Ekonomika
Darbs

Mākslīgais intelekts ieplūst arī farmācijas nozarē0


Juris Bundulis, AS “Grindeks” valdes priekšsēdētājs
Juris Bundulis, AS “Grindeks” valdes priekšsēdētājs
Foto – Dainis Bušmanis

Līdzīgi kā citas nozarēs, arī farmācijas un ķīmijas nozare Latvijā aizvien asāk izjūt kvalificēta darbaspēka trūkumu, tāpēc ir svarīgi saprast, kā vislabāk motivēt esošos darbiniekus un kā piesaistīt jaunus speciālistus.

Šobrīd visvairāk nepieciešami vidējā līmeņa speciālisti ar ķīmijas zināšanām – reaktoru operatori, kā arī profesionāli darbinieki ar specifiskām zināšanām citās jomās, piemēram, ķīmiķi analītiķi. Ne visās amatu pozīcijās situācija ir līdzīga, taču pastāv tādi amati, kuros darbiniekus meklējam jau ilgāku laiku. Jaunu speciālistu piesaistes jautājumus uzņēmums risina, īstenojot dažādas izglītību veicinošas iniciatīvas, aktīvi darbojoties nozarē un darba devējus pārstāvošās organizācijās, turklāt lielu uzmanību veltām esošo darbinieku motivēšanas sistēmas stiprināšanai. Viens no iespējamajiem risinājumiem ir viesstrādnieku piesaistīšana, taču ne vienīgais. Īstermiņā viesstrādnieki kopējo darba tirgus situāciju uzlabotu, bet valstiskā līmenī šis jautājums jārisina ilgtermiņā, apzinot visus riskus.

 

Konkurētspējīgs atalgojums

Sabiedrības aptaujas un pētījumi parāda, ka Latvijā darbinieki joprojām visaugstāk vērtē atalgojumu, taču ne tikai – svarīga ir darba vide, drošības sajūta un papildu bonusi. Arī “Grindeks” kā viens no vadošajiem darba devējiem Latvijā šiem virzieniem personāla politikā velta lielu vērību. Darbinieki saņem konkurētspējīgu atalgojumu, turklāt, ja uzņēmums sasniedz noteiktos mērķus, darbinieki par paveikto saņem arī prēmijas. Motivācijas sistēmā darbinieki augsti novērtē veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu, daļēji dotētās pusdienas, uzņēmuma darba grafiku, kas paredz saīsinātu darbalaiku piektdienās, uzņēmuma transportu nokļūšanai uz darbu un mājup, uzņēmuma sporta centru un sabiedriskās aktivitātes. Studējošie darbinieki augstu vērtē elastīgo pieeju darbalaikam, kas ļauj apvienot studijas ar darbu.

 

Sadarbība ar izglītības iestādēm

“Grindeks” jau ilgstoši un daudzveidīgi sadarbojas ar mācību iestādēm – tās ir gan ekskursijas studējošiem, skolotājiem un pasniedzējiem, gan “Profesiju dienas” skolēniem. Studentiem nodrošinām prakses vietas un prakses stipendijas, atbalstu zinātnisko darbu izstrādē un iesaisti dažādos projektos. Šīm iniciatīvām ir atdeve gan darbinieku piesaistē, gan laba darbadevēja tēla veidošanā. Neskatoties uz uzņēmuma pozitīvo attieksmi, iesaisti projektos un finansiālo ieguldījumu, uzskatu, ka būtiskākie jautājumi ir jārisina valstiskā līmenī – tā ir demogrāfija un kopējā izglītības kvalitāte. Lai jaunieši izvēlētos studēt ķīmiju, interese par to jārada jau pamatskolā. Tam nepieciešama gan ķīmijas kabinetu materiālā bāze, gan inovatīvi mācību materiāli, gan apmācības skolotājiem. Kaut kas jau tiek darīts, taču visam paveiktajam nepieciešama modernizācija un pilnveidošana. Vēl viens ļoti svarīgs jautājums ir moderna un sinerģiska skolotāju motivācijas, atalgojuma un profesionālās kvalitātes sistēma.

 

Robotizācijas ierobežojumi

Saistītie raksti

Pārejai uz automatizāciju un aizvien jaunākām tehnoloģijām jānotiek saprātīgā līdzsvarā. Turklāt vienmēr būs vajadzīgi kvalificēti speciālisti, kas pārrauga tehnoloģijas, ražošanas procesus un iekārtas. Latvijas farmācijas nozare ir daudz sasniegusi, turpina attīstīties un augt, pateicoties cilvēku zināšanām un prasmēm, nevis tehnoloģijām un iekārtām.

Protams, mākslīgais intelekts ieplūst arī farmācijas nozarē, un jau tagad izmantojam tehnoloģiskos risinājumus, kas modelē dažādus procesus un produktu izstrādes perspektīvas, taču primārais vienmēr būs cilvēks ar savām zināšanām, izglītību, pieredzi un personisko motivāciju.

LA.lv