×
Mobilā versija
Brīdinājums -0.4°C
Made, Irbe
Otrdiena, 20. marts, 2018
9. februāris, 2014
Drukāt

Māra Libeka: Rīgas pils ekspertu ielenkumā (6)

LETALETA

Kādēļ izcēlās ugunsgrēks Rīgas pilī un kas pie tā vainīgs, šķiet, noskaidros tiesa. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis stāsta, ka ir bijušas astoņas ekspertīzes un, kā zināms, publiskotajās secinājumi ir absolūti atšķirīgi – katrs velk uz savu pusi. Latvijas valstij, par nožēlu, pēc palīdzības ugunsgrēka izcelšanās vietas un cēloņa noteikšanā bija jāvēršas pie Lietuvas kolēģiem Ugunsgrēku izmeklēšanas centrā, jo pašiem nav ne pieredzes, ne profesionālu kadru, lai izmeklētu nelaimes, kas radušās sarkanā gaiļa dēļ. Viss, kas šajā jomā bija iestrādāts un pilnveidots, ir palaists vējā.

Deviņdesmitajos gados Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta paspārnē bija izveidota zinātniskās pētniecības pārvalde ar laboratoriju, kur īpaši apmācīti speciālisti izmeklēja lielo ugunsgrēku izcelsmes cēloņus. Viņi dežurēja diennakti, operatīvi ieradās notikuma vietā, un Iekšlietu ministrijai nebija jāmeklē pa visu pasauli eksperti, lai lūgtu viņu palīdzību apstākļu noskaidrošanai. Arī Policijas akadēmijā studentus apmācīja, kā izmeklējami ugunsgrēku izcelšanās iemesli. Pārvaldi likvidēja tajos pašos 90. gados, un speciālistus pārcēla uz Valsts policiju, kur nekādas īpašas apmācības šajos jautājumos vairs nenotiek. Miris arī labākais ar ugunsgrēka nelaimēm saistīto apstākļu izmeklētājs Andris Lapiņš.

Uz šī fona rodas pamatotas šaubas, vai Valsts policija vispār ir spējīga tikt galā ar sākto kriminālprocesu. Kā policisti, kuriem nav pieredzes šādu procesu izmeklēšanā, atklās ugunsgrēkā vainīgos, ja viņiem iesniegti diametrāli atšķirīgi ekspertīžu rezultāti? Pils atjaunošanas darbu pasūtītāja “Valsts nekustamo īpašumu” (VNĪ) nolīgtie eksperti no Igaunijas paziņojuši, ka ugunsgrēks izcēlies būvdarbu zonā no atklāta uguns avota.

VNĪ prasīšot piedzīt zaudējumus (apmēram sešus miljonus eiro) no būvniekiem – pilnsabiedrības “SBRE”, kas ir būvniecības kompāniju “Re&Re” un “Skonto būve” izveidota apvienība. Savukārt celtniecības darbu un materiālu apdrošinātājs “BTA” ir noslēdzis līgumu ar starptautiski sertificētu un neatkarīgu ugunsgrēku izmeklēšanas ekspertu Robertu Edvardsu no Lielbritānijas. Līdzīgi rīkojušies arī pils būvnieki “SBRE”, kuri sadarbojas ar Apvienotās Karalistes Ugunsgrēku izmeklētāju apvienības prezidentu un Starptautiskās ļaunprātīgās dedzināšanas izmeklētāju apvienības pirmo viceprezidentu Pīteru Mansi. Viņš savācis pierādījumus, kas apliecinot, ka ugunsgrēkā nav vainojami darbu veicēji. Savukārt Lietuvas kolēģi Valsts policijas rokās nodeva savus secinājumus, ko policija neizpauž, tāpat kā to, kas tad ir vēl tie četri ekspertīžu veicēji.

Ekspertīzes, visticamāk, izdarītas ar atšķirīgām metodēm, bet izmeklētājiem, kuriem nav pieredzes lielu ugunsgrēku lietās, ir jāizvērtē milzīgais iesniegtais materiāls un jāpārliecinās, kādā veidā eksperts nonācis pie saviem secinājumiem. Bet tad ierodas cits eksperts un pasaka, ka izmantojis citu metodi, tāpēc viņš ieguvis pilnīgi citus rezultātus. Nav izslēgts, ka izmeklētāji neņems vērā privāti pasūtītās ekspertīzes, bet balstīsies tikai uz valsts pasūtītajiem Lietuvas un Latvijas speciālistu secinājumiem. Taču gan vienā, gan otrā gadījumā ir pilnīgi skaidrs, ka tiesas process ir neizbēgams, jo visiem ekspertiem ir zināšanas un pieredze un līdz ar to diezin vai viegli apstrīdami pierādījumi. Bet tikmēr Rīgas pils atjaunošanai vajadzēs arvien vairāk naudas, jo būs jāsedz arī tie zaudējumi, kas radušies dīkstāvju un novēlotas rīcības dēļ.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Šajā gadījumā mums ir darīšana ar vareniem iekšējiem (jeb ārējiem) spēkiem, kas ir ieinteresēti, lai pils degšanas iemesli netiktu atklāti un publiskoti

 2. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Paldies par informatīvo rkastu. Vai vispārīgi “mēs ko varam veikt un izdarīt ” ?

 3. LA! Lūdzu “saremontējiet” savu mobilo aplikāciju! Komentāri neparādās un pēc ilgāka laika tos iekopējot – “duplicate comment detected…”. Izstrādātāju “koderus ziepēs! Cik mēneši pagājuši, bet kļūdas nekur nepazūd.

 4. Tas viss ir cirks! It īpaši leišu slēdziena tulkošana uz latviešu valodu “caur” krievu valodu. Atpersonai, kas šo ziņu pavēstija, laikam tas nemaz nelikās stulbuma kalngals.

 5. Zila, zaļa gaisma ausa,
  Iesarkana saule lēca;
  Vai tie mani bāleliņi
  Vācu pili dedzināja? LD 32160
  Ja pīpmaņu vainu pierādīs, tad akcīzes nauda būtu novirzama pils atjaunošanai.

 6. Ja dega apsardzes darba laikā,tad dedzinātāji ir apsardze,kura to nopīpēja spīdoši.Vienīgi angļi atzīst,ka pils ir nopīpēta.Kam īsti bija jāorganizē pils apsardze un kam bija tā jāveic protams irvalsts noslēpums.Būs tiesas lēmums:Vainīgs ir kāds pārdabisks spēks kuru neitralizēt nebija ierēdņu spēkos.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mēs dosim brīvdienas! Balsojiet par mums!

Saeima pagājšnedēļ nodeva izskatīšanai komisijās grozījumus likumā par svētku, atceres un atzīmējamām dienām, kas paredz noteikt 11. novembri par oficiālu svētku dienu, tātad arī brīvdienu. To bija rosinājusi partija “Vienotība”. Vēl nedēļu pirms tam ar nelielu balsu pārsvaru Saeima pirmajā lasījumā tomēr atbalstīja likumprojektu, kas paredz arī pareizticīgo Ziemassvētku 7. janvārī noteikšanu par brīvdienu. Šo priekšlikumu regulāri jau gadiem virza “Saskaņas” deputāti, bet līdz šim tas vairākuma atbalstu Saeimā nav guvis.

Vladimira Putina atrašanās Krievijas prezidenta amatā jūs
Draugiem Facebook Twitter Google+