Mobilā versija
+5.8°C
Nanija, Ilgmārs
Ceturtdiena, 30. marts, 2017
2. jūlijs, 2016
Drukāt

Kā Lielbritānijas izstāšanās no ES varētu ietekmēt Latvijas kokapstrādes nozari? “LA” aptauja (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kristaps Klauss, Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors: “Par tikko Lielbritānijā notikušā referenduma iznākumu, protams, neesam priecīgi. Jāņem vērā, ka mūsu kokrūpniecības uzņēmumu eksporta apjoms uz Lielbritāniju sasniedz 400 miljonus eiro, eksportējam dēļus, saplāksni, arī gatavas mēbeles. Pagaidām gan nevar apgalvot, ka jau būtu iestājusies kāda krīze. Bet jāatzīst – pašlaik mūsu uzņēmēji ir lielā neziņā par to, kādas varētu būt šī negaidītā iznākuma sekas nākotnē. Vienu jau redzam – pēc referenduma britu mārciņas kurss nokrities par aptuveni 7 procentiem. Tā kā visi mūsu eksportētāju noslēgtie līgumi ir britu mārciņās, jau pašlaik ir skaidrs, ka valūtas kursa kritums mūsējiem radīs zaudējumus. Paredzu, ka būs jāpārskata ar britu pircējiem agrāk noslēgto līgumu noteikumi. Bažas rada arī tas, ka Lielbritānijā var sarukt investīciju apjoms būvniecībā, tādējādi samazināsies pieprasījums pēc mūsu kokmateriāliem. Ja tā būs, mūsu uzņēmējiem būs jāmeklē noieta tirgus citās valstīs.”

 

Agris Koris, Gulbenes kokapstrādes uzņēmuma “Konto” valdes loceklis: “Kaut arī mūsu uzņēmumā ražoto produkciju – zemākas kvalitātes bērza dēļus – uz Apvienoto Karalisti nevedam, britu lēmums izstāties no ES pakārtoti var ietekmēt arī mūs. Ja briti izstāsies, tad neizbēgami palielināsies ar produkcijas eksportu saistītie izdevumi – muita, nodokļi u.c. Bet tas savukārt var izraisīt produkcijas eksporta samazinājumu. Samazinoties eksportam uz šo valsti, mūsu eksportētāji meklēs noieta tirgu citur, kur darbojamies mēs.

Mums – uzņēmējiem – vislielākās bažas rada britu valūtas kursa svārstības. To jau piedzīvojām pagājušā gada beigās, kad britu tirgu pārplūdināja zemākas kvalitātes bērza dēļu eksports no Krievijas.”

 

Jānis Labrencis, Kandavas novada zemnieku saimniecības “Griezes” īpašnieks: “Spriežu, ka sava ietekme būs britu mārciņas kursa kritumam, kas jau ir sākusies. Samazināsies mūsu eksportētāju spējas konkurēt tirgū tajās valstīs, tostarp Lielbritānijā, kuras nav pārgājušas uz darījumiem eiro valūtā.

Referenduma iznākums un britu iespējamā izstāšanās varētu ietekmēt arī Latvijas budžetu, kurā ievērojamu daļu veido ieņēmumi no kokmateriālu eksporta.”

 

Uldis Biķis, AS “Latvijas finieris” padomes priekšsēdētājs: “Lai arī mūsu uzņēmuma eksports uz Lielbritāniju ir liels, pašlaik neredzu iemesla satraukumam. Uzskatu, ka Latvijas kokapstrādes nozare nav tā, kuru tik ātri var ietekmēt notikumi kaut kur ārpusē. Ja, balstoties uz referenduma iznākumu, britu valdība lems par izstāšanos, diezin vai zudīs pilnīgi visas eksporta iespējas. Jā, var pieļaut kādas svārstības īstermiņā, ko izraisītu britu nacionālās valūtas kursa kritums un citi apstākļi. Bet britu tirgū “Latvijas finieris” darbojas jau 20 gadus, tāpēc jāšaubās, vai lēmums par izstāšanos varētu būtiski traucēt mūsu uzņēmējdarbību un veiksmīgi iesākto sadarbību ar britu uzņēmējiem nākotnē.”

 

Andris Jansons, mēbeļu ražošanas uzņēmuma “Daiļrade koks” valdes priekšsēdētājs: “Pašlaik grūti spriest, vai britu balsojuma dēļ cietīs Latvijas kokapstrādes uzņēmumu eksports uz šo valsti. Mūsu ražoto mēbeļu eksports uz Lielbritāniju līdz šim gan nebija pārāk liels. Bet plānojām to palielināt, kas, iespējams, tagad būs uz kādu laiku jāatliek. Tomēr esmu optimists un ceru, ka britu izstāšanās, ja tāda patiešām notiks, mūs ietekmēs minimāli. Jāņem vērā, ka izstāšanās procedūra ilgs gadiem, un šajā laikā mums un citiem nozares uzņēmējiem būs iespējams vienoties par turpmāko sadarbību.”

 

Uzziņa

* 2015. gada desmit mēnešos Latvija visvairāk eksportēja koku, koka izstrādājumus un kokogles 1,469 miljardu eiro vērtībā, tostarp uz Apvienoto Karalisti – 21,1%, Vāciju – 10,6%, Zviedriju – 9,2%.

* Šā gada pirmajos trijos mēnešos Latvija eksportēja meža produkciju 537,527 miljonu eiro vērtībā, kas ir par 6,9% vairāk nekā 2015. gada pirmajos trijos mēnešos.

* Šā gada pirmajos trijos mēnešos visvairāk koksne un koksnes produkti izvesti uz Lielbritāniju (17,9%), uz Zviedriju (11,8%) un uz Vāciju (9,9%). Salīdzinājumā ar 2015. gada pirmajiem trim mēnešiem meža produkcijas izvedums uz Lielbritāniju ir pieaudzis par 12,4% un bija 96,056 miljonu eiro apmērā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kokzāģēšana nav kokapstrāde !

Māris Antonevičs: Var pienākt brīdis, kad kādam ievajadzēsies "ātru karu" (36)Nemieri Baltkrievijā un nemieri Krievijā – var pienākt brīdis, kad kādam ievajadzēsies "ātru karu"
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Īsā programma

Latvijas Reģionu apvienības un partijas “Latvijas attīstībai” (LRA/LA) kopīgā saraksta Rīgas mēra amata kandidāts Mārtiņš Bondars publiskā paziņojumā aicinājis rīdziniekus apvienoties, lai pašvaldību vēlēšanās gāztu Nilu Ušakovu (“Saskaņa”) no Rīgas priekšsēdētāja amata.

Ir izveidota interneta vietne “www.gazamnilu.lv”, kur var paust savu attieksmi pret Ušakova un viņa vadītās domes darbu. Tāpat ir izveidota īpaša mirkļbirka “#gazamnilu”.

Jāpiebilst, ka daudziem politiķiem, kas grasās startēt uz Rīgas domi, gandrīz vai nav citas programmas, savu ierosinājumu pašvaldības darbā, kā vien sauklis, ka jāatņem vara Ušakovam.

Pašvaldību vēlēšanas notiks 3. jūnijā.

Vai piedalīsieties pašvaldību vēlēšanās?
Draugiem Facebook Twitter Google+