×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2016
Drukāt

Māra Libeka: Ar naudu pievilinātie – vai labāki sava darba darītāji? (11)

Foto-LETAFoto-LETA

Valsts ieņēmumu dienesta jaunais administratīvo ēku komplekss.

Valdības vadītājs Māris Kučinskis atzīst, ka atalgojums ir viena no problēmām, lai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatam piesaistītu augsta līmeņa cilvēku. Arī finanšu ministre Dana Reizniece–Ozola un Valsts kancelejas direktors Mārtiņš Krieviņš secina, ka ģenerāldirektora alga – 3417 eiro – esot par mazu (tāda tā solīta nākotnē, līdz šim bijušajai VID vadītājai mēnešalga pirms nodokļu nomaksas bija 2441 eiro). M. Krieviņš uzskata, ka tai jābūt vismaz kā Igaunijas līdzīga dienesta vadītājam – 5900 eiro mēnesī. Tātad VID galveno amatpersonu grib atrast, pievilinot ar naudu un cerot, ka nākamais vadītājs paveiks to, ko nespēja bijusī direktore Ināra Pētersone.

Valsts amatpersonu vēsture ir pierādījusi, ka cilvēks var saņemt milzīgu darba samaksu, bet tik un tā viņa alkatībai nav bijis robežu – gribas vēl un vēl. “Latvijas Dzelzceļa” valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis tika atalgots ar vairāk nekā simts tūkstošiem eiro gadā, bet viņš tiek turēts aizdomās par teju musmiljona eiro kukuļa pieņemšanu. Daudzi droši vien atceras krimināllietu pret ļoti labi atalgotajām “Latvenergo” amatpersonām par kukuļņemšanu uzņēmuma rīkotajā konkursā par Pļaviņu HES hidoagregātu rekonstrukciju. Liela darba samaksa bija arī Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktoram Vilnim Štramam, kuram tika piespriests cietumsods. Arī Jūrmalas domes priekšsēdētājs Juris Hlevickis nebija amatā ar mazu aldziņu, tāpat kā viņa pēctecis Raimonds Munkevics, kurš apsūdzēts kukuļdošanas krimināllietā. Šo uzskaitījumu varētu turpināt, ja kādam vēl nav skaidrs, ka atalgojums nav galvenais dzinulis, lai cilvēks kalpotu sabiedrībai un nacionālajām interesēm. Kā nesen sacīja bijušais Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons : to ir viegli teikt, bet grūti izdarīt.

Valsts kancelejas direktora piesauktā Igaunijas valsts nodokļu iekasēšanas iestādes vadītāja gandrīz sešu tūkstošu eiro lielā alga nedaudz mulsina, domājot par Latviju, kur nodokļu jautājumos un ēnu ekonomikas apkarošanā ir daudz lielākas problēmas nekā kaimiņvalstī. Vai tad, kad jaunajam VID ģenerāldirektoram būs šāda alga, sekmēsies tikpat labi kā Igaunijā? Panākumi būs atkarīgi no visām VID amatpersonām un darbiniekiem, un viena cilvēka algas atraušana lielā amplitūdā no pārējiem nebūs stimuls labākam darbam.
Ja politiķiem ir vēlēšanās sākt ar algu un pēc tam tai pielāgot “atslēgas cilvēku”, tad to jau tagad var izdarīt bez liekām grūtībām. Finanšu ministrija, kam, jārūpējas par sabiedriskajā sektorā nodarbināto atlīdzības politiku, dod iespēju par teicamu darbu ik mēnesi piemaksāt 70% no algas, par ļoti labu – 65%, bet par labu darbu – 50% no algas. Reizi gadā var pat tikt pie naudas balvas līdz vienas mēnešalgas apmēram. Tātad, ja izraudzītais VID “atslēgs cilvēks” spēs izdarīt to, ko nespēja Pētersone, viņam ir visas iespējas saņemt vēl lielāku darba samaksu nekā kolēģim Igaunijā.

Valsts amatpersonu nesakārtotais atalgojuma jautājums ikreiz kā īlēns no maisa izlien ārā, kad jāaizpilda kārtējā vakance. Tad arī rodas jautājums, kāpēc nodokļu nemaksātāju apkarotāju algas ir krietni zemākas nekā, piemēram, amatpersonām valsts uzņēmumos. Piemēram,”LDZ ritošā sastāva serviss” valdes priekšsēdētāja gadā saņem 76 610 eiro, kamēr “LDZ Cargo” valdes locekle – pat 84 181 eiro. Kaut arī valsts uzņēmumu un iestāžu tiesiskais, saimnieciskais statuss atšķiras, tomēr tie, kas dodas pārbaudīt, kā uzņēmumi maksā nodokļus, nereti ir pārsteigti, cik nesamērīgi var būt atalgojumi mūsu valstī.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Jānis no Pārdaugavas Atbildēt

  Pret locītavu sāpēm vairākus gadus izmantoju “pēdošanu” ar basām kājām pa sniegu…Sniega laika- katru rītu 3-5 minūtes…Pēc tam uz normāla istabas paklājiņa…
  …Nepazīstu apaukstēšanās slimības…Tādas lūk tās lietinas. Kā teiktu Dreslers:
  “es pa stikliem, dakšām asām,
  Žonglierēju kājām basām”…

 2. Būtiski, lai ar saņemto algu varētu reāli izdzīvot. Un nav svarīgi, kādu darbu dara. Ir aizdomas, ka ar 3000 eur galus savilkt var. Un kāpēc šķiet, ka augstākā amatā esošie ir noteikti vairāk pelnījuši ar to vien, ka ir tikuši amatā?

 3. vienkarshi kaa vaariita biete – ir dazhaadi darbi – taapat, kaa dazhaadas TIKAI UN VIENIIGI PLIKAS “CHINAS” .
  – VIDu nespeej vadiit peec saprashanas traktorists ar partijskolas vai tml. diplomu .

  – Ir DARBI, kur IR, PAR KO MAKSAAT ( sagatavotiibu, vareeshanu … un zinaamu risku ) .
  Atshkjiriibaa no 85 % tukshajiem “chinavniekiem”,
  kuri pashi sevi un savas sinekuru naudas saliidzina ar to,
  cik PATIESHAAM iistos DARBOS buutu jaapelna visnotalj cieniijamiem, CITIEM NODERIIGIEM CILVEEKIEM .

 4. Šaura, trula, sekla domāšana tiem lēmējiem.
  Un kā tad paliek ar pārējiem………tiem jau alga ir, ko?????Tie lai dzīvo(izdzīvo)kā nu katrs prot.
  Jauki.

 5. А у простых людей зарплаты вообще нищенские. Но почему то это никого из политиков не волнует. И автора этой заметки тоже не волнует. Им всё-равно.

 6. Vai tad taads VID vispaar ir vajadziigs?Veel jau laikam kaada saujina ir atlikusi,no kaa izspiest kko…

 7. Negribu būt vulgārs, bet tas domāšanas stils liek to darīt =
  Tas ir tas pats, kas algot lētas izpriecu meitenes – vēlāk dārgi dakteri un zāles… Nu nevar VID ar valsts naudas lādi vadīt un to atalgot ar skolas direktora algu ( tur standarta atbildība stingri zem IM un viss ).

  • Kāda mums ir atbildība? Kas tā tāda – politiskā atbildība, ja ierēdnis turpina strādāt Valsts iestādē?
   Atbildība būtu, ja netaisītu ,,rotācijas,, bet atlaistu ar pantu un zaudētā pilnu atlīdzināšanu.

 8. ” … lai cilvēks kalpotu sabiedrībai un nacionālajām interesēm… ”
  Kādas tūristam nacionālās intereses, kāda kalpošana sabiedrībai ?
  Nokampt maksimāli iespējamo un aizvrotēt uz nākošo robu… 🙂

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+