Uncategorized

Mālpils cūku fermas attīstītāji sola respektēt iedzīvotāju protestus 0

LETA

Mālpils iedzīvotāju konstruktīvie ieteikumi saistībā ar 36 800 cūku fermas izveidi novadā tiks respektēti, projekta īstenošanas gaitā un arī vēlāk – fermas darbības laikā – ievērojot ekoloģiskas saimniekošanas principus, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja IA “Mālpils Agro” direktore Anita Lancmane.

Kā ziņots, 66 Mālpils novada iedzīvotāji protestē pret vācu investoru ieceri novadā būvēt cūku fermu, kurā plānots ieguldīt trīs miljonus latu. Pašvaldībai pēc dažiem mēnešiem būs jālemj, vai projektu atļaut, tikmēr vairākums iedzīvotāju ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) ziņojuma sabiedriskajā apspriešanā pauduši negatīvu nostāju.

Projekta plānā ietilpst cūkkopības kompleksa izveide ar biogāzes ieguvi un koģenerācijas staciju pirmajā posmā, kā arī graudkopības kompleksa izveide turpmākajā attīstības procesā tuvā nākotnē.

“Vēlamies audzēt kvalitatīvu Latvijas bekonu, diemžēl attīstību kavē iesakņojies stereotips par cūku fermu radītajām smakām un fermas vadības nevēlēšanos sadzirdēt vietējos. Projekta vizualizācija ir ļoti būtiska, lai sabiedrība var saprast, kas jāmaina, piemēram, šajā gadījumā tiks ņemta vērā trokšņa ietekme uz dzērvēm, substrāta izkliedes lauku tuvums apdzīvotām vietām un citi apstākļi, uz ko norādīja iedzīvotāji. Tiek darīts viss, lai jaunā ražotne veiksmīgi iekļautos Mālpils saimnieciskajā dzīvē,” norādīja Lancmane.

Viņa arī sacīja, ka projekts būs balstīts uz “zaļās” saimniecības pamatprincipiem, kur viena ražošanas posma pārpalikumi tiks izmantoti nākamajā posmā. Īpaša uzmanība tiek pievērsta gaisa filtru sistēmai, uzglabāšanas tvertņu pārsegšanai, kā arī kūtsmēslu pārstrādei biogāzes iekārtā, tā maksimāli samazinot nepatīkamās smakas, sacīja Lancmane.

Viņa arī norādīja, ka nākotnē uzņēmums ir paredzējis paplašināt darbības specifiku, attīstot arī citas lauksaimniecības jomas, kuras kopumā varētu radīt līdz pat 100 darba vietām. Tāpēc uzņēmums jau laikus raugās pēc vietējiem darbiniekiem, kā arī, iespējams, plānos apmācības.

Uzņēmums uzsver, ka rēķināsies ar novada iedzīvotāju interesēm, un plāno kļūt par nozīmīgu vietējo nodokļu maksātāju.

“Ceram, ka mums ļaus attīstīties un nedzīs projām tāpēc, ka kādam mēs vienkārši nepatīkam,” sacīja uzņēmuma vadītāja.

Kā ziņots, cūku fermu būvniecības ieceres parasti izsauc iedzīvotāju protestus un dažkārt novedušas līdz tiesas procesiem. Aizputes novada pašvaldība turpina tiesāties ar dāņu uzņēmumu “Nygaard International”, kas pieprasījis pat 5,7 miljonu zaudējumu atlīdzību par to, ka pašvaldība iedzīvotāju protestu dēļ nav atļāvusi cūku fermas paplašināšanu Lažas pagastā. Tiesvedība turpinās arī citā cūku fermas būvniecības lietā, – Sesavas pagastā paši iedzīvotāji apstrīdēja pašvaldības lēmumu atļaut cūku fermas būvniecību.

Saskaņā ar “Firmas.lv” informāciju “Mālpils Agro” dibināta 2010.gadā Mālpils novadā ar 2000 latu pamatkapitālu.

Uzņēmums kopš dibināšanas saimniecisko darbību nav veicis, savukārt tā zaudējumi sasnieguši 17 100 latu.

“Mālpils Agro” 100% kapitāldaļas pieder maksātnespējas administratoram Jurim Raudzepam.

LA.lv