×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
13. aprīlis, 2014
Drukāt

Māra Libeka: Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ieeļļo vēlētāju prātu (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Tuvojoties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, sācies balsotāju prāta ieeļļošanas process. Vēlētāju informētība un interese par Latvijas deputātu darbu ES ir gauži vāja, tāpēc arī vēlēšanās 24. maijā nav gaidāma liela balsotāju aktivitāte – labi, ja tā tuvosies 40%. Ja par Saeimas deputātu kandidātiem gandrīz katram ir kāds savs personīgais viedoklis, tad to nevar apgalvot par tām personām, kas kandidē uz EP. Tāpēc šajā gadījumā ar vēlētājiem var daudz vieglāk manipulēt, jau laikus bez kāda dziļāka pamatojuma un analīzes mēģinot iestāstīt, kurām personām ir vislielākās izredzes saņemt labi atalgoto deputāta portfeli Briselē. Šādu prognozi varētu ņemt vērā, ja vien tā būtu puslīdz objektīva, nevis izrauta no konteksta.

Priekšvēlēšanu komunikācijā aktīvi sākušas darboties socioloģisko aptauju firmas, izplatot, visticamāk, partiju pasūtītu vēstījumu. Piemēram, firma “Latvijas fakti” martā ir aptaujājusi vairāk nekā 800 Latvijas pilsoņus, par kuriem deputātu kandidātiem viņi balsotu, taču izvēlei tiek piedāvāti konkrēti uzvārdi, nevis visi vai vismaz lielākā daļa no kandidātu klāsta. Vislielākās pilsoņu simpātijas esot ieguvuši ne tikai pirmie trīs “Vienotības” kandidāti (par citiem nav bijusi iespēja izteikties), bet arī respondentiem piedāvātais Kārlis Seržants un Iveta Grigule no Zaļo un zemnieku savienības, kā arī “Saskaņas centra” (“SC”) saraksta augšgalā novietotais Andrejs Mamikins.

Pēc šīs aptaujas pēkšņi ziņu aģentūrās parādās informācija, ka visaktīvāk piecu gadu laikā plenārsesijās ar runām un rakstiski veselas 1283 reizes uzstājies no “SC” ievēlētais deputāts Aleksandrs Mirskis. Tādējādi vēlētājiem tiek veidots priekšstats, ka Mirskis ir kārtīgs darbarūķis, kurš nepārtraukti kāpj tribīnē, lai virzītu procesus. Šos uzziņas datus ir sagatavojusi nevalstiskā organizācija “Vote Watch Europe”, bet šīs informācijas izplatītāji nav vēlējušies tos atšifrēt, lai saprastu, cik reizes deputātu uzstāšanās likumdošanas laukā patiešām bijusi svarīga un cik reizes – pavisam mazsvarīga, pēc balsojuma iesniedzot savu palīgu sagatavotu visnotaļ formālu skaidrojumu. Sak, par likumu nobalsoju tādēļ, ka tas ir labs likums. Tas ir veids, kā imitēt savu darbību. Viena no retajām Mirska uzstāšanās reizēm bija 10. martā plenārsēdē Strasbūrā, kur viņš lūdza pievērst parlamenta maksimālu uzmanību Waffen SS brīvprātīgo leģiona veterānu gājienam un pastāstījis, ka “šie varenie iznīcināja pusotru tūkstoti ciematu, nogalināja vairāk nekā 150 000 mierīgo iedzīvotāju Lietuvā, Latvijā, Polijā, Krievijā un Baltkrievijā”. Savu minūtes īso uzrunu beidzis ar secinājumu, ka “tautai, kura neatceras savu vēsturi, nav nākotnes”. Pirms tam vēl 2011. gadā Mirskis, uzstājoties EP plenārsēdē, paziņojis, ka Latvijā iespējams “īsts pilsoņu karš” – nemierus radīšot krievu skolu aizstāvji. Tās ir tikai dažas ainiņas, kas vēlētāju acīs ieskicē aktīvāko EP deputātu, kas šoreiz vairs nekandidē no “SC” saraksta, bet no savas izveidotās partijas “Alternative”.

Uz šī fona pazūd informācija par tiem Latvijas deputātiem, kuri patiešām aktīvi piedalījušies likumdošanas darbā un pat virzījuši nozīmīgus likumprojektus. Piemēram, interneta vietnē MEP Ranking.EU, kurā apkopota statistika par 766 EP deputātiem, Krišjānis Kariņš ir minēts starp EP TOP 10 deputātiem. Taču iepriekš pieminētajā “Latvijas faktu” aptaujā respondentiem nav bijusi iespēja paust savu viedokli ne par Kariņu, ne arī deputāti Inesi Vaideri, kura paveikusi ne mazums Latvijas vēstures faktu skaidrošanā. “Vienotība” uz parlamentu virza Valdi Dombrovski un Arti Pabriku un ar socioloģisko aptauju firmu palīdzību vēlas viņus izcelt kā personas ar lielākajām izredzēm. Ja respondentiem uzdotu jautājumu, vai viņi vēlas, lai Dombrovska kungs un Pabrika kungs strādā Latvijā, tad ļoti iespējams, ka vairums atbilžu būtu apstiprinošas.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Mans prāts citu IEEĻĻOŠANAI NEPAKĻAUJAS!!! SAVU PRĀTU EĻĻOJU PATI!!! Gribētos, lai gan Dombrovskis, gan Pabrika kungs strādātu valdībā, taču tad no ‘AUGŠGALA” JĀPAZŪD VIŅU “UZMETĒJIEM” un pēc iespējas JO ĀTRĀK, JO LABĀK!? Nezinu, KĀ KARIŅŠ var NOKĻŪT EP TOP 10 deputātu vidū TIK ĪSĀ TUR DARBOŠANĀS LAIKĀ, tai pat reizē INESE VAIDERE NĒ??????????? Kas ir aptaujāto respondentu skaits 800??????? Vai tad LATVIJĀ TIKAI RĪDZINIEKI PROT ATŠĶIRT PELAVAS NO GRAUDIEM, GRAUDUS UN PELAVAS NEMAZ ĪSTI NEPAZĪSTOT???????? Tā vien liekas, ka arī “Panorāma” rāda vienīgi RĪGU UN RĪDZINIEKUS KĀ VIENĪGOS LATVIJAS VALSTI PĀRZINOŠOS…?! KAD ARĪ CITI MŪSU ŽURNĀLISTI PACELS SAVUS SMAGOS DUPŠUS NO KRĒSLA(izņemot Maiju Milglu) SĀKS APBRAUKĀT CITAS VALSTS PILSĒTAS, LIELĀKOS CIEMUS UN PĀRĒJOS NOVADUS???????? Vai maz pienāks tas brīdis, kad LAVIJAS VALSTS SAEIMA UN VALDĪBA SĀKS PĀRREDZĒT VALSTI KOPUMĀ??? IK pa 4 gadiem “ATVELKAS” UZ PROVINCI PĒC VĒLĒTĀJU BALSĪM BEZ JEBKĀDA KAUNA UN GODA, varen optimistiski, visus labumus SOLĪDAMI, nekaunīgi runājot melus un domājot, ka LAUKOS dzīvo stulbeņi… Parasti savu novērtējumu šie “standarta” frāžu lietotāji “UZBUR” ar savu portretu… Eju vienmer uz tikšanos ar šiem “ideālajiem” darboņiem un ĻOTI RŪPĪGI PĒTU TO CINISMU, PĀRĀKUMA APZIŅU, kas kā lavīna gāžas ārā no viņiem uz zālē esošajiem… VĒL mani “aizkustina” tradicionālais vārds “TANTIŅA” un “ONKULĪTIS” tā vietā, lai teiktu “sieviete”, “vīrietis” vai ” novada iedzīvotājs”… Tad secinu, ka no TANTIŅAS VAI ONKULĪŠA TO DZIRDU!!!!!!!

  2. Vēlēšanu aktivitāte Atbildēt

    nu no “latviski runājošo” puses tikai viens ir svarīgi – lai viņi pieceltos no krēsliem un puķu dobēm, un dotos vēlēt vismaz tikpat aktīvi, kā labi ieeļļotie nelatviski runājošie, pretējā gadījumā būs lielākas iespējas graut Latviju jau no Eiroparlamenta puses un par visu eiropiešu naudu

  3. Kauns bija klausīties Krustpunktā M.Libekas uzbrukumus M.Auziņam. Kā vārdā eļļojat Jūs vēlētāju prātus? Jums nav ne vārda, ko teikt par I.Griguli, kas nekaunīgi bīdīja AB amatā? Uz Sastrēgumstundu neatnāca. Prezidenta kanceleja tika aicināta uz raidījumu arī, tā ka velti pārmetāt. Vai tas ir normāli, ka prezidents atbrīvojies no padomniekiem, lai piemaksās palielinātu kancelejas vadītāja pamaksu, kā vēsta Pietiek.com. Tas Jūs neuztrauc. Ja prezidents vienā dienā runā vienu un nākošā pretējo, tas Jums liekas normāli?
    Par eļļošanu uztraukties nāktos tiem, kas paši nenodarbojas ar eļļošnu.

Draugiem Facebook Twitter Google+