Publicitātes foto

Mākslīgā atmiņa, ūdens uz Marsa, “Youtube”. Desmit aizraujošākie atklājumi 21.gadsimtā 0

Lai gan jaunajā gadu simtenī esam aizvadījuši vien 15 gadu, tajā jau ir paveikti daudzi lieli atklājumi. Tas liecina – nav nozīmes, cik attīstīta ir sabiedrība, cilvēka ziņkārīgais prāts nekad nebeidz meklēt jaunus atklājumus un tehnoloģijas. Televīzijas kanāls “National Geographic” ir apkopojis desmit iespaidīgus 21.gadsimta izgudrojumus, kas palīdz no jauna definēt cilvēci.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 13
Lasīt citas ziņas

Uz Marsa atrod ūdens pazīmes
2008.gadā ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) nosūtīja uz Marsu kosmosa kuģi „Mars Phoenix”, lai gūtu apstiprinājumu, ka uz šīs planētas ir ūdens. Baltā pulverīša paraugi, kas tika paņemti no Marsa virsmas tika izpētīti un atklājās, ka tas ir sasalis ūdens. Šis atklājums ne tikai apstiprina, ka uz Marsa ir ūdens, tas arī ļauj izdarīt pieņēmumu, ka uz Marsa pastāv mikrobi, kas izmanto ūdeni izdzīvošanai. Šis neticamais atklājums paver durvis uz pieņēmumu, ka uz Marsa eksistē dzīvība, kaut vai tikai mikroskopiskā līmenī.

Mākslīgā atmiņa
Sadarbībā starp Japānas zinātnes institūtu RAIKEN BSI un ASV Pikovera mācīšanās un atmiņas institūtu ir atklāts, kā ievietot neīstu atmiņu peļu smadzenēs. Šis atklājums ievērojami palielina izpratni par atmiņu un paplašina psihiatrijas horizontus, paverot jaunas iespējas, piemēram, pēctraumatiskā stresa, depresijas un citu garīgo saslimšanu ārstēšanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Enerģijas iegūšana no vilcienu bremzēšanas
Cenšoties samazināt savu oglekļa pēdas nospiedumu un ierobežot izdevumus, Londonas metro vienā no savām līnijām pašlaik izmēģina invertoru sistēmu. Šī reģeneratīvā bremzēšana elektrību nogādā atpakaļ sistēmā, samazinot pieprasījumu pēc enerģijas, kas citādā veidā būtu jāpērk. Turklāt sagaidāms, ka, ieviešot šo risinājumu, sistēmā saruks karstums, kas vēl vairāk samazinās pieprasījumu pēc enerģijas. Ja šo risinājumu ieviestu visā Londonas metro sistēmā, ietaupītos seši miljoni mārciņu gadā, ko varētu investēt atpakaļ metro vilcienos.

Genoma atšifrēšana tikai 26 stundās
Kad bērns piedzimst nevesels un tradicionālās diagnosticēšanas metodes nedod rezultātus, svarīga ir katra sekunde. Bērnu slimnīca Kanzassitijā kopā ar bioinformātikas iesācējuzņēmumu Kalifornijā ir izstrādājuši jaunu, ātrāku un precīzāku ģenētisko testu, kas sniedz iespēju tikai 26 stundās sekvencēt genomu. Lai gan jaunā metode piemērota jebkuram pacientam, tā ir īpaši svarīga jaundzimušajiem, kuri nevar pastāstīt par savas slimības simptomiem. 24 stundas, kas ietaupās, izmantojot jauno metodi, var būt pietiekamas, lai izvēlētos piemērotu ārstēšanās metodi un glābtu jaundzimušā dzīvību.

“YouTube”
Video koplietošanas tiešsaistes sociālā tīkla tīmekļa vietne “YouTube”, kurā tā apmeklētāji var ievietot, skatīties un izmantot dažādus video failus, pirmo reizi parādījās 2005.gadā, un kopš tā laika ir mainījusi daudzu cilvēku dzīves visā pasaulē. Ik minūti “YouTube” nonāk 72 stundas videomateriālu. Būsim godīgi – iespēja viena acumirklī vērot lielas sociālas un kultūras izmaiņas vai pat muļķīgu globālu tendenci ir viena no aizraujošākajām lietām, ko sniedz dzīve 21.gadsimtā.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.