Mobilā versija
+3.8°C
Daina, Dainis, Dainida
Svētdiena, 23. oktobris, 2016
10. aprīlis, 2014
Drukāt

Mānīgais troksnis ausīs, kura nemaz nav (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Kaut apkārt valda klusums, mēdz būt tā, ka ausīs šņāc, dūc, sīc, šļakstās, bango… Ne vienmēr var saprast, kur īsti troksnis skan, un tad jāvaicā gluži kā no bērnības grāmatām pazīstamajai mājkalpotājai – kurā ausī man džinkst?

Tā kā troksnis ausīs ir saistīts ar zemapziņu un emocijām, tas izraisa dažādas asociācijas. To mēdz raksturot kā tējkannas vai odu sīkšanu, jūras šalkšanu, telefona zvanīšanu, jūras bangošanu, strautiņa burzguļošanu, traktora rūkoņu, ūdens skalošanos, sienāžu sisināšanu…

Reizēm, pēkšņi saraujoties asinsvadiem, ausīs īslaicīgi var ieskanēties katram, taču dažkārt, kaut gan izmeklējumos nekādu vainu neatrod, neizskaidrojamās skaņas atkārtojas un nepāriet. Joprojām nav īsti skaidrs, kāpēc maldinošais troksnis jeb tinnitus, kā to dēvē medicīnas valodā (no latīņu valodas vārda tinnere – skanēt, trinkšķēt), saglabājas ilgstoši.

Fakts


Troksni ausīs ir izjutuši ap 90 procentiem cilvēku, taču par to sūdzas tikai 30 procenti.

Ausu, kakla un deguna ārste: pierast pie trokšņa


Līdzīgi, kā šņāc precīzi nenoregulēts radio, arī ausī, kura pilnībā neuztver skaņas viļņus, rodas troksnis. “Parasti, ja tas ir sīcošs un džinkstošs, ir traucēta augsto skaņu uztvere,” teic ausu, kakla un deguna ārste Gunta Sumeraga.

Visbiežākais iemesls – dzirdes nerva bojājums. Iekšējās auss un dzirdes nerva šūnas bojā skaļas skaņas – ne tikai virpas vai motorzāģa griezīgais troksnis, bet arī mūzikas dārdi. Pasaules hokeja čempionāta laikā daudzi sūdzējušies par dzirdes zudumu un troksni ausīs, jo skaļās fanu taurīšu skaņas bojājušas dzirdes nervu.

Parasti sākumā dīvainās skaņas šķiet ļoti spēcīgas, taču vēlāk daudzi pierod. Tiem jauniešiem, kuri skaļi klausās mūziku un sūdzas par troksni ausīs, veicot audiogrammu, atklāj vājdzirdību, lai gan pašiem sūdzību par pasliktinātu dzirdi vēl nav.

Mānīgas skaņas ausīs var provocēt atmosfēras spiediena paaugstināšanās, tādēļ daži tās saklausa, mainoties laika ap
stākļiem vai lidojot lidmašīnā.

Pacienti, kas sūdzas par džinkstēšanu ausī, nereti maldās domājot, ka ausī ir sēra korķi. Parasti tādā gadījumā šķiet, ka ausis aizkritušas, taču daži saklausa troksni.

Vidusauss iekaisuma gadījumā, kad tajā sakrājies šķidrums, pakratot galvu vai pagriežoties no viena sāna uz otru, pašam izklausās, ka ausīs šļakstās.

Pulsējošs troksnis mēdz būt, ja blakus ausij atrodas kāds neatbilstoši izliecies asinsvads. Ja tas skan vienā ritmā ar sirdspukstiem, rodas aizdomas par vidusauss audzēju. Savukārt izjūta, ka auss ir kā piebāzta ar vati, liecina par dzirdes pasliktināšanos. Gadās pat tā, ka pacienti uzstājīgi lūdz ārstu vati izņemt, kaut nekādu svešķermeņu nav.

Vienmēr troksnis ausīs rodas, ja pasliktinās dzirde, taču tas automātiski nenozīmē, ka viens izriet no otra. To, vai dzirdami trokšņi dzirdes pavājināšanās dēļ, nosaka nevis iekšējā auss, bet smadzenes, ja pietrūkst noteiktas dzirdes informācijas vai arī ausī ir kairinājums.

Vai izdodas veiksmīgi sadzīvot ar troksni, atkarīgs no cilvēka nervu sistēmas tipa. Daudzi to pieņem ātri, citi nekādi nespēj samierināties. Parasti pa dienu maldinošās skaņas traucē mazāk, taču vakarā, kad apkārt valda klusums un jādodas gulēt, tās var kļūt nepanesamas.

Ieteikumi


Izvairīties no uzturēšanās vietās, kur troksnis pārsniedz 80 decibelus, jo tas apdraud dzirdi. Rokkoncertā vai hokeja spēlē ar aktīviem līdzjutējiem, kur skaļums ir 120–130 decibeli, lietot ausu aizsarglīdzekļus.

Atturēties no mūzikas klausīšanās austiņās vai vismaz neizmantot tās, kuras ievieto auss kanālā. Jo tās tuvāk bungplēvītei, jo dzirdes nervs saņem spēcīgāku skaņas vilni.

Sekot, lai asinīs nebūtu augsts holesterīna līmenis, jo tas apgrūtina asinsriti, aizķepinot ne tikai lielos, bet arī mazos asinsvadus – tostarp tos, kas apgādā ar asinīm iekšējo ausi un dzirdes nervu.

Ja ir arī pasliktināta dzirde, troksni var klusināt dzirdes aparāts vai speciāls tam līdzīgs trokšņa slāpētājs.

Ja, no rīta pamostoties, vienā ausī valda pilnīgs klusums un diennakts laikā nekas nemainās, jāsteidzas pie ārsta. Tas var liecināt par akūtu iekšējās auss un dzirdes nerva bojājumu. Ja to nesāk ārstēt tuvākajās piecās dienās, auss tā arī var palikt nedzirdīga.

Vairot pozitīvas emocijas jebkādā veidā! Trauksmainiem, negatīvi noskaņotiem cilvēkiem troksnis traucē vairāk.

Jauniešiem, kuri skaļi klausās mūziku un sūdzas par troksni ausīs, veicot audiogrammu, atklāj vājdzirdību.

Neiroloģe: troksnis ausīs ir kā stresa barometrs


Daudzi vēršas pie neirologa ar sūdzībām par kaitinošām skaņām ausī, līdzi ņemot ausu ārsta atzinumu, ka dzirdes orgāns ir vesels. “Tad parasti vaicāju, kas pašiem šķiet problēmas iemesls. Ilgi ir pastāvējis uzskats, ka džinkstēšanu izraisa ateroskleroze, ar kuru galvenokārt sirgst veci cilvēki, taču ne mazāk bieži par traucējošām skaņām raizējas jaunieši. Līdzīgi kā nostiprinās sāpju atmiņa, tā notiek arī ar hronisku troksni, tādēļ kaiti nevajadzētu ielaist,” atzīst neiroloģe Sandra Vestermane.

Skaņas ausīs var izraisīt paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis asinīs, mazasinība, kad asinis ir šķidrākas nekā parasti un tādēļ, lai apgādātu audus ar skābekli, nepieciešama to straujāka plūsma. Ja skaņas ir pulsējošas, trokšņa iemesls var būt sirds un asinsvadu kaites, kas izraisa nevienmērīgu asins plūsmu.

Troksnis ne vien ausīs, bet arī pakausī mēdz būt muguras, plecu un kakla muskuļu sasprindzinājuma dēļ, tāpēc var piemeklēt gan tos, kas ilgstoši sēž pie datora ar sakumpušu muguru un uz priekšu izvirzītu kaklu, gan tos, kam ir liela fiziska slodze, gan pārlieku emocionālos, kuriem garīgā spriedze krājas muskuļos, tostarp tajos, kas atrodas vidusausī un žoklī.

Troksnis ir kā stresa indikators vai barometrs. Uztraukumā tas var piemeklēt arī veselus cilvēkus, jo saspringst muskuļi, paaugstinās asinsspiediens un paātrinās pulss. Nereti uzmācīgās skaņas pavada sasprindzinājuma galvassāpes, nelabums un reibonis.

Daži vēlas, lai pašsajūtas uzlabošanas nolūkā fonā vienmēr skanētu mūzika. Savukārt citi grib dzīvot klusumā, taču dzird tajā troksni. Vairums slimnieku, iekams nav bijuši pie ārsta, dzīvo bailēs, ka sajuks prātā vai zaudēs dzirdi. Daudzi sāk justies labāk, kad ārsts pēc izmeklējumu veikšanas izskaidro, ka problēmas cēlonis ir muskuļu sasprindzinājums, nevis bīstama slimība.

Reizēm ledusskapja dūkoņa vai pulksteņa tikšķi klusumā šķiet traucējoši, taču, tā kā zinām, ka šie priekšmeti neapdraud dzīvību, no šīm skaņām nebīstamies. Arī, ārstējot tinnitus, mērķis ir panākt, lai tas no uzmanības centra novirzītos tālākā plānā.

Tinnitus ārstēšanā ir izmēģināti visdažādākie paņēmieni, piemēram, dzirdes nerva ķirurģiska pārgriešana, cerot, ka, pārtraucot impulsu pārraidi starp smadzenēm un ausi, tas pazudīs, tomēr tā nenotiek, jo problēmas iemesls ir centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi.

Vācijā, aptaujājot 350 tinnitus pacientus, izrādījās, ka katrs ir izmēģinājis vismaz desmit ārstniecības metodes, par visefektīvākajām atzīstot taidzi, cigun, meditāciju, jogu, fizikālās medicīnas procedūras un dažāda veida fiziskās un stresa menedžmenta aktivitātes. Viņi atzina, ka palīdzējusi arī atteikšanās no kafijas un citām stimulējošām vielām.

Ieteikumi


Ja troksnim ausīs ir objektīvi cēloņi, tie jānovērš, bet ja nav, tad jācenšas mainīt attieksmi.

Jāgādā par normālu cukura līmeni asinīs, lai nebojātos sīkie asinsvadi un perifērie nervi, kā arī par stabilu asinsspiedienu.

Izvairīties no klusuma – turēt ieslēgtu radio, atskaņot mūziku, lietus, jūras, meža vai citas dabas skaņas, lai koncentrētu uzmanību uz reālu troksni.

Ja troksnis traucē iemigt, internetā var pasūtīt spilvenā iestrādātas austiņas, kurās klausīties nomierinošas skaņas visu nakti, netraucējot mājiniekiem.

Mazināt muskuļu saspringumu ar masāžu, osteopātiju, vingrošanu, tā saukto progresīvo muskuļu relaksāciju vai meditāciju.

Lai novērstu uzmanību no iekšējām skaņām, 2 līdz 8 stundas dienā klausīties tā saukto balto troksni – speciāli sintezētu noteiktas frekvences troksni, kas līdzinās televizora šņākšanai vai lietus čabēšanai. Tas var būt ieprogrammēts trokšņa slāpētājos vai citos skaņu terapijas aparātos, turklāt ierakstu var iegūt internetā. Traucēkli šādi iespējams novērst pusgada līdz gada laikā.

Saprast ķermeni un pazīt stresa izraisīto muskuļu sasprindzinājumu, lai tas neradītu džinkstēšanu ausīs, palīdz bioloģiskās atgriezeniskās saites metode. Pieslēdzot pacienta ķermenim elektrodus, uz datora ir iespējams novērtēt viņa fizioloģiskos parametrus, palīdzēt apgūt vingrinājumus muskuļu atslābināšanai un stresa reakciju kontrolēšanai. Pēc nedēļas vai divām analizē paveikto un to, kas mainījies, rezultātus vizuāli vērojot datorā. Kādam pietiek ar pāris šādām nodarbībām, bet citam vajag līdz pat desmit reizēm.

Atteikties no kafijas un alkohola, kā arī smēķēšanas, jo šie ieradumi sašaurina asinsvadus un rada izmaiņas to sieniņās.

Dažkārt trokšņa dēļ ir vērts doties pie psihoterapeita, kurš darbā izmanto psihodinamisko metodi vai kognitīvi biheiviorālo terapiju.

Austrumu medicīnas ārsts: nepadoties troksnim


Ja kāds dzird troksni, mūziku, skaņu vai balsis, kuru nav, vairākums speciālistu to uzskata par psihisku novirzi, taču daži psihologi – par individuālu realitāti.

Bieži trokšņa iemesls ir izmaiņas mugurkaula kakla daļā, kas nereti piemeklē tos, kuri daudz sēž pie datora un maz kustas. Jo stīvāki spranda muskuļi, jo troksnis mēdz būt skaļāks. Turklāt tā frekvence un raksturs var mainīties, piemēram, šodien tas atgādina traktora rūkoņu, rīt – sīcošu tējkannu. Toties tinnitus gadījumā tas ir stabilāks.

Ja, pamasējot trigera jeb sāpīgos punktus uz galvas un kakla, kā arī to, kas atrodas zem pakauša bedrītē, kur beidzas galva un sākas kakls, pretēji pulksteņa rādītāja virzienam, skaņa mainās, tas liecina, ka vaina meklējama šeit. Toties tinnitus gadījumā, vingrojot un masējot aktīvos punktus, drīzu izmaiņu nebūs.

“Daudzi ārsti teic, ka ar šo kaiti jāprot sadzīvot, taču nemāca – kā. Pasakot, ka pie tā jāpierod, ir grūti ārstēt. Nevajag padoties, tādēļ regulāri jāvingro,” mudina Austrumu medicīnas ārsts Igors Kudrjavcevs. Pēc cik ilga laika būs jūtams uzlabojums, atkarīgs no tā, cik pacients ir uzmanīgs pret savu ķermeni, vai spēj ātri uztvert un pieņemt jaunu informāciju.

Ieteikumi


Apsēsties uz rokām un turēt galvu taisni, taču tā, lai zods būtu tuvu kaklam. Ieelpojot un nekustinot plecus, maksimāli pagriezt galvu uz vienu pusi, bet izelpā uz otru pusi. Tā atkārtot trīs reizes.

Ja trokšņa iemesls ir spranda problēmas, palīdzēs vingrinājums Vilka ausis. Vajag ērti apsēsties, paliekot zem sēžamvietas plaukstas, lai pleci nevirzītos uz augšu. Galvu turēt taisni, atslābināt košanas muskuļus un muguru. Ieelpot caur vēderu, izelpā iedomājoties, ka izpūšam visu gaisu caur galvas augšējo punktu, kas atrodas vidū. Vienlaikus, cik vien iespējams, stiept galvu pret debesīm, iztēlojoties savas ausis kā vilkam. Vingrinājumu atkārtot vismaz trīs reizes vienā piegājienā.

Sildīt nieres (atrodas mugurpusē, kur beidzas ribas), masējot vai arī tikai uzliekot tām rokas un domājot, ka tās smaida, lai uzlabotu asinsriti. Pēc ķīniešu ieskata, troksnis ausīs var rasties tāpēc, ka nieru meridiānā trūkst vai arī ir pārāk daudz enerģijas. Svarīgi šo paņēmienu lietot regulāri. Visdrīzāk, troksnis uzreiz nepāries, taču pēc dažām dienām mainīsies.

Galvas un plecu muskuļu atbrīvošanai izdarīt vingrinājumu Galva vēderā. Ērti apsēsties, pievērt acis un iedomāties, kā ieelpotais gaiss izplatās visā vēderā, bet pēc tam iztēloties, ka tajā ir visa galva.

Izmeklējumu kopums


Ja trokšņi ausīs ilgi nepāriet, vispirms pārbauda ausis – vai tajās nav sēra korķu, vai ir vesela bungplēvīte, vai vidusausī nav iekaisuma un šķidruma. Ārstam jāzina, vai nav bijis hroniska vidusauss iekaisuma vai citu ausu slimību, vai nav bijušas galvaskausa, sejas un žokļu traumas.

Katram, kurš dzird troksni bez reāla avota, nepieciešama dzirdes pārbaude – audiogramma, nosakot klusāko skaņu, kuru iespējams uztvert, un pasliktinātas dzirdes gadījumā noskaidrojot problēmas cēloni.

Ikvienam, kam ausīs skan dažādas skaņas, jāveic magnētiskā rezonanse iekšējai ausij, lai pārliecinātos, vai dzirdes nervā nav audzēja.

Jāizmēra asinsspiediens, jānosaka cukura un hormonu līmenis asinīs.

Vajag veikt mugurkaula kakla daļas rentgena uzņēmumu.

Nepieciešama doplerogrāfija galvas un kakla asinsvadiem, lai pārbaudītu asins plūsmu, vai tajos nav aneirismas (paplašinājuma) un holesterīna nogulšņu, kas kairinātu nervus un radītu trokšņa izjūtu.

Vairums slimnieku, iekams nav bijuši pie ārsta, dzīvo bailēs, ka sajuks prātā vai zaudēs dzirdi.

366_C_logo1

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Skanas ausis ? Tas ir Tinittius ,arstejams ar homopatiskajam zalem.Tinittius biezi ir kopa ar Demenz,atminas zusana.

Draugiem Facebook Twitter Google+