×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
29. aprīlis, 2016
Drukāt

Māra Lāce: Pastāv gluži laba iespēja tikt pie Laikmetīgās mākslas muzeja

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māra Lāce.

Apvienojot privāto ieinteresētību ar noteiktu valsts atbalstu, pastāv laba iespēja Latvijai tikt pie Laikmetīgās mākslas muzeja, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” vērtēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore (LNMM) Māra Lāce, kura ir arī Kultūras ministrijas (KM) deleģētā eksperte tā izveidē Skanstes ielas apkaimē.

Komentējot bažas, vai valsts mākslas mantojums nevarētu nonākt privātās rokās, viņa stāstīja, ka topošā muzeja kolekcijai ir bijuši divi finansējuma avoti. Viens ir “ABLV” banka, un, kamēr nav lemts citādi, šie darbi ir bankas īpašums. Savukārt otra kolekcijas daļa ir veidota par valsts līdzekļiem, un tā patlaban ir nodota glabāšanā LNMM.

“Saliekot abas šīs kolekcijas kopā, es gribētu teikt, ka neveidojas pilnīgs pārskats, bet gana labs ieskats laikmetīgās mākslas procesos gan. Valsts kolekcija paliek valsts īpašums, tas ir pavisam skaidri. Valsts savas kolekcijas var deponēt pēc saviem ieskatiem tur, kur vēlas,” uzsvēra Lāce.

Komentējot fonda “Mākslai vajag telpu” ideju veidot Laikmetīgās mākslas muzeju Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) ēkā, vairāk orientējot kolekciju uz pēckara mākslu un mūsdienu mākslu, Lāce atzina, ka viņu ideja uzrunā. Taču ir jautājums par finansējumu, jo fonda “Mākslai vajag telpu” nostādne ir, ka muzeju pilnībā finansē valsts.

Lāce norādīja, ka, runājot par RTU ēku, nopietni jāizsver visi aspekti – ēkas, finansējuma un tas, kas veidos kolekcijas pamatu: “Ja valsts kādā brīdī ir gatava uzņemties šādu kultūrpolitisku atbildību, jā, protams, bet šobrīd par 20.gadsimta otrās puses mākslu mēs varam runāt tikai par to krājumu, kas praktiski atrodas LNMM rokās, valdījumā un īpašumā.”

Lāce izglītību mākslas vēsturē un zinātnē ieguva Latvijas Mākslas akadēmijā, LNMM strādā kopš 1973. gada – bijusi gide, grafikas kolekcijas glabātāja, zinātniskā sekretāre, direktora vietniece, bet direktores amatā ir kopš 2001.gada. Muzeja direktore ir KM deleģētā eksperte Laikmetīgās mākslas muzeja izveidē, darbojas KM vizuālās mākslas padomē, Latvijas Muzeju padomē. Apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni un vairākiem ārvalstu apbalvojumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+