×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. decembris, 2014
Drukāt

Mandeles. Operēt vai neoperēt? (6)

Foto - 123rf.comFoto - 123rf.com

Vienalga, rudens vai pavasaris, ārsti bērna biežo slimošanu ar tonsilītu noveļ uz mandelēm. Kādreiz šo problēmu risināja ar operāciju, ko sarunvalodā sauc par mandeļu izraušanu. Vai tā palīdz?

Limfātisku audu sakopojums, ko sauc par mandelēm, ir katra cilvēka rīklē, un tām ir ārēja līdzība ar mandeļriekstiem. Piedzimstot katram ir viena aizdegunes, divas dzirdes kanāla, divas aukslēju un viena mēles mandele – pavisam sešas. Tās gremošanas un elpošanas ceļu sākumdaļu aptver it kā lokā.

Aizdegunes mandele veicina bērna organisma aizsargspējas pret infekcijām, kas organismā nonāk caur muti un degunu, un savus pienākumus beidz pildīt pusaudžu vecumā. Tāpēc no mandeles ķirurģiski būtu jāšķiras (jāveic adenotomija) tikai ārkārtas gadījumā, piemēram, ja tā regulāri rada problēmas katrā saaukstēšanās reizē, apgrūtinot elpošanu caur degunu. Tā var traucēt izrunai, t.i., bērns runā it kā caur degunu. Ja mandele ir palielināta, to dēvē par adenoīdiem, lai gan ne katrreiz palielināta mandele liecina par saslimšanu.

Otolaringoloģe Jolanta Ozola-Neidere iesaka līdz pubertātes vecumam adenotomijas nepieciešamību rūpīgi izvērtēt, jo mandeles savu funkciju – tās informē, ka imunitātei jāmobilizējas cīņai ar organismā nonākušu infekciju, – pastiprinātā režīmā veic aptuveni līdz 15 gadu vecumam. Hormonālu pārmaiņu ietekmē tās pamazām izzūd. Tiesa, reizēm saglabājas arī pieaugušajiem, taču viņiem gan tās nav nepieciešamas un var būt pat nevēlamas.

Adenotomiju veic vispārējā narkozē. Atlabšana prasa īsu laiku, un pēcoperācijas periodā bērnam nepieciešams mājas režīms, jāsargā no saaukstēšanās un pārkaršanas, jāievēro fizisko aktivitāšu un ēšanas ierobežojumi. Dažas dienas nav ieteicami karsti, asi un cieti ēdieni, stipras sulas vai augļi, kas var kairināt rīkli un izraisīt klepu. Piemērots jogurts, biezpiens, putras, vārīti dārzeņi, biezsulas.

Aukslēju mandeles ir labi redzamas, ja plaši atver muti un saka: “Ā-ā-ā!” Rievotais veidojums bieži vien rada neērtības, ja krokas jeb kriptas ir dziļas un kļūst par mikrobu perēkļiem, izraisot gan slimības, gan nepatīkamu mutes smakošanu, jo darbojas kā sūklis. Bet tieši cīņa ar infekcijām – organisma aizsargfunkcija – ir mandeļu galvenais uzdevums. Par iekaisumu liecina aplikums un apsārtums. Akūta mikrobu (visbiežāk – streptokoka) izraisīta mandeļu slimība ir angīna. Aukslēju mandeļu hronisku iekaisumu sauc par tonsilītu.

Ja pieaugušajiem ir gan biežas angīnas, gan streptokoka infekcijas vai strutaini iekaisumi, ir vērts mandeles izoperēt, lai tās nekļūst par baciļu perēkli. Šo operāciju – tonsilektomiju – arī veic narkozē, un līdzīgi kā pēc adenotomijas ieteicamas saudzējošas fiziskās aktivitātes un ēšanas režīms.

Savukārt, ja mandeles ir izteikti rievotas, tajās pastāvīgi krājas mikrobi un atmirusī gļotāda, mute smako, bet nav infekcijas, iespējams veikt kriptolīzi – ar lāzeru vai radiofrekvenču zondi samazināt šo rievu dziļumu. Procedūra tiek veikta ambulatori.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Ja man savulaik ārsti būtu teikuši, ka izeperējot aizdegumnes mandeles tiek bremzēta auksžokļa attīstība. Es vēl būtu padomājis vai to darīt savam bērnam. Tagad šķībi zobiņi augšžoklī, nepareizs sakodiens u.t.t.

  2. sveik! veicu kriiptolizi 2 gadus atpakalj. gimenes arsts piedavaja izoperet, bet es ne. aizgaju pie privata LOR, ieteica pamegjinat vispirms piededzinashanu ar lazeru. bija sapigi, bet procedura neilga, labi ja 10 min . rezultats bija acimredzams. man bija dzilas lakunas, tas dzilakas aizvera. tagad ja slimoju, tad vairs nav angina, tikai apsartis kakls un mandeles ir mierigas, nav slikta elpa un nekadu dzeltenu korkju. super! Operacija gan jaapmaksa pasham!

  3. Nu protams ka nau jāoperē man bērnībā neviens tādām lietām nepievērsa uzmanību,un pašas izkrita ar maziem strutu korķiem .

  4. Cik garš tik plats. Protams, ka katrs gadījums jāvērtē individuāli, bet tāpat kā gadījumi, kad ar efektu nav apmierināti, tāpat ir apmierinātie, tikai varbūt tie retāk komentē 🙂
    Visādā ziņā par plusiem un noteikti arī mīnusiem un riskiem jārunā ar dakteri.

  5. Man mammai izoperēja mandeles – tāpat bija pēc tam problēmas. Ja organismam ir problēmas ar imunitāti ir jāārstē tā, nevis jāgriež kaut kas laukā – kādreiz cilvēkiem samazināja kuņģi, resno zarnu utt. un pēc tam novēroja, ka dzīves ilgums šiem cilvēkiem sarūk – visam ir savas funkcijas, kādas citi nevar aizvietot – arī aklai zarnai un lielajiem zobiem.

  6. Man izoperēja mandeles un adenoīdus 10 gadu vecumā, bez vispārīgās narkozes-1960.gadā Pie pilnas apziņas. Daktere uzslavēja, ka biju ļoti pacietīgss bērns.Neļaujieties izoperēt, visu mūžu mocīsieties.Jā,pirms operācijas smaku nost un tomēr…. nebija pieejami īstie ārstniecības līdzekļi. Mans mūžs pagājis biežās slimošanās mūža garumā. Arī tagad, kakls ir ļoti sāpīgs, ātri iekaist, kakls kalst, naktī grūti iekalas norīt. Paturiet visu, ka ir Jūsu organismā, jo visu tomēr var ārstēt.

Draugiem Facebook Twitter Google+