Mobilā versija
+2.2°C
Austris
Svētdiena, 22. janvāris, 2017
16. novembris, 2012
Drukāt

Mārcienā, iespējams, būs pirmā izglītības pilsētiņa Baltijā


Foto no Sanitas Deksnes privāta un Mārcienas pamatskolas arhīvaFoto no Sanitas Deksnes privāta un Mārcienas pamatskolas arhīva

“Šopavasar piedalījos kādā labdarības pasākumā Rīgā, kur man pastāstīja par situāciju Mārcienā. Redzot to savām acīm, radās ideja par regresa pārvēršanu progresā. Tur ir tik skaista apkārtne, daba, bet, ieraugot pamesto, depresīvo armijas pilsētiņu, bija skaidrs, ka šī atmosfēra ir jāmaina,”

 

par to, kā dzima ideja izglītības pilsētiņas projektam Mārcienā, stāsta projektu vadītāja Sanita Deksne no Rīgas. Tobrīd viņa tikko bija pabeigusi projektu par profesionāla futbola laukuma būvi Pierīgā, tāpēc pirmā doma bijusi – un kāpēc gan ne sports šajā vietā?

 

Armijas vietā – izglītības pilsētiņa

Pēc padomju armijas aiziešanas Mārcienā, kas atrodas 10 asfaltētu km attālumā no Madonas, jo-projām dzīva savrupa armijas pilsētiņa. Tur ir asfaltētas ielas, apgaismojums, par ES naudu ielikta kanalizācija, skaista skola, bērnudārzs, plašs kultūras nams, sporta zāle un, galvenais, deviņas trīsstāvu dzīvojamās mājas, no kurām gaiši logi ir vairs tikai trijās. Pārējās ēkas – izdemolētas, lēni un nesaimnieciski iet bojā. Bet tām ir stipri mūri, joprojām zem jumta, un kopā vairāk nekā 15 000 kvadrātmetru brīva dzīvojamā fonda.

Situācija valstī spiež domāt. Jaunieši, kas pamet valsti, vecāki, kas dodas viņiem līdzi uz Īriju un Angliju, jauniešu vājā fiziskā sagatavotība un neiepriecinošie Latvijas sportistu rezultāti, aplamā internātskolu likvidācija laukos – šie un citi argumenti skar ne tikai Mārcienu, bet visus Latvijas pagastus.

Bet tieši Mārcienā dzimis drosmīgais projekts par jauna veida, kā tagad moderni teikt, inovatīvu, mācību iestādi – pamatskolu, vidusskolu un starptautisku koledžu ar internātu.

Kopš šā gada pavasara šis projekts pazīstams kā Mārcienas “Olimpa Sparta akadēmija”. Uzsvars tiktu likts uz sporta izglītību, kur padziļināti apgūtu svešvalodas, veselības un uztura mācības, ētiku, visas tās zinības, lai cilvēks spētu saprast sevi un dzīvotu saskaņā ar dabu.

“Akadēmijā profesionāli apgūtu divus olimpiskos sporta veidus – futbolu un basketbolu, tāpēc tai dots Olimpa vārds. Savukārt Sparta simbolizē neatlaidību, tas nozīmē – iesim līdz galam, lai sasniegtu visaugstākos rezultātus. Bet koledža būtu tā vieta Baltijā, kur varētu iegūt augstāko izglītību gan sporta menedžeri, gan treneri,” uzskata S. Deksne.

 

Atbalstītāju 
vairāk nekā kritiķu

Šim projektam ir noticējis ne vien Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters, jo tieši viņš bija pirmais, kuram tika izstāstīta projekta ideja, bet arī Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija. Šā gada maijā Izglītības un zinātnes ministrijā tika prezentēts projekts “Mārcienas infrastruktūras attīstība”, kā rezultātā IZM aicināja Madonas novada pašval-dību atbalstīt šā mācību centra izveidi un Madonas novada deputāti šā gada maijā arī pieņēma pozitīvu lēmumu.

Kā izskatīsies šī mācību iestāde Mārcienā, par kuru, kā stāsta Sanita, Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis neviltoti izsaucies: “Par šādu skolu Latvijā esmu sapņojis jau sen!”

Līdz 2020. gadam uz esošās pamatskolas bāzes Mārcienā paredzēts izveidot pamatskolu ar padziļinātām svešvalodu, veselības mācības un sporta zināšanām, kā arī profesionālo sporta vidusskolu un koledžu pirmā līmeņa augstākās izglītības iegūšanai. Jau šobrīd sadarbībā ar vadošajām izglītības iestādēm Latvijā un ārvalstīs tiek veidota pilnīgi jauna mācību programma. Tās mērķis – ar laiku ierindot Mārcienas koledžu pasaules labāko koledžu skaitā, kurā vēlētos mācīties vidusskolu beidzēji no Rietumeiropas, ASV, Igaunijas, Lietuvas un citām ārvalstīm.

“Šīs vīzijas tikai nezinātājiem šķiet utopiskas. To, ka attālumam no galvaspilsētas nav nozīmes, sen pierādījušas koledžas Eiropas laukos, izšķirošais ir vienīgi mācību līmenis un apstākļi,” norāda projektu vadītāja.

Viņa pārliecināta, ka esošā Mārcienas skola šo ieceri “var pacelt”. Bet skolēnu un studentu internātam, kā arī darbinieku dzīvokļiem ir iespējams rekonstruēt jau minētās tukšās ēkas. Būs nepieciešama gan visu ēku pārbūve, gan jaunas sporta būves. Valsts, ieguldot Mārcienas attīstībā pāris miljonus, šim projektam no ES varētu piesaistīt vairākus desmitus miljonus latu. “Neizmantot šo iespēju būtu tuvredzība,” uzsver Sanita Deksne, projekta “Olimpa Sparta akadēmija” autore.

 

Viedokļi

Andrejs Ceļapīters, Madonas novada domes priekšsēdētājs: “Ja izdosies īstenot projektu, Mārcienai, bez šaubām, tas būs milzīgs ieguvums. Protams, novads ar saviem līdzekļiem vien tik lielu projektu nespētu realizēt, bet šī teritorija un ēkas jau pieder pašvaldībai, tas varētu būt līdzfinansējums. Ļoti būtiski tālāk izstrādāt projekta ekonomisko pamatojumu, jārada arī finanšu modelis, jo līdzekļu sadalījums vēl nav zināms. Mārciena noteikti ir vieta, kur armijas pilsētiņas atstātos defektus varētu pārvērst par efektu.”

 

Aldona Gudrīte, Mārcienas pamatskolas direktore: “Gatavojoties skolas absolventu salidojumam 24. novembrī, apkopojām informāciju par skolēnu un skolotāju skaitu dažādos laikos. Izrādās, 1951. gadā Mārcienā mācījās 300 skolēnu, 2000. gadā – 160, bet nu mums ir tikai 55 audzēkņi un 29 bērni, kas apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi. Bērnu skaits samazinās, tāpēc mums vajadzīgs tāds grandiozs projekts, tā ir mūsu cerība. Visu cieņu Sanitai Deksnei par drosmi. Domāju, ka ar jaunās akadēmijas ideju ir tāpat kā ar lielu upi – tā veidojas, saplūstot kopā daudziem jo daudziem sīkiem strautiņiem. Ja būs atbalsts, drosmīgā ideja īstenosies.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+