×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
22. februāris, 2015
Drukāt

Māra Libeka: Partiju izmēģinājuma “trusīši” prezidenta amatam (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijā ir sākušies devītā Valsts prezidenta kandidātu meklējumi, un, kā jau tas pie mums ierasts, par kandidātiem apspriežas Saeimas aizkulisēs. No turienes tiek iznests, ka Zaļo un zemnieku savienība joprojām uzticas pašreizējam prezidentam Andrim Bērziņam, Nacionālā apvienība vēlas augstākajā amatā ieraudzīt Eiropas Kopienas tiesas tiesnesi, konstitucionālo tiesību speciālistu Egilu Levitu, Latvijas Reģionu apvienība ir vienīgā, kas oficiāli nosaukusi Mārtiņu Bondaru. Par “Vienotību” vēl nav skaidrības – izskan gan Sandras Kalnietes vārds, gan arī neoficiālas runas, ka par Rīgas pils saimnieci varētu kļūt Solvita Āboltiņa. Zinātāji stāsta, ka arī Inese Vaidere neņemtu ļaunā, ja tiktu aicināta nomainīt Bērziņu.

Pa vidu šiem uzvārdiem, kā jau pirms katrām Valsts prezidenta vēlēšanām, dzirdams arī Latvijas vēstnieka NATO Māra Riekstiņa vārds. Riekstiņš gan bija pārsteigts, uzzinot no masu medijiem, ka arī viņš ir iekļuvis neoficiāli nosaukto kandidātu skaitā, kaut arī neviens ar viņu par to neesot runājis. Tomēr Riekstiņa kungam pie tā jau nu gan vajadzēja pierast. Viņš regulāri nokļūst Valsts prezidenta amata kandidātu sarakstā, jo ar savu solīdo izskatu un diplomātisko runāšanu daudziem atstāj visnotaļ pieklājīga un inteliģenta cilvēka iespaidu. Tas nekas, ka kādreiz bijis tautpartijieša Andra Šķēles komandā – ne viens vien vēl atceras, kā Riekstiņš pēc pilnas programmas 2007. gadā gatavojās kļūt par Valsts prezidentu, aicinot uz tikšanos žurnālistus Misiņa bibliotēkā. Bet pēc tam saņēma kurvīti no Šķēles un citiem viņa domubiedriem par labu ķirurgam Valdim Zatleram, par kura kandidatūru augstākajam valsts amatam plašāka sabiedrība uzzināja tikai deviņas dienas pirms balsojuma Saeimā.

Arī Sandra Kalniete Valsts prezidenta amata pretendentu sarakstā nav nokļuvusi pirmo reizi. Šoreiz gan viņu neviens nav uzrunājis – Kalnietes uzvārds izskanēja pēc intervijas “Rietumu radio”, kad žurnāliste vaicāja, vai viņa būtu gatava kandidēt. Kalniete atbildēja, ka būtu ar mieru, jo esot vairāk pieredzējusi nekā 2006. gadā, kad tika oficiāli izvirzīta. “Jaunais laiks” jau 9. Saeimas vēlēšanu kampaņas laikā Kalnieti pieteica par savu prezidenta amata kandidāti, bet viņa, būdama Eiropas Parlamenta (EP) deputāte, atteicās par labu “Saskaņas centra” izvirzītajam juristam Aivaram Endziņam. Kāpēc gan lai tagad ticētu, ka EP deputāte piekritīs kļūt par Latvijas augstāko amatpersonu, ja šāda iespēja rastos? Ar to vien, ka Kalniete ir vairāk pieredzējusi, nepietiek, ir jābūt pārliecībai, ka Eiropas Parlamenta deputāte, tāpat kā kādreiz Valdis Dombrovskis, spēs atstāt labi atalgotu darbu Briselē, lai brauktu kalpot Latvijai.

Cik no šīm neoficiāli izskanējušajām personām varētu kļūt par reāliem kandidātiem, nevis izmēģinājuma “trusīšiem” Valsts prezidenta amatam? Andris Bērziņš vēl nav izlēmis, vai kandidēs uz otro termiņu, bet tieši no šīs viņa spējas un drosmes pieņemt lēmumu pēc iespējas ātrāk varētu sākties atklāta diskusija par konkrētām personām, kuras Rīgas pilī vēlētos redzēt gan partijas, gan sabiedrība. E. Levits, kurš ir viens no inteliģentajai sabiedrībai pieņemamākajiem nosauktajiem kandidātiem, sacīja, ka neteiks savu “jā” tiem politiķiem, kas ar viņu neoficiāli runājuši par kandidēšanu, iekams nebūs pārliecināts par pašreizējā prezidenta lēmumu un Saeimas vairākuma atbalstu. Visticamāk, arī citiem kandidātiem ir tieši tāda pati argumentācija un atkal sāksies jau tradicionālā partiju tirgošanās par atbalstu vienam – īstajam. Nav izslēgts, ka tā atkal varētu būt Vaira Vīķe – Freiberga, kura saka: “Esmu patriote un, ja valsts būtu kaut kādās briesmās, draudos, es būtu gatava likt galvu uz altāra.”

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. informācijas jaunumi Atbildēt

  Šobrīd konfidenciālā līmenī kā kompromisa kandidāte ir Straujuma, kas kā redzams apmierina ZZS, vismaz šajā stadijā un Vienotības daļu, kurai netīk Āboltiņas kandidēšana. Straujumai varētu dabūt arī NA balsis, ja tiks dotas kādas garantijas no viņu neizlikšanas no koalīcijas. SC pret Starujumu ir neitrāls, jo būtībā ir skaidrs, ak viņa ir tikai mēbele un nevienam nekaitēs.

 2. Tā kā ar komsordzisku pagātni,tā ka ar kompartejisku pagātni,bet bez tādam nekādā gadījumā.Rodas iespaids ka bez kolaboracionistiem Latvijā gudru,patriotisku cilvēku nemaz nav.Varbūt vajag atzīt ka okupācijas karaspēks aizies tikai tad kad būs kolaboracionistu pārvalde un atgriezīsies tikko šī vara tiks apdraudēta.Okupantu karaspēks atstāja Latviju,kad visus iespējamos valsts un pašvaldību amatus ieņēma pazīstami ar okupantiem sadarbojušies cilvēki.Tā tas ir arī tagad un izskatas ka tāda vienošanas pastāv un neviens neuzdrošinas par acimredzamo pat iepīkstēties.

 3. Taadiem “nepiem” ar mietu pa galvu,lai zina,kas ir letini!!!

 4. Bardaks turpinaas,varas paarstavji ieveles rizo kuci ar 51 balsi.Ticiet man.Papeetiet vinas purnu saeima seedees,kur vina izskatas paarliecinati mieriga.Nekauniibas kalngali turpina augt.Tautai nav vairs teiksana absluuti nekaada.Kommunistu vilciens nav apstaadinams un iet uz postu musu Dzimtene.

 5. Šoreiz vienotās krievijas filiāle pskp biedru bērziņu neatbalsta, lembergam vajag meklēt ko citu, vēl prokremliskāku personāžu?

 6. No visiem nosauktajiem personīgi es vismazāk vēlētos redzēt šai augstajā amatā pašreizējo prezidentu. Ir jau viņam arī kāda laba īpašība, piemēram, pieticība. Taču šādā saspringtā laikā valstī vajag prezidentu “ar olām” – tādu kā Gribauskaite, piemēram. Pašreizējam prezidentam nevar uzticēties kaut vai tāpēc vien, ka viņš nācis no Lemberga kabatas partijas, bet Lembergs nodos un pārdos visu – gan Latviju, gan tēvu un māti, ja viņam tas būs izdevīgi.

 7. nacistiem lielas bailes no tautas veleta prezidenta ka mos ieveles krievu….baleliniem beigas bus ja vel nepratis letinu valodu…..

 8. tautai ir jāzin, kas notiek politiķu aizkulisēs un pašai aktīvi ir jāpauž savs viedoklis, laiks, kad labāk neko nedarīt, nezināt un neteikt ir pagātnes atlieka. Visupirms politiķiem būtu jāieklausās tieši tautas viedoklī, un publiskajā telpā nav jābalstās tikai un vienīgi uz kaut kādām šaubīgām aptaujām. Jo vairāk tiks publiski diskutēts par šo tēmu, jo labāk! Lūdzu turpiniet šāda satura publikācijas un viedokļu paušanu plašsaziņas līdzekļos!

  • Tautai savs viedoklis ir jaizteic vēlēšanās!
   Prezidenta vēlēšanās tautas viedoklis nav jāņem vērā jo tā savu viedokli uzticējusi saeimas deputātiem!!!!
   Par politiķu aizkulisēm masu mediji neko neuzzinās jo viņiem neviens kandidāta apspriešanas laikā uzaicinājumu piedalīties nedos!
   Ir jābeidz sabiedrību tracināt ar minēšanu un zīlēšanu prezidenta izvēles jautājumos.
   Darboties pēc principa….Jo vairāk tiks publiski diskutēts par šo tēmu, jo labāk…….ir iespējams tikai vēlēšanās un referendumos.
   Visos pārējos gadījumos to jāsauc par demagoģiju un starpnacionālo attiecību kurināšanu….kuru gaidīt gaida hibrīdkara autori,lai varētu sabiedrības locekļus pretnostatīt vienu pret otru minot prezidenta amata kandidātus,kuri nav pieņemami un kurus iespējams neviens politiskais spēks izvirzīt negrasās.
   Mums ir saeima un tad tā arī izlems nākošā prezidenta jautājumu bez sabiedrības klātbūtnes.
   Sabiedrību saeimā varētu pārstāvēt masu mediju pārstāvji ja viņiem tiks dota piekļuve vēlēšanu novērošanai ja tās būs atklātā sēdē ,bet vēlēšanas var notikt arī slēgtā saeimas sēdē un tad būs zināms tikai gala rezultāts

   • Precīzi pateikts…Jāpārstāj minēt un zīlēt un censties nosauktos kandidātu uzvārdus diskreditēt ar saviem skaidrojumiem un slavēt bez pamata

 9. Nav saprotams kāpēc ir jāpublicē šāda tipa raksti!!!
  Prakse pierāda ka prezidentu izvēlas politisko spēku vadoņi vai uzticības personas un tas notiek citiem nezinot un neredzot..Līdz šim labi kalpojis ir zoodārzs un iespējams kāds kluss lauku krodziņš.Kutināt sabiedrību ar prātojumiem par prezidentu kandidātiem…..izskatās naivi lai neteiktu dumji.Loģiski domājot arī šogad prezidenta izvirzīšana būs sabiedrībai nezināma un masu medijiem nepieejams fakts.Neizdosies pat uzminēt tikšanās vietas un pārstāvjus,kuri tur varētu piedalīties un konsolidēt kopēju platformu!Tātad:KĀPĒC IR JĀCILĀ ŠIS JAUTĀJUMS JA TAM NAV NEKĀDA NOZĪME

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Tiek meklēt bīstams noziedznieku pāris!

Lai pastiprinātu cīņu pret ēnu ekonomiku, VID plāno rūpīgāk uzraudzīt iedzīvotāju ienākumus. Banku pienākums būs ziņot VID par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro gadā.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+