Foto – 123rf.com

Mandeles. Operēt vai neoperēt? 6

Vienalga, rudens vai pavasaris, ārsti bērna biežo slimošanu ar tonsilītu noveļ uz mandelēm. Kādreiz šo problēmu risināja ar operāciju, ko sarunvalodā sauc par mandeļu izraušanu. Vai tā palīdz?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Limfātisku audu sakopojums, ko sauc par mandelēm, ir katra cilvēka rīklē, un tām ir ārēja līdzība ar mandeļriekstiem. Piedzimstot katram ir viena aizdegunes, divas dzirdes kanāla, divas aukslēju un viena mēles mandele – pavisam sešas. Tās gremošanas un elpošanas ceļu sākumdaļu aptver it kā lokā.

Aizdegunes mandele veicina bērna organisma aizsargspējas pret infekcijām, kas organismā nonāk caur muti un degunu, un savus pienākumus beidz pildīt pusaudžu vecumā. Tāpēc no mandeles ķirurģiski būtu jāšķiras (jāveic adenotomija) tikai ārkārtas gadījumā, piemēram, ja tā regulāri rada problēmas katrā saaukstēšanās reizē, apgrūtinot elpošanu caur degunu. Tā var traucēt izrunai, t.i., bērns runā it kā caur degunu. Ja mandele ir palielināta, to dēvē par adenoīdiem, lai gan ne katrreiz palielināta mandele liecina par saslimšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otolaringoloģe Jolanta Ozola-Neidere iesaka līdz pubertātes vecumam adenotomijas nepieciešamību rūpīgi izvērtēt, jo mandeles savu funkciju – tās informē, ka imunitātei jāmobilizējas cīņai ar organismā nonākušu infekciju, – pastiprinātā režīmā veic aptuveni līdz 15 gadu vecumam. Hormonālu pārmaiņu ietekmē tās pamazām izzūd. Tiesa, reizēm saglabājas arī pieaugušajiem, taču viņiem gan tās nav nepieciešamas un var būt pat nevēlamas.

Adenotomiju veic vispārējā narkozē. Atlabšana prasa īsu laiku, un pēcoperācijas periodā bērnam nepieciešams mājas režīms, jāsargā no saaukstēšanās un pārkaršanas, jāievēro fizisko aktivitāšu un ēšanas ierobežojumi. Dažas dienas nav ieteicami karsti, asi un cieti ēdieni, stipras sulas vai augļi, kas var kairināt rīkli un izraisīt klepu. Piemērots jogurts, biezpiens, putras, vārīti dārzeņi, biezsulas.

Aukslēju mandeles ir labi redzamas, ja plaši atver muti un saka: “Ā-ā-ā!” Rievotais veidojums bieži vien rada neērtības, ja krokas jeb kriptas ir dziļas un kļūst par mikrobu perēkļiem, izraisot gan slimības, gan nepatīkamu mutes smakošanu, jo darbojas kā sūklis. Bet tieši cīņa ar infekcijām – organisma aizsargfunkcija – ir mandeļu galvenais uzdevums. Par iekaisumu liecina aplikums un apsārtums. Akūta mikrobu (visbiežāk – streptokoka) izraisīta mandeļu slimība ir angīna. Aukslēju mandeļu hronisku iekaisumu sauc par tonsilītu.

Ja pieaugušajiem ir gan biežas angīnas, gan streptokoka infekcijas vai strutaini iekaisumi, ir vērts mandeles izoperēt, lai tās nekļūst par baciļu perēkli. Šo operāciju – tonsilektomiju – arī veic narkozē, un līdzīgi kā pēc adenotomijas ieteicamas saudzējošas fiziskās aktivitātes un ēšanas režīms.

Savukārt, ja mandeles ir izteikti rievotas, tajās pastāvīgi krājas mikrobi un atmirusī gļotāda, mute smako, bet nav infekcijas, iespējams veikt kriptolīzi – ar lāzeru vai radiofrekvenču zondi samazināt šo rievu dziļumu. Procedūra tiek veikta ambulatori.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.