzīgam, dzeltenā – pretrunīgam. Izstādē būs apskatāms gan viedokļu kopums par katru apmeklēto izstādi, gan vidusskolnieku komentāri par atsevišķiem mākslas darbiem.

“Mākslas vēsturi veido izcili mākslinieki un izcili mākslas darbi, bet kas tos padara izcilus? Ne tikai autoru radošā darbība, bet arī līdzpilsoņu un nākamo paaudžu slavinoši vai noliedzoši viedokļi,” māksliniece prāto. “Tikai tie mākslinieki, par kuru mākslas darbiem izveidojusies viedokļu “kritiskā masa”, var cerēt uz pieminēšanu mākslas vēstures grāmatās.”

Izstādes autore piebilst, ka izstādē ir daudz humora, un pievēršas distancei starp mākslu un lielu daļas sabiedrības: “Mākslinieki, kritiķi un kuratori savā iekšējā lokā bieži nojauš, ko viens par otru domā, bet ārpus šī loka eksistē liela sabiedrības daļa, par kuras mākslas izpratni viņiem nav pat nojausmas. Iespējams, mākslas sabiedrība dzīvo ilūzijās, un to sagaida pārsteigums.”

Izolde Cēsniece strādā par vizuālās mākslas skolotāju Latvijas Kultūras vidusskolā kopš 2011. gada. Mākslas izglītību ieguvusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā (šobrīd – Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola) un Latvijas Mākslas akadēmijā, kur absolvējusi Scenogrāfijas un Dizaina nodaļas. Darbi regulāri skatāmi dažādos mākslas festivālos un izstādēs, to starpā – mākslas festivālā “Survival Kit” un teātra festivālos “Homo Novus” un “Homo Alibi.”

Mākslas zinātniece Ieva Astahovska raksta: “Izoldes Cēsnieces performances, instalācijas un vides objekti bieži ir veltīti gan aktuālām sociālpolitiskām reālijām un problemātikai, gan vispārīgai sadursmei starp iesakņojušamies tradīcijām un jaunām pārmaiņām. Māksliniece starp tām spēles veidā vai ironiskā dramaturģijā izspēlē konfliktu un risinājumu piedāvā stratēģijā “pastāvēs kas pārvērtīsies”.”

Reklāma
Reklāma

Izstāde “Latvijas jaunās mākslas vēstures DNS portrets” būs skatāma Ofisa galerijā līdz 18. septembrim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.