Krievijas mediji ar lielu degsmi ziņo par Saakašvili un Porošenko konfliktu, taču negaidīti šajos sižetos tiek piesaukta arī Latvija.

“Saakašvili – politiskais bomzis” un citi Krievijā pieprasīti Mamikina jociņi 2

“Mihails Saakašvili kļuvis par politisko bomzi. Porošenko viņam atņēmis Ukrainas pilsonību. Gruzijas pilsonības viņam nav jau divus gadus. (..) Hipotētiski Saakašvili var lūgt patvērumu Nīderlandē, no kurienes ir viņa sieva, vai arī saņemt piedāvāto Latvijas pasi, taču tikai nepilsoņa statusā,” šādi apgalvojumi izskanējuši vairākos Krievijas televīzijas kanālu “Rossija1” un “Rossija24” raidījumos.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Krievijas mediji ar lielu degsmi steiguši attēlot bijušā Gruzijas prezidenta un Odesas apgabala gubernatora Saakašvili konfliktu ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko. Lai gan abiem politiķiem Krievijas mediji uzbrūk regulāri, tomēr šajos raidījumos labi redzams, ka nepatika pret Saakašvili Krievijā ir daudz lielāka. Viņam tiek veltītas daudzas izsmejošas replikas, un daļai pat nav nekāda sakara ar ziņu par atņemto pilsonību. Piemēram, žurnālists norāda, ka Saakašvili šogad bija ieradies uz ASV prezidenta Donalda Trampa inaugurāciju, bet “bija spiests sēdēt krūmos”. Tiek izsmiets arī Saakašvili akcents un pārteikšanās ukraiņu valodā. Krievijas mediji arī apgalvo, ka rindā uz pilsonības atņemšanu esot arī citi “amerikāņu ielikteņi”, piemēram, bijusī finanšu ministre Nataļja Jeresko, bijusī iekšlietu ministra vietniece Eka Zguladze un pašreizējais Ukrainas Antikorupcijas biroja vadītājs Gizo Uglava. Bet bijušais Ukrainas ekonomiskās attīstības ministrs lietuvietis Aivars Abramavičs jau esot “pats aizbēdzis”, paziņo Krievijas TV žurnālists.

Izcelsme un izplatība

To, ka Krievijas medijiem ziņa par Ukrainas pilsonības atņemšanu būs salds kumosiņš, nebija grūti paredzēt. Bet no kurienes te parādījusies viltus ziņa, ka bijušajam Gruzijas prezidentam varētu piešķirt nepilsoņa statusu Latvijā? To Krievijas TV kanāli nepaskaidro… Meklējot Krievijas interneta medijos, izrādās, ka avots ir Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas Andrejs Mamikins (“Saskaņa”). “Domāju, nebūtu slikti, ja Saakašvili kļūtu par nepilsoni Latvijā. Zinot viņa milzīgo enerģiju, viņš noteikti palīdzētu cīnīties par nepilsoņu tiesībām Igaunijā un Latvijā,” Mamikins ierakstījis interneta sociālajā tīklā “Facebook”. Krievijas mediji to pasnieguši kā nopietnu Latvijas iniciatīvu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Mamikina “Facebook” jociņu par vērtīgu materiālu atzinusi arī viena no vadošajām Krievijas ziņu aģentūrām “RIA Novosti”. Ekrānuzņēmums no RIA Novosti

Atmaskojums

“Ja jums nav humora izjūtas, tad es ar jums vispār negribu runāt. Man tam nav laika,” saka A. Mamikins un pārtrauc telefonsarunu. EP deputāts nevēlas paskaidrot, ko tieši gribējis izjokot un kā vērtē Krievijas mediju rīcību.

Likums nosaka, ka nepilsoņi ir “bijušās PSRS pilsoņi un viņu bērni, kuri vienlaikus atbilst šādiem nosacījumiem: 1) 1992. gada 1. jūlijā viņi bija neatkarīgi no pierakstā norādītās dzīvojamās platības statusa pierakstīti Latvijas teritorijā, vai viņu pēdējā reģistrētā dzīvesvieta līdz 1992. gada 1. jūlijam bija Latvijas Republikā, vai ar tiesas spriedumu ir konstatēts fakts, ka līdz minētajam datumam viņi ne mazāk kā 10 gadus nepārtraukti dzīvoja Latvijas teritorijā; 2) viņi nav Latvijas pilsoņi; 3) viņi nav un nav bijuši citas valsts pilsoņi.”

Saakašvili nekad nav dzīvojis Latvijā, tāpēc juridiski nekādi nevarētu iegūt nepilsoņa statusu. Savukārt, ja viņš vēlētos iegūt Latvijas pilsonību, tad to var izdarīt naturalizējoties (pastāvīgajai dzīvesvietai ne mazāk kā piecus gadus jābūt Latvijā, jāprot latviešu valoda, jāpierāda zināšanas par Latvijas vēsturi, Satversmes pamatnoteikumi un jāzina valsts himnas teksts) vai arī par īpašiem nopelniem Latvijas labā (ja tādi būtu) ar Saeimas lēmumu.

Pats Saakašvili interesi par citu valsts pilsonības iegūšanu nav izrādījis un paudis gatavību tiesas ceļā pierādīt savas tiesības uz Ukrainas pilsonību.