×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
8. jūlijs, 2015
Drukāt

IN MEMORIAM. Māra aiziet Mūžības dārzos (1)

Kilevica

Mūžībā aizgājusi agronome un augu aizsardzības speciāliste Māra Kilēvica. Noslēdzies sirsnīga un atsaucīga cilvēka mūžs. Liela daļa no tā ziedota, mācot pareizi audzēt un ārstēt dārza augus.

Šoreiz Māra nepaguva izstāstīt, kas dārzā darāms jūlijā, – 2. jūlijā pirms Latvijas Radio tiešraides apstājās pukstēt viņas sirds. Pārtrūka Māras nemitīgais skrējiens, kurā viņa vienmēr atrada laiku padomam, nešķirojot, vai jautātājs ir liela dārza vai dažu dobju īpašnieks.

Vēl dzirdu, kā viņa saka – konstatējot dārzā nepatikšanas, nav uzreiz jāskrien uz veikalu pēc kāda ķīmiskā augu aizsardzības līdzekļa, bet gan vispirms jāpārdomā, kas, iespējams, darīts nepareizi. Varbūt dārzs pārmēslots, varbūt pārkaltis, varbūt tieši pretēji – pārliets, un tikai tad jāmeklē, vai dārza nīkuļošanā nav vainojama kāda slimība, ko izraisa pat ar aci nemanāmas sēnes un citi kaitēkļi.

Māra dzimusi Rīgā 1934. gada 3. februārī. Pēc Rīgas 3. vidusskolas absolvēšanas 1952. gadā viņa iestājas toreizējās Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas Agronomijas fakultātē. Pēc četriem gadiem tā pabeigta ar izcilību, iegūstot agronomes kvalifikāciju. Pēc tam sekoja darbs ražošanā, kas paralēli mijās ar tālākām studijām fitopatoloģijā un augu aizsardzībā. Līdz aiziešanai pensijā Māra lasīja lekcijas savā alma mater. Tad, nepārtraucot praktisku darbu znota bioloģiskajā stādu audzētavā “Dzērves”, kur saimniekoja visa ģimene, viņa turpināja arī lekciju lasīšanu – Māra bija pieprasīta lektore augu aizsardzības un bioloģiskās lauksaimniecības semināros un konferencēs.

Māras zinātniskais darbs un pētījumi saistīti ar augu virusoloģiju, rezultāti atspoguļoti zinātnisko rakstu krājumos. Publikāciju skaits ap 60, daudzas arī lauksaimniecības un dārzkopības žurnālos. Māra Kilēvica bijusi arī vairāku rakstu autore “Lauku Avīzes” izdevumos.

Māru pēdējā gaitā pavadīs šodien, 8. jūlijā, plkst. 14 no Krematorijas Rīgā.

Izsakot līdzjūtību 
piederīgajiem, “Latvijas ­Avīzes” un “Agro Topa” ­vārdā Gundega Skagale

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Lai mūžigs miers. Man ļoti patika Māras pieeja problēmu RISINĀŠANAI. Paldies par to.

Draugiem Facebook Twitter Google+