×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
3. maijs, 2017
Drukāt

Maltā ārkārtas vēlēšanas

Foto - REUTERS/LETAFoto - REUTERS/LETA

Demonstrācija ar saukļiem "Noziedznieki" un "Spēle beigusies" Maltas galvaspilsētā Valetā pret korupciju premjerministra Džozefa Muskata valdībā.

Maltas premjerministrs Džozefs Muskats paziņojis par ārkārtas vēlēšanu rīkošanu 3. jūnijā pēc korupcijas skandāla pieņemšanās spēkā sakarā ar apsūdzībām, ka viņa sievai pieder ārzonas firma Panamā. Kopš šā gada janvāra Malta ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts, kuras prezidentūra beidzas 30. jūnijā.

Skandāls izcēlās, kad Maltas žurnāliste Dafne Galicia ievietoja sociālajos tīklos ziņu, ka premjerministra sievai Mišelai pieder akcijas firmā “Egrant Inc.”, kas bija iekļauta pērn noplūdinātajā datubāzē par Panamā izvietotā juridiskā biroja “Mossack Fonseca” klientiem. Viņa arī apgalvoja, ka Muskata sieva ar šīs firmas starpniecību saņēmusi vienu miljonu dolāru no Azerbaidžānas prezidenta Ilhama Alijeva ģimenes.

“Mossack Fonseca” ir pasaules ceturtā lielākā ārzonu juridisko pakalpojumu firma, no kuras datubāzes tika noplūdināti 11,5 miljoni dokumentu. Finanšu eksperti atzīmē, ka konts ārzonu bankā nav likumpārkāpums, taču to var izmantot kā slēptuvi nodokļu nemaksāšanai. Līdzīgs atklājums pērn pamudināja atkāpties Islandes premjerministru Sigmunduru Gunlaugsonu, kurš savā nodokļu deklarācijā nebija uzrādījis vairākus miljonus dolāru ārzonu bankā. Maltas premjerministrs un Leiboristu partijas līderis Muskats paziņojis, ka apsūdzības pret viņu un viņa ģimeni esot nepatiesas un taisnība esot viņa pusē. Leiboristu partijas saietā pirmdien Muskats paziņoja par atkāpšanos no valdības vadītāja amata un apgalvoja, ka grib “turpināt virzīties uz priekšu”, aicinot iedzīvotājus viņu atbalstīt.

Premjers piesedz kancelejas vadītāju

Nacionālās partijas vadītājs Simons Busutils pieprasījis Muskata atkāpšanos no amata, piebilstot, ka viņam esot pierādījumi par premjerministra kancelejas vadītāja Kīta Šembri piepelnīšanos, nelikumīgi pārdodot Maltas pases trīs Krievijas pilsoņiem. Noplūdinātajos dokumentos nav redzami firmas “Egrant” īpašnieki, taču ir norādes par tās saistību ar Maltā izvietoto auditoru firmu “Nexia BT”. Maltā ir sākta izmeklēšana, lai izvērtētu pierādījumus, kas saista firmu “Egrant” un premjerministra ģimeni, ziņo izdevums “EUobserver”. Muskats paziņojis, ka atkāpšoties no amata, ja izmeklēšanā tiks atklāta viņa saistība ar šo lietu. Muskata kancelejas vadītājam Kītam Šembri un darba lietu ministram Konrādam Mici, kurš ir arī valdošās Leiboristu partijas vadītāja vietnieks, piederējušas akcijas citās firmās, kuru darbību arī pārraudzījis juristu birojs “Mossack Fonseca” ar auditorfirmas “Nexia BT” starpniecību. Šembri un Mici izveidoja slepenas firmas ārzonās 2013. gada martā, kad sāka strādāt premjera Muskata administrācijā. Tobrīd viņi arī bija iesaistīti sarunās par enerģētikas darījumu ar Azerbaidžānu. Eiroparlamenta izveidotās Panamas dokumentu lietas izmeklēšanas komitejas vadītāja vietniece, Portugāles eiroparlamentāriete Anna Gomesa aicinājusi premjerministru Džozefu Muskatu “izbeigt savas kancelejas vadītāja piesegšanu un dot viņam rīkojumu liecināt EP komitejā”, raksta avīze “The Times of Malta”. Eirodeputāte Gomesa šādi reaģēja uz Maltas valdības pārstāvja komentāru laikrakstā “The Malta Independent”, kurā valdības runasvīrs apsūdzēja EP komitejas priekšsēdi Verneru Langenu par pievienošanos Nacionālās partijas kampaņai prasībā par Panamas lietas skandāla izmeklēšanu. Gomesa uzsvēra, ka lēmums aicināt Kītu Šembri liecināt EP komitejā tika pieņemts vienbalsīgi, to atbalstot visu politisko grupu pārstāvjiem. “Es izjūtu personisku sāpi, ka Maltas sociālistu valdība – kas ir daļa no manas pašas politiskās ģimenes – cenšas mazināt Eiropas Parlamenta lomu, vienlaikus esot Eiropadomes vadībā,” Portugāles Sociālistu partijas eirodeputāte teica intervijā “The Times of Malta”. Viņa pauda nožēlu par Maltas premjerministra rīcību, ko var vērtēt kā savas kancelejas vadītāja piesegšanu, vienlaikus apgalvojot, ka viņš esot pret korupciju un par atklātumu. Jautāta, kas notiks, ja Šembri atkal noraidīs EP komitejas uzaicinājumu, Gomesa teica, ka tad būs premjera Muskata kārta uzņemties atbildību un atbildēt savu tuvāko padomnieku vārdā. Eirodeputāte apstiprināja, ka komitejas rīcībā ir pierādījumi, ka Šembri un Mici ir parakstījuši dokumentus par slepenu firmu izveidošanu Panamā.

Konfliktā iesaistās EPP vadītājs

Komentāru autore sociālajos tīklos Dafne Galicia apgalvo, ka lielas naudas summas tikušas pārvietotas starp banku kontiem Azerbaidžānā, firmas “Egrant Inc” kontiem un ārzonu firmām, kas pieder Šembri un Mici. Amatpersonu šaubīgie darījumi izraisīja plašas demonstrācijas Maltā pagājušajā nedēļā, tūkstošiem iedzīvotāju izejot ielās un protestējot pret korupciju. Konfliktā iesaistījies Eiroparlamenta ietekmīgākās politiskās kopas – Eiropas Tautas partijas frakcijas EPP vadītājs Manfreds Vēbers, kurš intervijā izdevumam “Politico” paudis cerību, ka Muskats maijā dosies uz Eiroparlamentu, lai izskaidrotu savu saistību ar Panamas dokumentu lietu. Vēl pirms tam Vēbers bija mudinājis Muskatu atkāpties, piebil-
stot, ka tas ir bezprecedenta gadījums, kad ES prezidējošās valsts premjerministrs ir iejaukts kriminālizmeklēšanā. Ironiskas sakritības dēļ Maltai, kura pārņēma ES prezidentūru šā gada janvārī, uzdots izstrādāt jaunus stingrākus noteikumus pret naudas atmazgāšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+