×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. decembris, 2015
Drukāt

Mākslas valdzinājums “Jarmarkā”

Publicitātes (Viktora Ozoliņa) fotoPublicitātes (Viktora Ozoliņa) foto

Skaistāko un radošāko Ziemassvētku dāvanu meklējumos ceļš mani jau kuro gadu ved uz Latvijas Māk­slas akadēmijas aulu, kur Adventa laiku tradicionāli – jau trīspadsmito reizi – krāšņo akadēmijas studentu un pasniedzēju darbu izstāde pārdošana “Jarmarka”.

Un ikreiz lielajā piedāvājuma daudzveidībā, kuru veidojuši jaunie daudzsološie mākslinieki, kā arī Mākslas akadēmijas pasniedzēji – sabiedrībā atzīti meistari –, prātā neviļus iešaujas doma, ka tieši šī ir vieta, kur aci pret aci saskarties ar personībām, kas jau diktē un, iespējams, nākamajos gados noteiks toni Latvijas vizuālajā mākslā. Visdažādākie vides un interjera objekti, gleznas un trauki, tērpi, tēlniecības, stikla un grafikas darbi, rotas… “Jarmarkā” atrodams tas viss un vēl un vēl, turklāt priecē apziņa, ka lielākajai daļai nopērkamo mākslas priekšmetu vērtība ar laiku tikai pieaugs.

Zināmu sapņainību un alkas pēc skaistuma šajā gadījumā veiksmīgi var arī apvienot ar paša sirdsapziņai glaimojošiem labdarīgiem mērķiem, jo gadatirgū iekasētā nauda tiek ziedota cildenam mērķim: – akadēmijas – kādreiz Rīgas biržas Komercskolai 20. gadsimta sākumā celtā nama – vēsturiski nozīmīgo un iespaidīgo telpu atjaunošanai. Turklāt daļa “Jarmarkas” ienākumu tiks arī Mākslas akadēmijas studentu prakšu un mākslas simpoziju norises vietai – Jāņa Kugas mājai Ikšķilē – izcilā mākslinieka, scenogrāfa un Latvijas Mākslas akadēmijas kādreizējā rektora projektētajam namam, kurā viņš pats arī dzīvojis un strādājis. Mākslinieka māja ir novēlēta Mākslas akadēmijai.

Ik gadu “Jarmarka” noris ar kādu radošo virstēmu – šogad tā lepojas ar pašironisko konstatējumu, ka šeit atrodama “Visā Visumā svaigākā māksla”, šādi norādot uz jaunumiem, ko mākslinieki mācību gada laikā sagatavojuši, un ietverot arī māksliniecisko domu par to, ka Visums ir bezgalīga vieta radošajam, mākslinieciskajam domu lidojumam. Ik gadu šo mākslas gadatirgu apmeklē aptuveni 25 tūkstoši apmeklētāju, un kopumā “Jarmarkā” var apskatīt un iegādāties vairāk nekā 300 jauno mākslinieku un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēju – sabiedrībā atzītu mākslinieku – radītus darbus. Līdzšinējo gadu ienākumi jau izmantoti Mākslas akadēmijas vēsturisko telpu restaurācijai. Akadēmijā uzsākta aulas griestu gleznojuma restaurācija, nostiprinātas griestu konstrukcijas, arī gaiteņi pamazām atgūst sākotnējo veidolu.

“Jarmarka” gaidīs apmeklētājus līdz 30. decembrim katru dienu no plkst. 11.00 līdz 20.00. 24., 25. un 26. decembrī – brīvdienas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+