Latvijā
Vēsture

Marija Naumova vēlējās un uzvarēja! 30 svarīgākie notikumi Latvijai0


Dziedātāja Marija Naumova Tallinā triumfēja ar dziesmu “I Wanna”, īpašu efektu piešķīra arī viņas sarkanā kleita.
Dziedātāja Marija Naumova Tallinā triumfēja ar dziesmu “I Wanna”, īpašu efektu piešķīra arī viņas sarkanā kleita.
Foto – Scanpix/LETA

Savā 30 gadu jubilejā “Latvijas Avīze” atskatās uz aizvadītajiem gadu desmitiem un notikumiem, procesiem, kuri bijuši īpaši svarīgi mums un Latvijai.

2002. gadā 25. maijā Latvija pirmo un pagaidām vienīgo reizi uzvarēja “Eirovīzijas” dziesmu konkursā – Tallinā triumfēja dziedātāja Marija Naumova ar dziesmu “I Wanna”.

2000. gadā, kad Latvija pirmo reizi piedalījās “Eirovīzijā”, mūsu sirdis ielīksmoja “Prāta vētra” ar dziesmu “My Star”, konkursā iegūstot augsto trešo vietu. Un jau pēc diviem gadiem sagaidījām skaistu uzvaru. “Brīnišķīga franču šansona, kamertipa dziedātāja Marija Naumova sniegusi Latvijai liela prieka, lepnuma un nacionālās pacilātības sajūtu, sestdien uzvarot “Eirovīzijas” dziesmu festivālā Tallinā,” tā 2002. gada 29. maijā “Lauku Avīzē” rakstīja Egils Līcītis. Marija ar dziesmu “I Wanna” (tulk. no angļu valodas – “Es vēlos”) un eleganto, solīdo šovu nopelnīja Latvijai 176 punktus, atstājot aiz sevis Iru Losko no Maltas ar 164 punktiem un dalītās trešās vietas ieguvējus no Lielbritānijas un Igaunijas ar 111 punktiem katru. “Marijai pirmo vietu piešķīra ne tikai lietuvieši vai igauņi. Arī karstasinīgajiem spāņu un izraēļu kungiem vislabāk patika, ka tiem no skatuves uzsmaidīja daiļa dāma,” priecājās “LA” žurnālists. 31. maija “Mājas Viesa” laidienā pēc lasītāju lūguma tika publicēts Marijas dziesmas teksta (tā autors – Marats Samauskis) tulkojums latviešu valodā, un fotogrāfes Līgas Vasiļūnas Tallinā iemūžinātie mirkļi, kuru vidū visspilgtākais bija Marijas uznāciens, pavadīts ar saucieniem: “Latvija, uzvara!”

“Tas bija ļoti jauks emocionāls brīdis,” tagad atceras dziedātāja un atzīst: “Man bija prieks un bailes vienlaicīgi!” Jo pēc balsošanas gaitas jau bijis noprotams, ka varētu būt pirmā vieta, taču viņa domāja par to, kas notiks pēc tam. Jo uz “Eirovīziju” parasti dodas ļoti sagatavoti dziedātāji, kam jau ir pa pusei gatavs jauns albums un izveidots menedžments.

2002. gadā “LA” vaicāja lasītājiem, kādas pārdomas izraisījusi Marijas Naumovas uzvara. “Ja hokejā neveicas, tad vismaz mākslā iet labi!” priecājās limbažnieks Edmunds Liepiņš. “Ja nākotnē vēl kāds būs spējīgs atkārtot viņas panākumus, tad tas būtu brīnums,” sacīja Anna Kautiņa no Pāvilostas. “Manuprāt, šī uzvara nākotnē dos vairāk nekā viens otrs politiķis. Tagad apmēram 20 miljoni skatītāju uzzināja, kas ir Latvija,” sprieda Kārlis Jansons no Usmas.

2002. gada beigās Marija Naumova nevalstiskās organizācijas “Eiropas kustība Latvijā” rīkotajā aptaujā tika atzīta par cilvēku, kas visaktīvāk veicinājis Latvijas tuvināšanos Eiropas Savienībai.

Atceroties to laiku, Marija vērtē, ka tas bija lielisks, ļoti emocionāls posms: “Bet mans iekšējais un muzikālais ceļš aizveda citā virzienā. “Eirovīzija” – tā nav mana mūzika, šovbizness nav mans ceļš.” Viņa secinājusi, ka, piemēram, līdz astoņdesmitajiem gadiem “Eirovīzija” bija dziesmu konkurss un visiem dalībniekiem bija vieni spēles noteikumi – bija orķestris, kas pavadīja visus izpildītājus. Situācija mainījās, kolīdz parādījās fonogrammas, kādam ierakstā ir orķestris, citam – viena ģitāra. Tā “Eirovīzija” kļuva par izpildītāju konkursu – kurš harismātiskāks, tam veicās labāk; pēc tam pārtapa jau par šovu konkursu. Tagad tas ir šovu un tehnoloģiju konkurss, varbūt – efektu konkurss. Tā ir liela loterija, turklāt arī ar politiskiem aspektiem.

Saistītie raksti

Tomēr – kāpēc Latvija vairs ne reizi nav uzvarējusi “Eirovīzijā”? “Lai būtu uzvara, jāsakrīt dažādu zvaigžņu stāvokļiem,” atjoko Marija un spriež, ka Latvijā, tāpat kā visā pasaulē, pēdējos gados rīko šovus, kuros atklāj ļoti talantīgus jaunus cilvēkus, taču – jautājums, cik viņi ir gatavi tik liela mēroga skatuvei: “Un ir taču par Latviju lielākas valstis, kuras nav ne reizi uzvarējušas, piemēram, kaimiņi lietuvieši.”

Ik gadu “Eirovīzijas” fani interneta balsojumā izvēlas visu laiku 250 populārākās šī festivāla dziesmas. Balsojumu rīko “Eirovīzijas” radio “Escradio.com” sadarbībā ar konkursa ziņu portālu “Songfestival.be”. 31. decembrī uzzinājām, ka 2017. gadā Aminatas “Love Injected” bijusi 25. populārākā, “Prāta vētras” dziesma “My Star” – 92., Justa “Heartbeat” – 137. un “Triānas parka” “Line” – 224. vietā.

LA.lv