Māksliniece Aleksandra Beļcova.
Māksliniece Aleksandra Beļcova.
Publicitātes foto

Mākslas vēsturnieces priekšlasījums ļaus iepazīt spilgtās latvju sievietes 0

Noslēdzot izstādi “Jaunā sievišķība”, kas vēl tikai līdz 6. septembrim skatāma Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā, ceturtdien, 4. septembrī, plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Edvarda Šmite piedāvās lekcijas “Uz skatuves, pie rakstāmgalda, pie molberta un arī virtuvē” otro daļu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Jau 19. un 20. gadsimta mijā Rīgas sabiedrībā kļuva pamanāmas tādas sievietes, kādas 19. gadsimtā vēl nebija iedomājamas – patstāvīgas, rīcībspējīgas, neatkarīgas. Sieviešu organizāciju aktīviste Līlija Brante 1931. gadā bija izteikusies, ka sievietes pēc savām spējām tika arvien vairāk pielīdzinātas vīriešiem.

Savukārt Zenta Mauriņa ir apgalvojusi, ka iegūtā patstāvība sieviešu vidū gan tika uzņemta divējādi: viena daļa to uztvēra kā sen pelnītās tiesības un privilēģiju, kamēr otra daļa to apzinājās kā lielisku, bet smagu uzdevumu. Ja iepriekš sievietes dzīve tika izteikta 3k formulā “Kinder, Küche, Kirche” (vācu val. – bērni, virtuve, baznīca), tad jaunā un laikmetīgā sieviete dzīvo pēc pārveidotas 3k formulas: “kleitas, kosmētika, kavalieri”.

CITI ŠOBRĪD LASA

20. gadsimta 20. un 30. gados izcēlās dāmas, kuras aktīvi darbojušās radošajā sfērā – rakstniecībā, uz skatuves un izstāžu zālēs.

Turpinot pavasarī aizsākto tēmu, Edvarda Šmite klausītājus iepazīstinās ar spilgtām personībām un ievērojamām Latvijas kultūras darbiniecēm – operdziedātāju Mildu Brehmani-Štengeli, aktrisi Elvīru Brambergu, mākslinieci Aleksandru Beļcovu un citām dāmām, kuru liktenis ir piemērs tam, kāds milzīgs darbs un pūles bija jāiegulda tā laika daiļā dzimuma pārstāvēm, lai izcīnītu sev vietu pasaulē, kurā gandrīz visās dzīves jomās joprojām dominēja vīrieši, un attīstītu spēku, lai iegūtajās pozīcijās varētu noturēties un pastāvēt.

Uz lekciju iepriekš jāpiesakās pa tālruni 67 288800 vai rakstot uz e-pastu [email protected].

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.