Māksla

Mākslinieces Olitas Gulbes četri gadalaiki
 0

Reklāmfoto

Šis ir mākslinieces Olitas Gulbes jubilejas gads, tāpēc līdz 1. septembrim Jūrmalas pilsētas muzejā skatāma Olitas Gulbes glezniecības un Stefana Močuļska tēlniecības izstāde “Četri”. 


 

Šī nav mākslinieku pirmā kopīgā izstāde. Pirms pieciem gadiem, kad Jūrmalas pilsētas muzeja izstāžu zālēs tika organizēta O. Gulbes 55 gadu jubilejas izstāde “No… uz… ” kopā ar tēlnieku Stefanu Močuļski, radās ideja pieteikt nākamo izstādi pēc pieciem gadiem un veidot to atkal kopā, jo, kā teic pati māksliniece: “Ar Stefanu mēs esam draugi un mēs labi izskatāmies kopā (domāti darbi). Mēs viens otram netraucējam un tāpēc ar prieku aicinu viņu piedalīties manās izstādēs. Man patīk Močuļska darbi, viņš ir savādnieks, nav klasisks, viņš ir tāds, kāds viņš ir.”

Uz jautājumu, kāpēc četri, O. Gulbe atbild: “Pavisam vienkārši – tie ir gadalaiki, tāpēc arī skaitlis četri. Katrā gadalaikā zinu, ko vēlos gleznot, kas man ir vistuvākais. Vasarā tās ir magones, ūdensrozes, tie ir ūdeņi un manas vismīļākās ogas ķirši ar kauliņu vidū un kātiņu. Rudenī tās ir citas tēmas – rudens kolorīts, ainava. Klusā daba vijas cauri visiem gadalaikiem. Ziemā, kad gleznoju telpā un ārā tikai noskatos, dominē apsnigušie zari, sarmainie koki.

Mans atklājums ziemai ir laša ādu gleznošana. Tās ir neticami skaistas, tajās vizuļo pelēki lāsumains sudrabs, kas atgādina puteni un tik ļoti atbilst ziemas noskaņai. Tomēr ziemā es jau domāju par pavasari, kad ziedēs ķirši, ābeles. Lai arī pavasarī nav krāsu, ir tikai smalkie toņi, tomēr man tas ir vismīļākais gadalaiks.”

Māksliniece, studējot akadēmijā, ievērojusi, ka viņu saista pelēkie toņi.”Vai tas ir tāpēc, ka kopš dzimšanas dzīvoju Bigauņciemā, kur jūra blakus un neesmu pilsētā ar tās bagātajām krāsām, vai arī tāpēc, ka pēc rakstura esmu klusa un mierīga, tāda, kurai svarīgākais dzīvē ir harmonija. Harmonija sevī, harmonija ar citiem, lai tevi netraucētu un tu netraucētu.”

O. Gulbe atzīstas, ka šajā izstādē viņai beidzot būs iespēja atskatīties uz saviem gadalaikiem – “tās būs manas ziemas, manas vasaras, mani rudeņi un mani pavasari”.

 

LA.lv