×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
11. janvāris, 2016
Drukāt

Māra Libeka: Ārstiem gatavo rokudzelžus (11)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māra Libeka

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par vienu no savām šā gada prioritātēm ir pasludinājis korupcijas izskaušanu veselības aprūpes jomā. Kad birojā interesējos, kāds tam ir pamatojums, saņēmu atbildi, lai pati meklēju tos korumpētos gadījumus.

Ārsti lielākoties nav amatpersonas, tāpēc par viņiem sūdzības pieņem Veselības inspekcija, kur, kā noskaidroju, aizvadītajā gadā neesot bijusi neviena sūdzība, piemēram, par naudas izspiešanu no pacientiem, par ko iestājas kriminālatbildība. Iespējams, ka bijusi kāda tiesu lieta, bet KNAB un Veselības inspekcijas rīcībā šādas informācijas neesot. Zināms vien tas, ka joprojām notiek izmeklēšana 2014. gada oktobrī divu P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas aizturētu dakteru lietā, ko KNAB ir nodevis prokuratūrai. Es negribu apgalvot, ka ar naudas jautājumu starp ārstiem un pacientiem viss ir kārtībā, bet, ja galvenais korupcijas apkarotājs valstī savus resursus ir nolēmis tērēt rokudzelžu uzlikšanai dakteriem, tad jājautā, vai tiešām biroja darbalaukā vairs nav nekā nozīmīgāka, ka jāķēpājas ar savu pogu spodrināšanu tik seklā veidā.

Var saprast, ka KNAB koruptīvām darbībām medicīnā uzmanību pievērsa 2013. gadā, kad birojs bija veicis apjomīgu pārskatu par korupcijas riskiem veselības aprūpes sistēmā. Toreiz spēkā stājās arī grozījumi Krimināllikumā, kas mainīja soda apmēru par prettiesiska labuma pieprasīšanu un pieņemšanu, kā arī likumā tika iekļauts papildu regulējums par prettiesisku labuma došanu. Tad toreizējā KNAB izmeklēšanas nodaļas vadītāja Lienīte Šikore spēja paskaidrot, ka vienpadsmit gadu laikā no biroja izveidošanas brīža ir bijušas 12 krimināllietas veselības aprūpes jomā, lai gan pacienti esot ziņojuši daudz vairāk.

KNAB pieminētajā pārskatā kā vienu no korupcijas riska novēršanas pasākumiem norādīja nepieciešamību nodrošināt mediķiem samērīgu atalgojumu: “Veselības aprūpes personāla atlīdzības jautājums ir būtisks, domājot par korupcijas ierobežošanu veselības nozarē, jo pārslogots un neadekvāti atalgots veselības aprūpes sistēmas personāls nav motivēts sniegt kvalitatīvus pakalpojumus pacientiem, kas tādējādi veicina neoficiālu maksājumu praksi un dāvanu pasniegšanu ārstiem, lai pacienti nodrošinātu sev iespējami kvalitatīvākas veselības aprūpes saņemšanu, novēršot komplikāciju riskus.” Nu birojam radusies liela aizdomu ēna, ka pārslogotie un gadiem neadekvāti atalgotie mediķi ir kļuvuši par kukuļu izspiedējiem un pēdējais laiks ir viņus izķert, tāpēc šī nodarbe šogad ir kļuvusi par KNAB vienu no svarīgākajiem darbiem.

Nākamgad galvenais korupcijas apkarotājs varētu papildināt savu uzdevumu sarakstu medicīnas jomā, ņemot vērā, piemēram, 1936. gadā laikrakstā “Zemgales Balss” publicēto Jelgavas pilsētas slimnīcas ārstu paziņojumu: “Pēdējā laikā bieži novērots, ka izveseļojušies slimnieki pēc slimnīcas atstāšanas laikrakstos izsaka pateicību operāciju izdarījušajiem, resp., ārstējošiem ārstiem, lietojot bieži vien nepelnītu uzslavu un novērtējot pārciesto slimību par daudz smagāku, nekā tāda patiesībā bija. Tā kā ikkatrā slimnīcā ikviens ārsts un viss medicīniskais personāls dara visu, ko viņš spēj, lai tikai slimnieks izveseļotos un katra ārsta augstākais un visskaistākais atalgojums ir apziņa, ka viņš spējis slimajam palīdzēt atgūt zaudēto veselību un, ņemot vērā arī to, ka tādi slimnieku pateicības raksti laikrakstā var arī tikt pārprasti, mēs lūdzam laikrakstos mums pateicību neizteikt.”

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. SĀCIET LIETOT SMADZENES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ļersķi

 2. tie 20% ir jāizskauž. Pareizi.
  UN JĀBEIDZ APLAUPĪT SASLIMUŠIE NODOKĻU MAKSĀTĀJI!!!!!!!!!!!!!!!!! BEIGSIES AR NEMAKSĀŠANU. ĒNU EKONOMIKU ĀRĀ NO VESELĪBAS PAKALPOJUMU SISTĒMAS!!!!!!!!!!!
  ATLAIDES NODOKĻU MAKSĀTĀJIEM. TIE NAV CILVĒKI, KAS DIRN POLIKLĪNIKĀS. SISTĒMA ZAUDĒS MAZ, IEGŪS DAUDZ.;

 3. Tad lieciet visus ārstus aiz restēm un brauciet uz ārzemēm ārstēties , lielie bļāvēji … laikus vien pērciet koka mētelīti , jo ārzemes nebūs pa zobam….

  • jenotība izbāzās no miskastes… 🙂 🙂

   • Vai maz kādam šeit bļāvējam ir sajēga , cik saņem ierindas ārsts? Nebāziet visus vienā maisā-privātie varbūt tā dara ,tā kā pati strādāju mazpilsētas slimnīcā , varu tikai vienu teikt- ierindas nodaļas ārsts saņem ap 500 , un neviens tur kukuļus nedod , jo nav jau kam – visi tādi paši nabagi….

 4. Kad sāks apkarot nelegālo abortu veicējus? Pirms pāris gadiem Veselības inspekcija atklāja, ka 20%ārstniecības iestādēs veikto abortu neatbilst likuma prasībām. Un arī viņi taču saņem naudu!

 5. Roku dzelžus vajadzētu tiem kas to naudiņu ko piešķir veselības aprūpei,tērē nesaimnieciski.

 6. Vienu dakteri, kas neņem aploksnes! Ja protestē ārsti, tad mutes tiem jāaizbāž ar pašu sakamptām biezajām aploksnēm!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gaļa paliek gaļa!

Saeimas deputāts Jānis Dombrava savā rakstā “Ārvalstu studenti – kebabu cepēji” portālā “Delfi.lv” vērš uzmanību uz ārvalstu studentu īpatsvaru Latvijā – kopš 2012. gada trešo valstu valstspiederīgo studentu un apmaiņas studentu skaits esot pieaudzis piecas reizes  – no 696 līdz 3397. Politiķis apšauba, ka visi ārvalstu studenti patiešām ierodas Latvijā studēt. Viņaprāt, daudzi studijas izmanto vien kā aizsegu, lai varētu mierīgi dzīvot un strādāt Eiropas Savienībā. J. Dombrava raksta: “”YouTube” ir atrodami daudzi video, kur indiešiem un pakistāniešiem tiek piedāvāta iespēja viegli un lēti ieceļot Eiropā, kļūstot par “studentu” Latvijā. Šajos reklāmas video tiek pausts, ka Latvija apstiprina 99,3% no visiem pieteikumiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, ja esi pakistānietis un gribi braukt uz Eiropu pelnīt ar kebabu cepšanu, tad ir jābrauc uz Latviju, jo te visus ņem pretim bez liekām pārbaudēm.”

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+