×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
7. janvāris, 2016
Drukāt

Māra Ķimele iestudējusi Ingmara Bergmana “Rudens sonāti”

Rudenssonates

7. janvārī Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē gaidāma režisores Māras Ķimeles veidotā jauniestudējuma “Rudens sonāte” pirmizrāde. Iestudējums veidots pēc leģendārā zviedru kinorežisora Ingmara Bergmana filmas “Rudens sonāte” scenārija. Stāstu par sarežģītām mātes un meitas attiecībām izspēlēs aktieri Baiba Broka, Inga Tropa, Liena Šmukste un Ģirts Krūmiņš.

Sižeta centrālā persona ir izcila pianiste Šarlote, kura, viesojoties meitas ģimenē pēc septiņu gadu neredzēšanās, tiek konfrontēta ar pagātni un gadu gaitā samilzušām attiecībām ar abām meitām. Šarlote atzīstas, ka viņa vēl joprojām nejūtas pieaugusi. Viņai ir grūti savienot bērnu sevī ar pieauguša cilvēka pienākumiem. I. Bergmans ir teicis: “Bērns, kurš ir jebkurā no mums, īpaši mākslinieka psihē, ir visnemirstīgākais.”

1978. gadā uzņemtajā Bergmana filmā, kas kļuva par izcilā režisora pēdējo kinofilmu, mākslinieci atveido Ingrida Bergmane – aktrise, kuras 100 gadu jubileju šogad atzīmē visā pasaulē. M. Ķimeles veidotajā iestudējumā Šarloti spēlēs aizvadītā gada Spēlmaņu nakts labākās aktrises goda ieguvēja Baiba Broka.

“Šis darbs man dod iespēju ielūkoties divās mazāk iepazītās pasaulēs. Pirmkārt, es pamazām iepazīstu un sāku izprast, cik atšķirīgas var būt skaņdarbu interpretācijas un ka izpildījums ir tiešā veidā atkarīgs no mūziķa personības. Ir ļoti aizraujoši klausīties, piemēram, Šopena prelūdijas izcilu pianistu, topošu pianistu vai amatieru izpildījumā. Jo vairāk klausies, jo vairāk sajūti mākslinieku, kas aiz tā stāv,” teic B. Broka.

Aktrise atzīst, ka izrāde ir viņas pirmā sastapšanās ar Ingmaru Bergmanu. “Interesanti, ka mēs vairāk balstāmies uz scenāriju, nemēģinot restaurēt filmā redzamo, bet meklējot savu veidu, kā izgaismot sarežģītās mātes un meitas attiecības.”

Šarlotes meitas Lēnu un Evu (filmā Evu atveidoja Līva Ulmane) spēlē aktrises Liena Šmukste un Inga Tropa, bet Evas vīru – Ģirts Krūmiņš. “Izrādes mēģinājumu procesā es nemitīgi mācos – gan no režisores un kolēģiem, gan Ingmara Bergmana radītās pasaules tēliem un viņu sarežģītajām attiecībām. Šī ir mācībstunda, kas mani pilnveido, mudina nemeklēt vainīgos, būt atvērtai un mīlēt,” pirms izrādes atklāj I. Tropa.

“Izrāde ir iespēja tuvplānā ieskatīties izcilas personības un viņa tuvinieku dzīvē un daudz ko saprast arī par sevi pašu – bez ilūzijām un pašpārmetumiem,” tā jauniestudējumu piesaka tās veidotāji. Tiesa, visas biļetes uz izrādēm janvārī un februārī jau ir izpārdotas.

 

VARBŪT NODER!!

Režisore – Māra Ķimele

Scenogrāfe – Austra Hauks

Kostīmu māksliniece – Jana Čivžele

Kustību māksliniece – Alise Putniņa

Izrādes: 7. I 19.00 (pirmizrāde); 8., 16., 17., 26. I 19.00; 23., 24. I 17.00; 9., 23., 24., 26. II 19.00

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+