Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends
Trešdiena, 18. oktobris, 2017
11. janvāris, 2016
Drukāt

Māra Libeka: Ārstiem gatavo rokudzelžus (11)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māra Libeka

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par vienu no savām šā gada prioritātēm ir pasludinājis korupcijas izskaušanu veselības aprūpes jomā. Kad birojā interesējos, kāds tam ir pamatojums, saņēmu atbildi, lai pati meklēju tos korumpētos gadījumus.

Ārsti lielākoties nav amatpersonas, tāpēc par viņiem sūdzības pieņem Veselības inspekcija, kur, kā noskaidroju, aizvadītajā gadā neesot bijusi neviena sūdzība, piemēram, par naudas izspiešanu no pacientiem, par ko iestājas kriminālatbildība. Iespējams, ka bijusi kāda tiesu lieta, bet KNAB un Veselības inspekcijas rīcībā šādas informācijas neesot. Zināms vien tas, ka joprojām notiek izmeklēšana 2014. gada oktobrī divu P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas aizturētu dakteru lietā, ko KNAB ir nodevis prokuratūrai. Es negribu apgalvot, ka ar naudas jautājumu starp ārstiem un pacientiem viss ir kārtībā, bet, ja galvenais korupcijas apkarotājs valstī savus resursus ir nolēmis tērēt rokudzelžu uzlikšanai dakteriem, tad jājautā, vai tiešām biroja darbalaukā vairs nav nekā nozīmīgāka, ka jāķēpājas ar savu pogu spodrināšanu tik seklā veidā.

Var saprast, ka KNAB koruptīvām darbībām medicīnā uzmanību pievērsa 2013. gadā, kad birojs bija veicis apjomīgu pārskatu par korupcijas riskiem veselības aprūpes sistēmā. Toreiz spēkā stājās arī grozījumi Krimināllikumā, kas mainīja soda apmēru par prettiesiska labuma pieprasīšanu un pieņemšanu, kā arī likumā tika iekļauts papildu regulējums par prettiesisku labuma došanu. Tad toreizējā KNAB izmeklēšanas nodaļas vadītāja Lienīte Šikore spēja paskaidrot, ka vienpadsmit gadu laikā no biroja izveidošanas brīža ir bijušas 12 krimināllietas veselības aprūpes jomā, lai gan pacienti esot ziņojuši daudz vairāk.

KNAB pieminētajā pārskatā kā vienu no korupcijas riska novēršanas pasākumiem norādīja nepieciešamību nodrošināt mediķiem samērīgu atalgojumu: “Veselības aprūpes personāla atlīdzības jautājums ir būtisks, domājot par korupcijas ierobežošanu veselības nozarē, jo pārslogots un neadekvāti atalgots veselības aprūpes sistēmas personāls nav motivēts sniegt kvalitatīvus pakalpojumus pacientiem, kas tādējādi veicina neoficiālu maksājumu praksi un dāvanu pasniegšanu ārstiem, lai pacienti nodrošinātu sev iespējami kvalitatīvākas veselības aprūpes saņemšanu, novēršot komplikāciju riskus.” Nu birojam radusies liela aizdomu ēna, ka pārslogotie un gadiem neadekvāti atalgotie mediķi ir kļuvuši par kukuļu izspiedējiem un pēdējais laiks ir viņus izķert, tāpēc šī nodarbe šogad ir kļuvusi par KNAB vienu no svarīgākajiem darbiem.

Nākamgad galvenais korupcijas apkarotājs varētu papildināt savu uzdevumu sarakstu medicīnas jomā, ņemot vērā, piemēram, 1936. gadā laikrakstā “Zemgales Balss” publicēto Jelgavas pilsētas slimnīcas ārstu paziņojumu: “Pēdējā laikā bieži novērots, ka izveseļojušies slimnieki pēc slimnīcas atstāšanas laikrakstos izsaka pateicību operāciju izdarījušajiem, resp., ārstējošiem ārstiem, lietojot bieži vien nepelnītu uzslavu un novērtējot pārciesto slimību par daudz smagāku, nekā tāda patiesībā bija. Tā kā ikkatrā slimnīcā ikviens ārsts un viss medicīniskais personāls dara visu, ko viņš spēj, lai tikai slimnieks izveseļotos un katra ārsta augstākais un visskaistākais atalgojums ir apziņa, ka viņš spējis slimajam palīdzēt atgūt zaudēto veselību un, ņemot vērā arī to, ka tādi slimnieku pateicības raksti laikrakstā var arī tikt pārprasti, mēs lūdzam laikrakstos mums pateicību neizteikt.”

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. SĀCIET LIETOT SMADZENES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ļersķi

 2. tie 20% ir jāizskauž. Pareizi.
  UN JĀBEIDZ APLAUPĪT SASLIMUŠIE NODOKĻU MAKSĀTĀJI!!!!!!!!!!!!!!!!! BEIGSIES AR NEMAKSĀŠANU. ĒNU EKONOMIKU ĀRĀ NO VESELĪBAS PAKALPOJUMU SISTĒMAS!!!!!!!!!!!
  ATLAIDES NODOKĻU MAKSĀTĀJIEM. TIE NAV CILVĒKI, KAS DIRN POLIKLĪNIKĀS. SISTĒMA ZAUDĒS MAZ, IEGŪS DAUDZ.;

 3. Tad lieciet visus ārstus aiz restēm un brauciet uz ārzemēm ārstēties , lielie bļāvēji … laikus vien pērciet koka mētelīti , jo ārzemes nebūs pa zobam….

  • jenotība izbāzās no miskastes… 🙂 🙂

   • Vai maz kādam šeit bļāvējam ir sajēga , cik saņem ierindas ārsts? Nebāziet visus vienā maisā-privātie varbūt tā dara ,tā kā pati strādāju mazpilsētas slimnīcā , varu tikai vienu teikt- ierindas nodaļas ārsts saņem ap 500 , un neviens tur kukuļus nedod , jo nav jau kam – visi tādi paši nabagi….

 4. Kad sāks apkarot nelegālo abortu veicējus? Pirms pāris gadiem Veselības inspekcija atklāja, ka 20%ārstniecības iestādēs veikto abortu neatbilst likuma prasībām. Un arī viņi taču saņem naudu!

 5. Roku dzelžus vajadzētu tiem kas to naudiņu ko piešķir veselības aprūpei,tērē nesaimnieciski.

 6. Vienu dakteri, kas neņem aploksnes! Ja protestē ārsti, tad mutes tiem jāaizbāž ar pašu sakamptām biezajām aploksnēm!

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms aiziešanas atslēdziet elektrību koģenerācijas stacijām!

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, kurš pagājšnedēļ paziņoja, ka pametīs darbu valdībā, lai  vadītu “Vienotības” Saeimas frakciju, pēc šīs svētdienas TV3 raidījuma “Nekā Personīga” jāķeras pie vēl kāda grūta darba.

TV raidījumā izskanēja bažas, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Ministrs uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai ar ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes. Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA “Rīgas enerģija” apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā Personīga” esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes. Līdz šā gada 30. oktobrim jāziņo par plānoto rīcību un nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+