×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. jūlijs, 2015
Drukāt

Mākslas varavīksne Rotko centrā

dagnija_2

Šīs vasaras ceļos noteikti vērts iegriezties Daugavpils lepnumā – Marka Rotko mākslas centrā, kur durvis vērušas piecas jaunas izstādes, kuru vēstījums sasaucas ar dabas, mākslas un dzīves briedumu.

Košos glezniecības tēlos iemiesots nebeidzamas krāsu tiecības, enerģijas, elpas, plūsmas baudījums ikvienu sagaida Dainas Dagnijas izstādē “Sievietes spēks un brīvība”, kurā iekļautie darbi raksturo gan mākslinieces 70. gadu sākumā piedzīvotā Okinavas posma kompozīcijas, gan viņas jaunāko enerģijas, kosmosa spēka un prāta piestrāvoto glezniecību. Daina Dagnija dzimusi Latvijā, Otrā pasaules kara gados viņa bēgļu gaitās nonāca Amerikā, kur pavadīja mūža lielāko daļu, bet kopš 2001. gadā dzīvo dzimtenē. Turpat var apskatīt arī līdz šīm vērienīgāko dāņu mākslinieka Benta Holšteina darbu izstādi. Mākslinieks attēlo galvenokārt dabu, iedvesmojoties no saviem ceļojumiem un parādot savu ļoti personisko dabas elementu interpretāciju.

“Es – Leonīds Tugaļevs, esmu dzimis 1945. gada rudzu mēneša astotajā dienā Rīgā. Mana baltkrievu vecāmāte bija burve. Būrās arī māte. Tēvam bija čūskas gudrība, taču karš viņu padarīja nervozu. Viņi visi jau aizsaulē. Es esmu pagāns. Ticu Dabai.” Tik intriģējoši Latvijas fotogrāfijas vecmeistars sevi raksturo savā tīmekļa vietnē. Viņa fotogrāfijas uzrunā skatītāju ar klasiski elegantās melnbaltās tradīcijas nevainojamu piepildījumu. Savukārt vācu mākslinieces Marijas Maijeres izstāde “Ziedēšanas laiks” apvieno maigo uguņošanu no neskaitāmajiem ziedu krāsu toņiem ar vairākām fotokolāžām un zīmējumu sērijām, kur redzamas abstraktas ziedu formas. Viss šis vienreizīgums sakausēts savdabīgā, izsmalcinātā mākslinieces redzējumā.

Starp piecām jaunajām Rotko centra izstādēm īpaši vēlos izcelt ekspozīciju “Ķīpsalas keramika”, kas ir ar sevišķu nozīmīgumu Latvijas kultūrprocesā. Tā pievēršas 20. gadsimta otrās puses latviešu mākslas un kultūras fenomenam, kas veidojis vairākas keramiķu paaudzes un ļāvis nostiprināties latviešu tradīcijām keramikā, kā arī tapt laikmetīgajai keramikai Latvijā. Ķīpsalas keramikas tradīcija bija kā tilts, kas savienoja tradicionālo un profesionālo keramiku, no abām paņemot labāko. Eksponēto darbu autori ir izcili latviešu keramikas zelta laikmeta mākslinieki – Inese Āboliņa, Skaidrīte Cihovska, Violeta Jātniece, Izabella Krolle, Kornēlija Ozoliņa, Silvija Šmidkena. Nākusi arī klajā Silvijas Šmidkenas sarunu un atmiņu grāmata “Mūsu Ķīpsala”.

Jāņem vērā, ka Dainas Dagnijas, Benta Holšteina un Ķīpsalas keramiķu izstādes varēs apskatīt līdz 15. septembrim, savukārt Leonīda Tugaļeva un Marijas Maijeres izstādes – tikai līdz 15. augustam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+