×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
26. janvāris, 2015
Drukāt

“Māliņos” rapsim – pārbaudījumu gads. “LA” projekts “Zelta hektārs” (3)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs
Viedoklis

Viedoklis

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis: "Z/s "Māliņi" ir ģimenes saimniecība. Tās lielums ir optimāls, un tā spēj nodrošināt ne tikai pati sevi, bet vēl kādu ģimeni. Arī augkopības kultūru spektrs saimniecībā ir ļoti labs. Tagad nāk klāt jaunas kultūras – pupas, lucerna. Ja ilgstoši audzē graudus un rapsi, tad nepieciešams ko pamainīt, un šīs ir labas kultūras, lai to darītu. Domāju, ka pupas savu vietu augu sekas maiņā atradīs. Zemgalē saimnieki jau pirms zaļināšanas prasību ieviešanas sāka audzēt pupas, lai dažādotu kultūras, saprotot, ka vajag vēl ko papildus. Domāju, ka šī izvēle ir ļoti laba."

Z/s “Māliņi” rapsi audzē augu sekas maiņai. 2014. gada pavasarī lielāko daļu rapša platību nācās pārsēt kailsala nodarīto postījumu dēļ, arī cenas bija salīdzinoši zemas.

Kopā ar nomas zemēm Bukaišu pagasta saimniecības “Māliņi” saimnieks Ainārs Miķelsons apsaimnieko 640 ha, no tā rapsis šobrīd ir mazākā daļa. Iepriekš tika sēts ap 200 ha rapša, bet pērnais gads ieviesis korekcijas un iesēts mazāk – ap 170 ha. Kāpēc? Saimnieks atzīst, ka tā vienkāršā iemesla dēļ, ka bija jānovāc vasaras kvieši un nebija iespējams visus darbus paveikt laikus.

Pamatkultūra saimniecībā ir kvieši. Līdz šim vasaras kviešus saimnieks nav sējis, taču 2014. gada pavasarī pēc bargās ziemas bija izdzīvojusi neliela daļa ziemas kviešu un rapša, ko nācās pārsēt ar vasaras kviešiem. Tas savukārt aizkavējis rudens darbus, jo vasaras kvieši tiek novākti vēlāk. Tā rezultātā rudenī ziemas kvieši iesēti 270 ha platībā, bet rapsis vēl mazāk – 110, bet no rapša varētu būt palicis ap 30 ha, jo sēts tiešajā sējā un biezības nav – tas nozīmē, ka raža varētu būt ļoti maza, paredz saimnieks.

Agrāk sēts vasaras rapsis, bet ražas bijušas ļoti mazas, tāpēc pāriets uz ziemas rapša audzēšanu. Pēdējā gada laikā saimniecībā sāka audzēt pupas, kas turpmāk nodrošinās zaļināšanas prasību izpildi. Saimniekam šķiet, ka šī kultūra ir labāka nekā vasaras rapsis. Šogad “Māliņos” pirmoreiz sēšot lucernu, ko izmantos lucernas pārstrādes uzņēmuma nodrošināšanā ar izejvielu. Jāpiebilst, ka lucerna ir augstvērtīgs lopbarības augs. Lai dažādotu kultūras, “Māliņu” saimnieks ar kaimiņu vienojušies par lauku maiņu – vietā, kur iepriekš audzēti kartupeļi, šogad iesēti kvieši. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis to vērtē kā neierastu, bet ļoti labu praksi.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. laba saimniecība, lai izdodas izturēt visus pārbaudījumus!

  2. Aprēķins tiešām rāda attīstību.

  3. Scandagra nevis SkandAgra 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+