×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. jūnijs, 2016
Drukāt

Mākslinieču spēles ar bleķi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Galerijā “Istaba” līdz 16. jūlijam skatāma mākslinieču – Kristīnes Abikas zīmējumu un Agneses Zeltiņas fotogrāfiju – personālizstāde “Bleķa ainavas”. Darbos izmantotie materiāli ir dažādu veidu metāls – skārds, alumīnijs, kapars. Tas ir rūsains, buktains un viegli pirkstus uzplēsošs.

Abām radošajām personībām, kas ir draudzenes kopš bērnības, šis ir pirmais kopīgais radošais projekts, kurā metāla priekšmeti iedzīvojas subjektīvās ainavās, radot jaunu skatījumu uz ierastajām lietām. “Metāla virsmas ir tās, kas mani ļoti iedvesmojušas, lai es tās apdzīvotu no jauna ar zīmējumiem. Sākotnējā ideja bija likt uz bleķa zīmējumus, kuros arī attēloti bleķi. Respektīvi, bleķa priekšmeti, kas mani uzrunājuši, aizrāvuši un kā citādi piesaistījuši uzmanību,” teic māksliniece Kristīne Abika. Mākslinieces izmanto materiālus, kas jau savu nokalpojuši un kam racionāla pielietojuma cilvēka ikdienas dzīvē nav. Uz aukstas virsmas nekas neaug, bet šajā izstādē – uz metāla iesakņojas metāls. Zīmējot veidojas jauns līniju tīklojums – rodas attēls. Rodas bleķa ainavas.

“Man likās, ka šajā gadījumā ainavas uz metāla papildina Kristīnes darbus ar to, ka tās ainavas, kā mēs to interpretējam, ir tās, kurās šis bleķis rūdās un rodas. Manas ainavas ir tādas poētiskākas, bet tās vieno tas, ka tās uzņemtas Kurzemē. No turienes arī pārsvarā materiāli. Tā ir vieta, kur mēs kopā pavadām vasaras,” skaidro Agnese Zeltiņa.

Šajā izstādē no dažādām vietām savāktie bleķa gabali pārtop gleznās, ainavās un pat bilžu rāmī. Jauni attēli aprises iegūst uz bleķa. Tā ir jūra, koki un mākoņi. Tās ir ainavas, kurās rūdās un rūsē bleķis. Fotogrāfija sadalās krāsu punktos un izgaist metālā. Māksliniecēm izdevies notvert izzūdošās ainavas.

Izstādē ir darbs, ar kuru K. Abika apmeklētājiem mudina pašiem veidot savus bleķijus. “Tā ir acīmredzami veca jumta lūka. Diemžēl bez vāka, bet kas jau ir gatavs rāmis, kurā cilvēki var fotografēties un taisīt savus bleķijus,” aicina K. Abika.

Teātra māksliniece un gleznotāja Kristīne Abika absolvējusi LMA Glezniecības un Scenogrāfijas nodaļas. Veidojusi scenogrāfiju un tērpus vairāk nekā 40 teātra izrādēm, saņēmusi vairākas “Spēlmaņu nakts” nominācijas, kā arī Čaikas balvu Krievijā. Sena un ilgstoša mākslinieces aizraušanās, kas jau kļuvusi par dzīvesveidu, ir “neglancētie” priekšmeti. Izskaloti no jūras, atrasti “Latgalītē”, metāllūžņu nodošanas punktos un citās dārgumu krātuvēs, tie veido personisko “kunstkameru”, kas kļūst par iedvesmu tālākajiem zīmējumiem, gleznām, scenogrāfijai.

Fotogrāfe Agnese Zeltiņa ieguvusi Mākslas bakalaura grādu Audiovizuālajā jomā Latvijas Kultūras akadēmijā. Radošajā darbībā galvenokārt saistīta ar divām jomām – kino un fotogrāfiju. Pēdējā laikā sadarbojas ar Latvijas Nacionālo operu, Nacionālo teātri un Ģertrūdes ielas teātri kā izrāžu fotogrāfe. Fotogrāfijā A. Zeltiņu šobrīd saista eksperimenti ar attēlu – gan tā uzņemšanas brīdī, piemēram, sliktos gaismas apstākļos, gan meklējot paņēmienus, tos izgatavojot no jauna.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+