×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
7. augusts, 2017
Drukāt

Anglijā dzīvojošie armijas rezervisti sāpīgā situācijā: jāzaudē darbs vai jāmaksā sods (43)

Foto - Gatis Dieziņš/Jaunsardzes un informācijas centrsFoto - Gatis Dieziņš/Jaunsardzes un informācijas centrs

No 9. oktobra līdz 10. novembrim jau trešo gadu Latvijā notiks Nacionālo bruņoto spēku mācības. Iesaukti var tikt gan bijušie profesionālā dienesta karavīri, gan bijušie zemessargi, pie tam ierašanās uz mācībām ir obligāta. Likums nosaka, ka darba devējam rezerves karavīrs uz mācībām ir jālaiž, taču tas neattiecas uz ārzemju darba devējiem, tādēļ ārzemēs dzīvojošie Latvijas pilsoņi, kuri ir ieskaitīti rezervē, bieži vien spiesti izvēlēties starp darba un ienākumu zaudēšanu vai administratīvo sodu Latvijā.

Lai arī nav pieejama statistika par to, cik rezerves karavīru dzīvo ārzemēs, tomēr, spriežot pēc karavīru skaita, kas neierodas uz mācībām, skaitlis varētu būt ļoti liels, jo no Latvijas aizbraukuši vīrieši lielākoties darbspējīgā vecumā.

Tautieši nobažījušies par to, ka ar vienu sodu par neierašanos uz mācībām nekas nebeigsies, viņi var tikt sodīti katru gadu atkal un atkal. No Latvijas pavalstniekiem izskan arī nodomi vispār atteikties no Latvijas pilsonības, lai nebūtu jācieš no pastāvīgām problēmām.

Latvijas Aizsardzības ministrija gan uzskata, ka personīgās neērtības jāpakārto visas sabiedrības interesēm, proti, valsts aizsardzības nodrošināšanai. Vienlaikus sagatavoti arī grozījumi Militārā dienesta likumā, kas varētu atvieglot dzīvi ārzemēs dzīvojošajiem rezerves karavīriem.

Soda ar 30 eiro

“Anglis tak pasaka – mani tavi Latvijas likumi neinteresē, tu esi Anglijā un pie manis strādā. Negribi, ej prom, es paņemšu citu vietā!” stāsta Aivars, kurš savulaik dienējis profesionālajā dienestā, pabijis arī misijā Irākā. “Mani neviens neklausīsies, ka jābrauc uz kaut kādām mācībām. Atbrauc atpakaļ no mācībām un atkal skraidi pa aģentūrām un meklē darbu…”

Deklarētajā dzīvesvietā Aivars nedzīvo jau sen, māsa uz Angliju atsūtījusi nofotografētu vēstuli ar aicinājumu policijā parakstīt protokolu par sodu. “Rakstīts, ka pagājušajā gadā tiku aicināts uz mācībām, ka neesmu ieradies un tad tikšu sodīts! Sazinājos ar policiju, pateicu, ka tajā datumā nebūšu Latvijā, jo piedzimusi meita un mana pase atrodas Latvijas vēstniecībā Londonā dokumentu kārtošanai. Viņi palūdza, lai uzrakstu paskaidrojumu. Pēc kāda brīža māte pārsūtīja vēstuli, ka tiesa notikusi, esmu sodīts ar 30 eiro. Tā kā iepriekš neesmu tiesāts, sods nav liels. Vairāk neko nezinu, vēl joprojām neesmu nomaksājis, jo neviens konta numuru nav iedevis. Interesanti, ka pavēsti netiku ne saņēmis, ne redzējis, ne parakstījies, kā tad mani var tiesāt? Es ļaunprātīgi neizvairos, varbūt būtu aizbraucis. Piemēram, man bija parādsaistības ar “Bigbank” un mani jau otrajā vai trešajā mēnesī te atrada. Kāpēc Latvijas valsts un NBS nevar atrast, kur tu esi?”

Aivars cerējis, ka meitas piedzimšana atbrīvos no obligātajām mācībām, taču Latvijas izpratnē viņš nav vienīgais apgādnieks. “Varu nepriecāties, jo mana draudzene neskaitās apgādājamais, kaut viņa nestrādā, sēž mājās un pieskata bērnu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. Tomēr jāpatur prātā, ka šīs neērtības tiek pakārtotas visas sabiedrības interesēm, proti, viena no valsts pamatuzdevuma – nodrošināt valsts aizsardzību…..
  …………………………..
  BLA BLA BLA …. ja kādu interesētu Valsts aizsardzība, tad radītu apstākļus, lai atvaļinātie karavīri neaizbrauktu.
  Labāk lai pastāsta, kādas pārmaiņas plāno izdienas pensiju jautājumā. Premjers radio apmēram pirms mēneša teica, ka pie šī jautājuma tiek “strādāts”. Kā plānojat, reformas rezultāta, cik vēl aizbraucēju būs?

 2. Veselais saprāts Atbildēt

  Ja Latvijā sāksies karš, neviens Anglijā dzīvojošais nepaspēs laikā atgriezties, lai aizstāvētu valsti. To darīsim mēs, uz vietas esošie. Tad kādēļ lieki mocīt šos cilvēkus ārzemēs? Lai ar garantiju iznīcinātu jebkādu patriotismu? Lat atriebtos? Man nav itin nekāda naida pret viņiem.

 3. Andris Graudiņš Atbildēt

  Es došos uz tām mācībām no UK, bet personīgi mans viedoklis ir ka tas ir rekets no valsts puses. Principā es es noziedošu pēdējās 2 nedēļas no sava atvaļinājuma mācībām kaut gan es neuzskatu ka tas būtu pareizi. Uzliekot sodu par neierasanos valsts aizsardzība nekļūs stiprāka. Tai vietā lai sodītu rezervistus labāk būtu izdomājuši kautkādu vienotu mehānizmu ES vai vismaz NATO dalībvalstu starpā lai rezerves karavīri nepaliktu ķīlnieku lomā(nevis atsaukties uz kautkādiem UK rekrutēšanas noteikumiem). Domāju ka tas būtu dalībvalstu kopējās interesēs. Tagad sanāk ka Latvija aizstāv dalībvalstu intereses, bet Latvijas pilsoņu intereses kas dzīvo un strādā dalībvalstīs Latvija neaizstāv. Cik man zināms Latvijas likumi neaizliedz pilsoņiem strādāt ES. Tātad sanāk ka tiek sodīti par to ka likumīgi strādā. Protams vieglākais variants ir sodīt, tikai kurš no tā kautko iegūst……?

 4. Divas lietas :1. Ja sāktos bruņots konflikts un būtu mobilizācija ,vai tad atteiktos ? 2. Kāda jēga strādāt un vēl ārpus Latvijas ja nav nekādu uzkrājumu ? Visur taču raksta ka jābūt uzkrājumiem ,”drošības spilvenam” vismaz trim mēnešiem ja pēkšņi saslimst ,zaudē darbu un tamlīdzīgi. par tām mācībām ,visu iepriekš saskaņo ,paņem tās trīs nedēļas atvaļinājumu ,sieva iztiek ar iekrāto un nekādu problēmu.Kāda jēga braukt ārpus Latvijas ja tur tāpat jādzīvo no algas līdz algai ,nabagoties var tepat Latvijā.TV šorīt stāstīja lai arī bezdarbs 7% daudzās vietās trūkst strādājošo ,jāieved ukraiņi ,tātad vienkāršu darbu var atrast ari Latvijā un spriežot no rakstītā autors nekāds speciālists nav ja dzīvo no algas līdz algai.

  • Lai gan es sevi arī uzskatu par Latvijas patriotu, tomēr nebūtu gatavs ziedot 3(!) atvaļinājuma nedēļas militāro mācību dēļ. Un nevajag man stāstīt par pilsonisko panākumu. Valstij būtu jākompensē šādi zaudējumi kaut kādā veidā.

  • Ej tak tu galīgi pupas, 4.maija siles kliķes sūkātāj!

  • Andris Graudiņš Atbildēt

   3 nedēļas pavadīšu mācībās no sava atvaļinājuma, tad tavā skatījumā atvaļinājums ģimenes cilvēkiem jāizlieto katram atsevišķi? te jau neiet nemaz runa par naudu.

  • Nu kapēc citiem būtu iekrātā nauda jaiztērē šadam mērkim, vini varbūt krāj kādam lielam notikumam ,bernu izglìtîbai, gimenes atputai, mājoklim Latvijā . Nu tiem kuriem nav iekrāts vini vienkārsi dzìvo , Nevis izdzivo kā Latvijā!

 5. debilo valsti sutat talak,un viss……

 6. Kur problēma deklarēties pēc faktiskās dzīvesvietas – Lielbritānijā ?

  • Problema ir iekarta un ierednu saurpieriba neredzot neko, kas notiek talak par deguna galu un ari to pasu, ko redz, vel jasamezglo Pims saprot, ka kaut kas nav kartiba. Kadel tauta par to tie sodita?

 7. Kurš ir izdomājis šīs “sabiedrības intereses”, kuru labad vīrietim ir jāatstāj savi mazgadīgie bērni un jāzaudē darbs? Vai tie, kuri īsteno bezatbildīgu, neprasmīgu ārpolitiku, neglābjami sabojājot attiecības ar tuvākajām kaimiņvalstīm un izraisot kara draudus? Vai arī sabiedrība uzskata, ka tās ir viņas intereses?

 8. Nu, ko lai saka…Jāpieņem Anglijas pilsonība,kā to darīs latviešu vairākums, kuri dzīvo tur, jo Latvijas valdības trulums ir neizmērojams!!!

 9. kada jums te armijaa lellu teatris nesmidiniet pasaule cilvekus nepaspesiet pat bedri izrakt kad busiet jau liki

  • ta pilniigi piekriitu, pilnas dirsas ar atombumbaam, a mees te ar plastmasas automaatiem skraidam pa mezu:D:D:D beidziet cakareet cilveekus. armijnieki hrenava

 10. Vai nav tā, divas pasaules, jeb Latvijas pilsoņu diskiminācija atkarībā no darba vietas?
  Esam Eiropas savienībā un esam vienotā, brīvā darba tirgū. Ir brīva izvēle, pārvietoties un izvēlēties kurā valstī strādāt.
  Bet, ja tu strādā Latvijā, tad darba devējam ar normatīviem ir noteikts atbrīvot darbinieku uz mācībām, saglabāt darba vietu, kā arī tiek maksāta kompensācija. Bet ja tu strādā Eiropas savienībā, kādā no tās dalībvalstīm, tad uz tevi tas neattiecas.
  Un neskatoties, ne uz ko valsts pieprasa, lai tiktu izpildīta likuma prasība, jeb citiem vārdiem zaudē darbu, zaudē ienākumus un ja nav iekrājumi, tad arī dzīvesvietu. Jāatzīmē, ka šī kompensācija nesedz izmaksas kādas ir Eiropā.
  Pēc tiesību principiem. Valsts ar savu darbību, likumiem nedrīkst nodarīt zaudējumus personām.
  Vai šajā jautājumā nav dažāda attieksme pret personām, kuras ir vienlīdzīgā stāvoklī, bet atškiras darba devēja jurisdikcija.
  Kāda jēga no Eiropas savienības, pārvietošanās brīvības, vienotā darba tirgus, ja ir šāda duāla attieksme?
  Varbūt vajadzētu sākt ar to, ka ES šo jautājumu atrisinātu visām dalībvalstīm un to pilsoņiem vienādi. Iniciatīvai būtu jānāk no AM.
  Tas ir diskriminējoši, nevienlīdzīgi un nesamērīgi.
  Par Nesamērīgi. Ir iesaukums uz mācībām, ir ārkārtas stāvoklis, ir kara stāvoklis, utt. Bet pieprasīt, lai dēļ pāris nedēļu apmācību persona zaudē darbu, ienākumus, dzīvesvietu, pakļauj trūkumam ģimenes locekļus, apdraud citas saistības, nu tas ir nesamērīgi. Personas cenšas būt likumpaklausīgas, bet šajā gadījumā valsts vienu daļu savus pilsoņus netieši mudina uz normatīvo aktu pārkāpumu. Kas pēc tiesību principiem nav pieļaujami.
  Šis jautājums ir jāatrisina ES līmenī, pirms sodīt savus pilsoņus.
  Vai nav sanācis tā, ka esam ES, bet ir likumi, kuri līdz tai nevelk.
  Šis stāsts nav par patriotismu, bet gan par likumiem.
  Piebilde. Ciniski no AM puses pieprasīt pilsonim zaudēt darbu, ienākumus, utt. Un nosaukt to par neertībām un sarežģījumiem personai.

  • Bet tad nevajag līst zemessargos, ja vēlāk neesi gatavs savu pakaļu pacelt un piedalīties mācībās! Kuram katram taču tos aizinājumus uz macībām nesūta – to šajā rakstā kaut kā aizmirst pieminēt, un lielākā daļa komentētāju šķiet to arī nesaprot – domā ka tas uz visiem vīriešiem bez izņēmuma attiecas.
   Un atvainojos, kas tas par veci, kuram 2 nedēļu prombūtne izraisa tūlītēju visas dzīves sabrukumu – bezmaz bankrots klāt un izpostīta ģimene! Vai nav drusku tā kā smieklīgi? Tad jau ārvalstīs tik laba peļņa nav, ja cilvēkam nav pat iekrājumi pāris nedēlu nodrošinājumam.

   • Pilnībā piekrītu komentāram par divkosīgo likumdošanu. Kas attiecas uz uzkrājumiem, es nevēlētos manis smagi sapelnīto naudu mācībām. Tad jau labāk atvaļinājumā doties veselības dēļ.

 11. Krievu laikā tā partizāņu būšana perepadgatovkā bija dažu nedēļu nepārtraukta žūpošana kādā armijas daļā, kur ofiņi tā īsti nezināja ko ar mums iesākt. Vai tagad ir savādāk?

 12. Laicīgi perfekti plānotais tagad sāk uzgriezties. 1.Aizsargi jānostumj zem deķa. 2.Zemessargus atbruņojam. 3.Pasludinam tos zsargus par bruņoto spēku sastāvdaļu.4. Tagad uzvelkam uz cipara par mācību neapmeklēšanu. Ko nu? Atteiksies no pilsonības-kremlisti gavilē. Atbrauksi uz mācībām? Gribētos dzirdēt kādu , kurš ir atbraucis , kā bija?

  • Iss brauciena kopsavilkums…
   Aizbraucu. Cepuri nost. Nezeloju. Latvija vairs neatgriezisos, ja valsts valdibai padoma ir sodit tas iedzivotajus par velmi ne tikai dibinat, bet ari uzturet savas atvases un potenciali ari citas valsts nakosas paaudzes parstavjus.
   P.S. Iespejams tos, kuri izstradas un ieviesis tehnologijas, kuras latvju baleliniem vel ilgi bus melnas magijas statusa.

 13. miksto uzlieku uz jusu likumiem un jusu kaku armiju jabut galigam idiotam lai ietu aizstavet tos zaglus un valdibas parazitus

 14. NBS ir pilna pakala ar naudu,lai apmaksa celu uz Latviju un vel videjo algu.Nodokli ir tacu samaksati,kapec gan butu jamaksa par valsts teriniem velreiz?

 15. Vai uz mācībām sauc arī tos, kas deklarējyšies Anglijā? Ja ne, tad pats vainīgs, ka pārkāpj noteikto un nesakārto attiecības ar valsti.

 16. Lai tie izdzimtenji,kas taisaas karot-pirmaas rindaas iet pashi un vinju berni!

 17. Kāda problēma ārzemēs strādājošam reizi gadā samaksąt 30eiro ?

  • Nav problema ar maksasanu. Problema ir ar ideologiju un risinajumu.

  • Samaksāt, samaksās, bet ja otreiz atnaks aicinājums gada laikā tad sods var aiziet simtos, vispār kapēc kautkas būtu jāmaksā?

   • Gribētos redzēt kādā veidā pret UK pilsoņiem tas naudas sods tiks īstenots:D Kam ar prātu viss ir labi,un ir iespēja,tie jau sen ir pārgājuši UK pilsonībā.

 18. Esam taču jauna un nabadzīga valsts,kuras vadoņi tikko norāpušies no kokiem..

  • Valsti ir jāaizsargā, neatkarīgi no tā, vai vadoņi ir vēl kokā, vai tikko norāpušies, citādi citu valstu, tikko norāpušies radījumi, apēdīs bez sāls un sinepēm !

   • Muahahaha
    Apedis. Apedis.
    Apedis un nomad nesaviebsies.
    Gribetu redzet, kurai varai varonigie balelini var staties preti, ja jau pat savai barotajvarai laut sev kapt uz ..

   • Aizsargaat no kaa? Kam tagad taa izpaardotaa Latvija ir vajadziiga? Ja kaads gribeetu, sen jau iekarotu.

 19. Būtu katram jāsaprot, ka iesaiste zemessardzē vai jebkurā citā militārā struktūrā nav kaut kāds emocionāls mirkļa entuziasms, lai varētu pazīmēties ar patriotismu. Tas ir jāuztver nopietni, ja reiz esi tur iesaistījies – esi atbildīgs, nevis pēc tam jāžēlojas internetā par 30 € sodanaudu, un tādēļ vien jāapsver iespējas atteikties no pilsonības.
  Cerams, ka ne visi latviešu vīrieši ir pārvērtušies par tādām vaimanājošām ņuņņam!

  • Lasi kārtīgāk rakstu ! Aivars neminēja ka vēlas mainīt pilsonību! Nu Jums laikam nav bērnu, nesaprotat jēgu tam visam! Vīrietim ir gimene kurā ir mazs bērns, kuru māte nevar vēl atstāt kādam tak kura tev aukle pabaros ar krūti bernu? Kādam ir jāuztur ggimene !

 20. Tagad cilvekiem bez savas personiskas dzives ar sauru redzeslenki ir lauts noteikt ka dzivot tiem, kam ir saprasana un velesanas to darit.
  Cepuri nost…
  Latvijas personas dokumentu uzturesana jau ir loti líels ieguldijums Latvijas uzturesana cilvekiem, kuri Lavtija vispar nedzivo un neuzturas. Tagad Latvijas “lielvalsts” ir izdomajusi sodit savus pavalstniekus par to ka vini velas sakartot savu dzivi, ko kalpojot “lielvalstij” izdarit nevar.
  Darga Latvija, loti interesanti butu uzzinat ka Tu verte savas izredzes reala konflikts gadijuma? Kuram ir ceriba, ka arzemes dzivojosie un saurpierigi soditie tautas deli sapno par iespeju zaudet ne tikai savu dzivi, bet visdrizak ari dzivibu stajoties preti modernam kara tehnologijam?
  Mosties Latvija…

 21. Es tik lādē un tik šauj, bet AM & NBS tik mauc uz priekšu. Tā jau nākošajā dekādē sasniegsim EST vismaz vienā rādītājā- iedzīvotāju skaitā.

 22. valsta ar marazmu slimo? Atbildēt

  kāda vel obligātā e adrese ? kas man var uzlikt par pienākumu regulāri apmeklēt kautkādu e pastu? un ja man nav pieejams internets? esmu teikim brīvprātigais āfrikā? jau deklaretās adreses nestrādā, jo reāli cilvēku nevar piespiest dzīvot tur, vai mužigi pārceļoties katru reizi deklareties pa jaunu (bet iziretājs nemaz neļauj t darīt) , tagad kautko taisās uzspiest elektroniskā vidē. pavisam aptrakuši.

 23. Nedzemdēju un neaudzināju savu vienīgo dēlu, lai viņu paņemtu karošanai!

 24. Veči,beidziet spēlēt kariņu.Neviens ārzemēs dzīvojošais tautietis te neieradīsies potenciālā iebrukuma gadījumā,beidziet lieki naudu tērēt.

 25. Vieglăk atteikties no pilsonības. Ģimenei vajag naudu jādzīvo šodienai nevis iedomātam karam. Šis ir īpaši uztaisīts čakars un daudzi būs spiesti atteikties par labu darbam un labklājībai.

Draugiem Facebook Twitter Google+