Modernā universālajā katlā, ko kontrolē elektronika, var sadedzināt gan cieto kurināmo, gan granulas, demonstrē Valērijs Vasiļjevs.
Modernā universālajā katlā, ko kontrolē elektronika, var sadedzināt gan cieto kurināmo, gan granulas, demonstrē Valērijs Vasiļjevs.
Foto – Andris Ozoliņš

Malka vai granulas? Abi!
 1

Spriežot pēc īpaši bagātīgās pīlādžu ražas, šogad iespējama barga ziema. Aprēķinot apkures izmaksas, no vietējiem energoresursiem līdz šim pati lētākā bija malka. Tiesa, tagad pilsētās, piemēram, Rīgā, tā var izmaksāt dārgāk nekā, piemēram, granulu apkure. “Malka ir jāuzglabā vējainā vietā gadu vai divus, līdz izžūst līdz 20% mitrumam,” uzsver tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš. “Ja malku žāvē pats uzņēmums, tas maksā savu cenu. Ja malku žāvē klients, izmaksas veido malkas cena, transports, īpašas žāvēšanas–glabāšanas platības un darbs (izkrāmēt, sakraut, nosegt, gaidīt, ienest, gatavot iekurus utt.). Malka ir ļoti darb­ietilpīgs kurināmais un ziemā “piesien” pie mājas, jo krāsns jākurina bieži.”

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Lasīt citas ziņas

Mūsdienās malkas vietu var aizņemt tās modernais “mutants” granulas, kuru gatavošanai var izmantot visu veidu vietējo bioloģiskas izcelsmes kurināmo. Granulas tiek fasētas un pārdotas ūdensnecaurlaidīgā iepakojumā, to uzglabāšanai nepieciešams mazāk vietas. Šis kurināmais ir kompakts, ar lielu siltumatdevi. Granulu katlos var izmantot arī sasmalcinātas ogles, kurām ir vēl lielāka siltuma atdeve. Galvenā apkures granulu priekšrocība ir iespēja mājā izveidot mūsdienīgu, automatizētu apkures sistēmu.

Granulu apkures plusi


Granulu katls atkarībā no tā tilpuma ir jāuzpilda reizi nedēļā, un tas darbojas automātiski. Standarta komplektācijā ietilpstošā katla bāzes automātika ar foto rezistora palīdzību kontrolēs degšanu, regulēs granulu padevi un kurtuves ventilāciju, lai nodrošinātu iestatīto ūdens temperatūru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Granulas kurtuvē padod ar spirālveida transportieri un aizdedzina ar elektrisko fēnu. Gaisa pieplūdi nodrošina ventilācija – tā ir mazāka, degšanai sākoties, bet lielāka – sadegšanas kulminācijas laikā. Kad ūdens ir uzsildīts līdz augstākajai pieļaujamai temperatūrai, automātika katlu izslēdz. Granulas vairs netiek padotas, gaisa padeve samazinās, un degšana apstājas. Kad ūdens temperatūra nokrītas līdz zemākajam pieļaujamam līmenim, degšana atsākas. Šāda automātika nodrošina pašu nepieciešamāko – katla darbību bez tiešas uzraudzības un noteiktu ūdens siltumu.

Katla lietderības koeficientu iespējams jūtami paaugstināt, izmantojot modernos kontrolierus, kas papildus bāzes funkcijām vēl veic vairākas darbības. Vispirms tie ļauj smalkāk regulēt degšanas procesu. Siltumnesēja temperatūras līknes un siltumenerģijas patēriņa līkņu sinhronizāciju mūsdienās izmanto daudzās progresīvās apkures sistēmās, piemēram, siltumsūkņos. Ūdens temperatūrai sasniedzot noteiktu līmeni, degšana tiek nevis izslēgta, bet samazināta, līdz ūdens temperatūra atkal slīd uz leju. Šādi katla degšanas līkne tiek piemērota ūdens temperatūras līknei, kas, uzturot vienmērīgāku režīmu, ļauj netērēt lieku enerģiju. Arī aizdedzes fēna spirāle ir domāta noteiktam ieslēgšanas–izslēgšanas skaitam. Jo tas ir mazāks, jo spirāle kalpos ilgāk. Cits apkures optimizācijas veids ir iekšējie un ārējie temperatūras sensori. Siltā laikā tie ļauj katlu darbināt mazāk, vēsā laikā āra temperatūrai krītoties, katls palielina jaudu. Protams, process norit pēc ieprogrammētas programmas, salīdzinot ārējos un iekšējos temperatūras rādītājus.

Hronotermostats


Ļoti svarīga no energoresursu taupības viedokļa ir iespēja izmantot hronotermostatu, kas temperatūras regulāciju ļauj veikt dažādos režīmos ilgākā laika posmā, pa diennakts stundām un nedēļas dienām. Izšķir vairākus standarta iekštelpu temperatūras režīmus. Standarta komforta režīms būs + 21… + 22 grādi. Nakts laikā telpās temperatūra var būt zemāka – ap +19 oC, tā veicinot ne tikai ekonomiju, bet no ārstu viedokļa arī labāku miegu. Ekonomisko režīmu var izmantot, arī ejot uz darbu – 20 minūšu laikā telpu temperatūru pazeminot par +3 oC. Atnākot no darba, telpas 20 minūšu laikā iesilda komforta stāvoklī. Sestdienās un svētdienās, kad ģimene pulcējas mājās, taupības režīmu izmanto tikai naktīs.

Ja nevēlas programmēt ilgāku laiku uz priekšu, var izmantot speciālu taustiņu. To nospiežot, temperatūra tiek samazināta līdz ekonomiskajam līmenim, bet, atnākot mājās, var atkal nospiest slēdzi un 20 minūšu laikā atjaunot temperatūru līdz komforta līmenim. Tāpat, dodoties ilgstošā atvaļinājumā, katlu var ieprogrammēt un telpu temperatūru, piemēram, uz divām nedēļām var pazemināt līdz +16 oC. Modernos kontrolieros ir ieprogrammēts drošības slieksnis 
+6 oC, kuru sasniedzot katls sāks darboties neatkarīgi no ieprogrammēšanas.

Reklāma
Reklāma

“Apkures sistēmas automātikas kontrolieris ir daļa no mūsdienās aktuālās gudrās mājas aprīkojuma,” stāsta vietējo kontrolieru ražotājs un apkures sistēmu eksperts SIA “Teplomarket” vadītājs inženieris Valērijs Vasiļjevs. “Salīdzinājumā ar katlu, kas aprīkots tikai ar bāzes automātiku, tas ļauj nodrošināt nepieciešamo komfortu, samazināt kurināmā patēriņu un katla detaļu kalpošanas laiku, kopumā veidojot ap 30% lielu ietaupījumu no apkures izdevumiem. Piedevām kontrolieri var ieslēgt mājas sistēmā, un tas var darboties autonomi pat no attāluma, izmantojot mobilo telefonu. Latvijā ražotie kontrolieri atbilst visām moderno tehnoloģiju prasībām. To cena ir par 30% zemāka nekā ekonomisko poļu ražojumiem. Turklāt katram katlam iespējams uzstādīt savu personalizēto kontrolieri, kas izpildīs tieši saimnieka vēlmes. Vietējā ražojuma kontrolierus lētāk pārregulēt un papildināt, jo visi eksperti ir uz vietas. Lai pilnībā izmantotu visus apkures resursus, ieteicami ir universālie katli, piemēram, “TQD-Hot fire”, kuros noder gan granulas, gan akmeņogļu smalce, gan malka. Katli ir viegli kopjami: pa augšējo atveri ar putekļsūcēju viegli iztīra dūmejas, pa apakšējo eju – pelnus un smagās pēcsadegšanas frakcijas. Vidējā eja noder kurināmā deglim un ceturto eju izmanto cietā kurināmā – malkas un brikešu – pievienošanai, ko turklāt var veikt, nepārtraucot granulu katla darbību.”