×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
19. aprīlis, 2015
Drukāt

Māra Libeka: Prezidentam jābūt bez pumpām (12)

Foto-Timurs SubhankulovsFoto-Timurs Subhankulovs

Naivākā sabiedrības daļa ļoti cer, ka Valsts prezidenta izvirzīšanā tai būs kāda teikšana. Pilsoņi publiskajās diskusijās zīmē iedomāto prezidenta tēlu: viņam (viņai) jābūt gudram, precētam, ar bērniem, nekādā gadījumā homoseksuālam (te nu sākas strīdi, kā to pārbaudīs), ar glītu seju bez pumpām, smukiem zobiem un nosvērtu nervu sistēmu, tādam, kurš dzīvo Latvijā… Taču tikpat kā netiek runāts par to, kas prezidentam būtu jāizdara.

Tikmēr politiķi turpina iesākto azartspēli “meklēsim kopīgu kandidātu”. Parasti kopīgo var atrast tad, ja ir kopīgas vai vismaz līdzīgas intereses un pozīcijas, bet ne tad, kad par kritēriju kļūst prezidents bez pumpām vai “viņš mums nepatīk, jo nav mūsu kandidāts”. Nepatīk tāpēc, ka viņā, lūk, rit ebreja asinis (arī tāda ir daža laba antisemītiski orientēta Saeimas deputāta argumentācija). Vai arī – viņa vairs nav tik jauna, lai varētu saimniekot Rīgas pilī. Šīs ļoti primitīvās atrunas kalpo par fonu, uz kura augstākajā valsts amatā iebīdīt paklausīgu, konkrētām politiķu interesēm kalpojošu personu, un tam visam nav nekāda sakara ar sabiedriskajām diskusijām.

Neesmu no politiķiem dzirdējusi nevienu vērā ņemamu argumentu, kāpēc Eiropas Savienības tiesas tiesnesis Egils Levits neder Valsts prezidenta amatam. Piemēram, Zaļo un zemnieku savienības spice no viņa baidās kā velns no krusta. “Vienotībā” baidās daži, bet itin nemaz nebaidās Nacionālajā apvienībā (NA). Pārējie klusē un gaida savu uznācienu pēc tam, kad “Vienotība” un NA nespēs vienoties ar ZZS, par ko nepārprotami izteicies galvenais “Saskaņas” cilvēks Saeimā Jānis Urbanovičs.

Nelaime tā, ka Levits nav sapinies ne ar vienu politisko spēku, jo ir tiesnesis, tātad politiski neitrāls. Ne vienam vien politikas noteicējam viņš ir pārāk gudrs, jo ir Deklarācijas par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu koncepcijas autors, bijis tieslietu ministrs, Saeimas deputāts, Satversmes preambulas tēvs, strādājis par vēstnieku vairākās valstīs, kā arī Eiropas Cilvēktiesību tiesā un Starptautiskajā Arbitrāžas tiesā, vadījis Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisiju… Pārzina ne tikai vienu svešvalodu, bet veselas četras – angļu, vācu, franču un krievu valodu. Septiņdesmito gadu sākumā septiņpadsmit gadu vecumā emigrēja no padomju Latvijas uz Vāciju, jo tā vēlējās viņa tēvs, kurš bija disidents. Egils Levits piedalījās atmodas kustībā, bija Latvijas Tautas frontes domes un Pilsoņu kongresa loceklis un tagad bieži no savas darba vietas Luksemburgā brauc uz Latviju, kur viņam ir īpašums gan Rīgā, gan laukos.

Valsts prezidents ir intelektuāls amats, kurā atrodoties jāspēj valsti reprezentēt tā, lai prezidentā klausītos. Līdz šim tas izdevies vienīgi Vairai Vīķei-Freibergai, atzīst Levits un uzsver, ka prezidenta pienākums ir uzrādīt Latvijas svarīgākās iekšpolitiskās problēmas, nevis runāt par tām riņķī apkārt, bet vēl svarīgāk – sniegt priekšlikumus, kā tās konstruktīvi risināmas. Bez analītiska prāta te neiztikt.

Reģionos, Latgalē, Zemgales pusē Jelgavā, kur jau notikušas diskusijas, kādam vajadzētu būt Valsts prezidentam, cilvēki tiek aptaujāti arī par konkrētām personām, kuru vārdi izskanējuši masu medijos kā iespējamie augstākā valsts amata kandidāti. Levitu tikpat kā nezina, kāds kaut ko pa ausu galam esot dzirdējis… Ja cilvēks neinteresējas par iekšpolitiskajiem un ārpolitiskajiem procesiem, bet dzīvo galvenokārt no rakstītā dzeltenās preses slejās un skatās tikai TV šovus un seriālus, tad skaidrs, ka daudz ko var nezināt un nepazīt. Tāpēc tām izbraukuma diskusijām vajadzētu piešķirt kaut nelielu lietderības koeficientu, pastāstot cilvēkiem, kāpēc politiķi baidās no Levita un viņam līdzīgajiem, kā, piemēram, Vairas Vīķes- Freibergas, pret kuru vienīgais “nē” ir viņas cienījamais vecums.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Cien. redakcija, vai jums neliekas, ka ir jāmaina Māras Lībekas foto. Foto izskats ir atbaidošs, ar pārgrieztām acīm, kas varētu nozīmēt sleptu ignoranci un melīgumu. Vai tiešam Māra pati to nejūt.

 2. Ne jau VVF cienījamais vecums biedē mūsu valsts večus,bet gan tas ,ka eksprezidente ir galvas tiesu intelektuāli pārāka par viņiem un pie tam vēl sieviete. To jau mūsu it kā vīrieši, iekonservējušies pastriarhālajā domāšanā, nespēj pieņemt. Pārāk gļēvi un aprobežoti !!!. Mūsu valsts posts ir mūsu vīriešu pārāk attīstītie bioloģiskie instinkti,bet intelektuālās spējas un godprātība ir apgriestā proporcijā !!!
  Igauņu prezidents ļoti labi saprot igauņu problēmas un situāciju,kaut arī mūža lielāko daļu pavadījis tālu no Iagaunijas.Ja savulaik neievelētu G. Ulmani,bet G.Meijerovicu,tad šodienas Latvijā būtu daudz labāka,nebūtu kauns no igauņiem.

 3. Diez vai tādam pasaules pilsonim Levitam ir svarīgs latviešu liktenis. Prezidentam ir jābūt no vietējo latviešu vidus, kam patiesi rūp latviešu tautas intereses. Tāds varētu būt, piemēram, Paiders Juris.

 4. Par nožēlu, tā sanāk, ka pēdējo vārdu teiks Putins. Un tas ir skumji.

 5. Labs prezidents būtu Imants Parādnieks.

 6. Ja būtu dota tāda iespēja – balsotu tikai par Levitu…

 7. Skumjais Bruņinieks Atbildēt

  NA grib un “nebaidās” no Levita tāpēc, ka zin – Levits nekad nebūs par prezidentu. “Žīdiskās” saknes Levitam visvairāk sāktu meklēt tieši nacionāļi.
  Rīkosimies tā, kā pienākās aitām un auniem – blēsim, badīsimies savā starpā un gaidīsim, ko galvenais virscirpējs mums galdā liks.

  • Āre, kāda gudra avs atradusies! Vēl labāk par pašiem nacionāļiem “zina”, ko šie grib un negrib, meklē un nemeklē! Bet par visiem pārējiem, kas, atšķirībā no NA, Levitu jau oficiāli izbrāķējuši, ne pušplēsta vārda!

 8. Par Levitu piekrītu žurnālistes rakstītajam, bet VVF glorificēšana ir galīgi garām. M.Ruks un L.Lapsa ir ar dokumentāliem faktiem parādījuši šīs kundzītes patieso dabu un ” vareno ieguldījumu” Latvijas labā.

 9. ZZS nav vajadzīgs tāds kā Levits, viņiem vajadzīga marionete vai lielākais kretīns.

 10. Kādam ir jābūt sētas mietam?
  Taisnam, pēc iespējas gludākam, bez zaru caurumiem, nesapuvušam, nokrāsotam vai ar antiseptiku piesūcinātam….
  Ne tu to sētu taisīji, ne tu tos sētas mietus izvēlēsies!!!
  Bet, ja ir taisnība tas, ko šajā rakstā autore par Levitu saka, tad viņš nekad nekļūs par prezidentu tā vienkāršā iemesla dēļ, ka “šis miets” tajā mūsu gaišo spēku uzceltajā “sētā” neiederas. Pārāk atšķirīgs.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+