×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
23. septembris, 2015
Drukāt

Māmiņa pīpē. Bet iziet pagalmā… (2)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Māmiņa izklājusi parka zālītē segu, izstiepusi kājas jau rudenīgajos saulesstaros un smēķēdama palīdz mazulim darboties ar “Lego” klučiem. Jauka, ģimeniska atpūta. Tomēr Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārstes, bērnu pulmonoloģes Renātes Snipes vaigs apmācas, to ieraugot, un viņa nosaka: „Indē pati savu bērnu!” Ko tad vecāki nodara savam bērnam, smēķējot viņa tuvumā?

Pats galvenais – šo kaitīgo vielu ieelpošana būtiski pazemina imūnsistēmas darbību. Tieši tāpēc bērni, kas pakļauti pasīvajai smēķēšanai, biežāk slimo ar augšējo elpceļu infekcijām, viņiem parasti ir vidusauss iekaisumi, bronhīti, plaušu karsonis, bet tiem, kuriem ir nosliece uz alerģiju, daudzos gadījumos attīstās astma. Viņiem ir grūtāk panākt astmas kontroli, biežāk ir astmas lēkmes, bet astmu ārstējošie inhalējamie medikamenti iedarbojas daudz vājāk, – tātad ir vajadzīgas lielākas devas.

Kā tieši bērna elpceļus ietekmē cigarešu dūmi?
Cigarešu dūmi satur vairāk nekā 4000 ķīmisku savienojumu, no kuriem vairāk nekā 50 ir kancerogēnas vielas. Liela daļa no tiem ir indīgi ķīmiskie savienojumi, piemēram, acetons, formaldehīds, benzols, polonijs 210, vinilhlorīds, kurus izmanto ķīmiskajā rūpniecībā. Cigarešu dūmos ir sastopami arī smagie metāli, piemēram, hroms, arsēns, kadmijs (lieto arī bateriju ražošanā), un daudzi pazīstami indīgo gāzu savienojumi, tostarp oglekļa monoksīds jeb tvana gāze. Šī gāze ieelpota slēgtās telpās un lielā koncentrācijā, nogalina. Cigarešu sastāvā ir arī ūdeņraža cianīds – indīga gāze, kuru izmantoja gāzes kamerās Otrā pasaules kara laikā, amonijs, butāns un citi. Tad iedomājieties – mazs bērniņš ieelpo visu šo kairinošo, indīgo vielu buķeti.

Kā ikdienā ārsts var izvērtēt, ka tieši vecāku smēķēšana ir cēlonis elpceļu saslimšanai vai slimības saasinājumam, jo var taču būt saaukstēšanās, iedzimtība, kaķis…?
Ir veikti daudzi simti pētījumu, kas neapgāžami pierāda, ka pasīvā smēķēšana ir kaitīga veselībai. Ja mēs runājam par alerģiju pret kaķi, tad vienam ir alerģija un viņš nevar uzturēties vienā telpā ar kaķi, bet citam nav alerģijas un viņš var dzīvot kopā ar kaķi. Bet tas nenozīmē, ka kaķis ir kaitīgs… Toties, ja runājam par smēķēšanu, tad nav iespējams, ka cigarešu dūmi ir nekaitīgi. Tie nodara sliktu pilnīgi visiem! Ja ģimenē ir bērns, tad vispār nav apspriežams, vai kāds no ģimenes locekļiem drīkst smēķēt. Un nav svarīgi, vai bērns slimo, vai ir vesels. Vecāki, kuriem ir tik spēcīga atkarība no smēķēšanas, ka viņi nevar to atmest, nekad nedrīkst smēķēt bērna klātbūtnē, telpās vai mašīnā, citādi tā ir apzināta bērna veselības pasliktināšana.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. cik liekuligs raksts Atbildēt

    tas ir apmeram tāpat kā sašutumā bļaut ka cilveks nodarbojas ar sexu. ņemot vērā smēķētāju skiaitu un māmiņu skaitu tas ir muļķigi uzrakstit rakstu stilā ka nu vienigā māmiņa uz pasaules ir smēķētāja. cik ir dzērājas? cik narkomānes?….. pat liekulibai ir robežas

    • Nav gan liekulīgi! Neieslīksim absurdos, ka smēķēšana ir vēlama un atbalstāma. Nevienam nav jāsmēķē un jāredz kāds cits to darām, īpaši mazuļiem. Vīna glāze svētkos nav tas pats kas 1 cigarete blakus bērna ratiņiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+