Kristians Brekte, “Svētā akna”. Fragments.
Kristians Brekte, “Svētā akna”. Fragments.
Publicitātes foto

Mākslinieki glezno C hepatītu 0

Četri Latvijā zināmi mākslinieki – Kristians Brekte, Zane Balode, Evija Ķirsone un Elga Grīnvalde – iesaistījušies starptautiskā projektā “Perspektīvas – Māksla, Aknu slimības un Es”, veidojot mākslas darbus par cilvēkiem, kuri cieš no C hepatīta, vēsta sabiedrisko attiecību speciāliste Tanita Tamme.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

Projekts sākts, lai atklātu skaudro patiesību par C hepatīta pacientu ikdienas dzīvi, tostarp pārdzīvojumus, dažādās pasaules valstīs, arī Latvijā. Mākslinieku uzdevums bija atspoguļot C hepatīta pacientu emocionālos pārdzīvojumus, dzīves uztveri un pieredzi, izmantojot mākslu kā izpausmes līdzekli.

Māksliniece Zane Balode: “Neraugoties uz slimību, pacients ir pozitīvs, atklāts un dzīvespriecīgs, tāpēc tikai nelielais dzeltenais akcents liek nojaust, ka aiz dzīvespriecīgā smaida slēpjas kaut kas tik baiss kā C hepatīts. Tas klusi un nemanāmi pastāv viņam līdzās. Savā darbā es centos attēlot to mieru un harmoniju, kas izstarojas no viņa un tikai ar nelielu akcentu parādīt, ka šī slimība ir ar viņu. Tā neņem virsroku. Šis ir stāsts par līdzāspastāvēšanu un sadzīvošanu – mācīšanos pieņemt. Sala ir kā pacienta portrets.”

CITI ŠOBRĪD LASA

“Neskatoties uz diagnosticēto slimību un to, ka ārsti atzinuši, ka manā gadījumā ar šobrīd Latvijā pieejamo terapiju slimība ir neārstējama, es priecājos par visu, kas manā dzīvē notiek. Es esmu laimīgs ģimenes cilvēks. Es esmu laimīgs, ka varu dzīvot. Es esmu laimīgs, ka mani mīl un ka es varu sniegt mīlestību pretī. Man ir brīnišķīga ģimene, darbs un piesātināta ikdiena, tāpēc slimībai šobrīd ir sekundāra loma manā dzīvē,” sarunā ar Zani Balodi atzina pacients Gints (vārds mainīts).

Mākslinieks Kristians Brekte: “Uzreiz pēc tikšanās ar C hepatīta pacientu bija skaidrs, kāds būs darba sižets. Jautājums bija – kā to risināt? Viņa – netaisnības un izmisuma saindēta, pēc cīņas ar ārstiem un medikamentiem, maldoties starp dažādām reliģijām un tās sektantiskiem novirzieniem, par savu, viņasprāt, dziedināto pašreizējo stāvokli pateicas kristietībai. Te nu tā ir – svētā akna.”

“Ir mirklis, kad tu saproti, ka vienīgais veids, kā tu vari sev palīdzēt, ir ticēt. Ticēt augstākiem spēkiem un paļauties uz tiem,” tikšanās laikā ar Kristianu Brekti atklāja paciente Inese (vārds mainīts).

Māksliniece Evija Ķirsone: “Mana glezniecība ir viegla – gan emocionāli, gan krāsu izvēlē, tāpēc gleznot tēmu, kas saistās ar traģēdiju cilvēka dzīvē, bija izaicinājums. Gleznā kontrastē vīrišķība, spēks un dzīvesprieks ar nospiestību, ko ataino asaras.”

“Slimība tiešā nozīmē sagrieza manu dzīvi kājām gaisā. Es kā veiksmīgs uzņēmējs, ģimenes cilvēks un galu galā vesels cilvēks pēkšņi kļuvu bezspēcīgs slimības priekšā. Tā strauji progresēja, man bija nepieciešama citu cilvēku palīdzība, darbi vairs neritēja tik strauji, jo pietrūka spēka.. Paliku viens. Šis dzīves periods man sniedza ļoti daudz mācības. Šobrīd mācos dzīvot citādāk – daudz vieglāk un pateicīgāk!” par savu dzīvesstāstu Evijai Ķirsonei stāstīja pacients Edgars (vārds mainīts).

Māksliniece Elga Grīnvalde: “Gleznas kompozīcija veidota no sievietes ēnas uz audekla, kura no viena silueta pāriet uz otru. Ēna ir tā, kas apvieno abas. Gaisma gleznā iespīd no loga ar saules atspīdumam raksturīgo mirguļojumu. Ēnas partija, kas ir palikusi aiz muguras, simbolizē pārdzīvoto laiku. Iepazinu skaistu, stipru, gudru un mērķtiecīgu jaunu sievieti, kura ir izdzīvojusi sarežģītu un smagu dzīves situāciju, taču šobrīd ir kā uzvarētāja. Tas ir liels spēks, enerģija un mīlestība, kas šai jaunajai sievietei deva iespēju atdzimt no jauna. Pēc kopā pavadītām stundām, atceroties slimības periodu un runājot par dzīvi, iespējām un sapņiem, par jauno sievieti izveidojās pozitīvi harmonisks un estētiski delikātas personas priekšstats.”

Reklāma
Reklāma

“Par slimību es uzzināju brīdī, kad biju jau bērniņa gaidībās. Tajā laikā mazuļa gaidīšanas prieks ņēma virsroku un kādu laiku par slimību nedomāju. Kad mazais jau bija paaudzies, es sapratu, ka esmu gatava uzsākt ārstēšanos un gribu būt vesela. Šobrīd esmu izgājusi ārstēšanas terapiju un rezultāti ir iepriecinoši, tomēr slimība savus nospiedumus manā dzīvē ir atstājusi. Tas bija viennozīmīgi grūts periods, ko nevēlos atcerēties, bet tā ir daļa no manas dzīves, daļa no manis,” atklāja paciente Anete (vārds mainīts).

Projekta”Perspektīvas – Māksla, Aknu slimības un Es” laikā izveidotie mākslas darbi tiks izstādīti dažādos starptautiskos veselības aprūpes speciālistu kongresos, kā arī mākslas galerijās. Šobrīd ir zināms, ka 2015. gadā mākslas darbi tiks izvietoti kongresos Vīnē, Berlīnē, Barselonā un Sanfrancisko.

Projekta mērķi ir globāli izcelt C hepatīta ietekmi uz pacientu dzīvi un sabiedrību kopumā, kā arī palielināt informētību par slimību. Projektā iesaistījušās vairākas Eiropas Savienības dalībvalstis, kā arī citas pasaules valstis, piemēram, Austrālija, Japāna, Jaunzēlande, Brazīlija, Taivāna.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.