Kultūra
Mūzika

Maratonkoncertā vāks līdzekļus Sv. Annas baznīcas ērģeļu atjaunošanai0

Publcitātes foto

Ar vērienīgu maratonkoncertu Rīgas Domā šo svētdien, 14. oktobrī, plkst.18 noslēgsies otrie Vēsturisko ērģeļu svētki, kuros vāks ziedojumus Liepājas Svētās Annas baznīcas ērģelēm, informē rīkotāji.

Maratonkoncerts risināsies Otro Vēsturisko ērģeļu svētku “Latvija – ērģeļu zeme” ietvaros. Notikumā piedalīsies 29 Latvijas ērģelnieki no visiem Latvijas novadiem, kā arī solisti.

“Mūziķi apvienojušies, lai glābtu Liepājas Sv. Annas baznīcas ērģeles (1913), kuras ir trešās lielākās četru manuālu vēsturiskās ērģeles Latvijā,” stāsta ērģelniece un akcijas ierosinātāja Ilona Birģele.

Ērģeles ar 56 reģistriem ir uzbūvējusi slavenā E.F.Walcker&co ērģeļbūves firma, un tās ir īpašas ar tālskani – samērā reti izmantotu ierīci, ar kuras palīdzību ērģeļu skaņa tiek aizvadīta tieši līdz altārim. Baltijā ir tikai divi šāda tipa instrumenti un abi uzbūvēti Latvijā – Liepājā un Slokā.

Savulaik Liepājas Svētās Annas baznīcā notika aktīva koncertdarbība, kuras aizsācējs bija izcilais latviešu komponists Alfrēds Kalniņš. Taču nu jau vairākus gadu desmitus ērģeles neskan, un tām nepieciešama restaurācija.

Saistītie raksti

Simboliski II Vēsturisko ērģeļu svētku ietvaros Latvijas ērģelnieki aicinās ziedot šim unikālajam instrumentam, atskaņojot latviešu un ārzemju ērģeļmūziku uz Rīgas Doma baznīcas instrumenta, kas ir Sv. Annas baznīcas ērģeļu vecākā māsa. Klausītājiem būs ekskluzīva iespēja video translācijā vērot ērģelnieku spēli pie Rīgas Doma ērģelēm. Tāpat varēs apskatīt bērnu un jauniešu zīmējumu izstādi “Mana ērģeļu zeme”, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas mākslas skolām 2017. gadā. Izstāžu veidošanā līdzdarbojās vismaz 200 bērni un jaunieši.

“Vēsturisko ērģeļu svētku mērķis ir aktualizēt un pievērst sabiedrības uzmanību Latvijas izcilākajām vēsturiskajām ērģelēm, par kurām sabiedrībai ir maz zināms. Ir būtiski atklāt Latvijas iedzīvotājiem un ārvalstu viesiem neizmērojamo, vēsturisko mantojumu, kas ir dzimtajā dievnamā un ir novērtējams ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas kontekstā,” stāsta ērģelniece Ilona Birģele, kura kopā ar kolēģi Diānu Jaunzemi–Portnaju jau otro gadu projekta ietvaros rīko ērģeļmūzikas koncertus Latvijas dievnamos ar skanošām, vēsturiski nozīmīgām ērģelēm.

Ieeja par ziedojumiem Liepājas Sv.Annas baznīcas ērģelēm.

LA.lv