Foto – Aija Geida

Mantojuma līguma atcelšana 0

Vai savstarpējam mantojuma līgumam ir tāds pats spēks kā testamentam? Mēs ar vīru pirms 18 gadiem noslēdzām šādu līgumu. Man un viņam katram bija savs dzīvoklis, “Moskvičs” (tagad jau pārdots). Mums kopēju bērnu nav, man pašai arī nav, bet vīram no iepriekšējās laulības ir bērni, ir arī mazbērni.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Man ir zeme, to tagad gribu pārdot, bet notārs neļauj, sakot, ka to liedz savstarpējais mantojuma līgums. Vai tad es ar savu īpašumu nedrīkstu brīvi rīkoties? Varbūt to mantojuma līgumu var pasludināt par spēkā neesošu? Zeme taču pieder man! 
Valentīna Preiļu novadā

 

 

Testamentu tā rakstītājs var pats atcelt pie notāra vai arī jebkurā brīdī uzrakstīt citu, līdz ar to iepriekšējais zaudē spēku. Taču mantojuma līgumu ir noslēguši divi cilvēki, tāpēc to, kā jebkuru citu līgumu, var atcelt tikai ar abu piekrišanu. Tātad notāram šajā gadījumā ir taisnība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mantošanu pēc mantojuma līguma izmanto reti. Līgumisko mantojumu nodibina ar līgumu, ar kuru viens līdzējs otram vai vairāki līdzēji cits citam piešķir tiesības uz savu mantojumu vai tā daļu. Jāievēro neatraidāmo mantinieku daļas. Mantojuma līgums jāapliecina pie notāra. Ja tas skar nekustamo īpašumu, tas jāieraksta zemesgrāmatā.

Mantojuma līgumu atšķirībā no testamenta nevar atsaukt vienpusēji. To var izdarīt, tikai abām pusēm vienojoties. Mantiniekam mantojums ir obligāti jāpieņem un viņš nevar no tā atteikties arī gadījumos, kad pēcāk atklājas, ka mantojums ir pārāk apgrūtināts ar parādiem vai ēkas ir ļoti sliktā stāvoklī un pārņemt tās nav izdevīgi, jo nesīs vienīgi zaudējumus.

Šajā gadījumā mūsu lasītāja vēlas nevis atsaukt mantojuma līgumu, bet gan pārdot daļu no sava nekustamā īpašuma – zemi. Paliktu dzīvoklis, ko vīrs varētu mantot. Taču mantojuma līgums uzliek ļoti stingrus pienākumus.

Ar savu kustamo mantu cilvēks var rīkoties (tādēļ arī varējāt pārdot automašīnu “Moskvič”) un pat mērenos apmēros to dāvināt, taču nevar visu savu mantu pārdot vai novēlēt citam, jo tas aizskartu līgumiskā mantinieka tiesības. Un, ja mantojuma līguma priekšmets ir nekustamais īpašums, īpašnieks to vairs nevar pārdot vai ieķīlāt, ja vien tam nepiekrīt līgumiskais mantinieks. Šo ārkārtīgi stingro nosacījumu dēļ mantojuma līgumu izmanto ļoti reti.

Kad abi ar vīru noslēdzāt šādu līgumu, gribējāt nodrošināties, lai viena laulātā nāves gadījumā otrs laulātais mantotu viņa īpašumus. Taču to varēja panākt arī citādi, ja katrs no laulātajiem būtu uzrakstījis testamentu, novēlot otram savu mantu. Varējāt arī uzrakstīt savstarpējo testamentu. Savstarpējs testaments ir tāds, kur divas personas savu mantu novēl viena otrai.

Reklāma
Reklāma

Jāatceras, ka, rakstot testamentu vai slēdzot mantojuma līgumu, vienalga jārēķinās ar neatraidāmajiem mantiniekiem, ievērojot viņu daļas. Jūsu gadījumā neatraidāmie mantinieki ir vīra bērni.

Tātad šajā situācijā iespējami divi risinājumi – savu zemi varat pārdot ar vīra rakstveida piekrišanu vai arī ar vīra piekrišanu pie notāra atcelt mantojuma līgumu, un tad varēsiet brīvi rīkoties ar visu savu nekustamo īpašumu.

 

SVARĪGI

Mantojuma līgumu var atsaukt, tikai abām pusēm vienojoties. Nekustamo īpašumu 
var pārdot vai ieķīlāt tikai ar otra līgumiskā mantinieka piekrišanu.