Kultūra
Mūzika

Marina Rebeka un krāšņā “Masku balle” Siguldas opermūzikas svētkos 16

Foto-Jānis Deinats

Jau 24. reizi, no 29. līdz 31. jūlijam, Siguldā mūzikas mīļotājus priecēs starptautiskie Siguldas Opermūzikas svētki. Šogad notikuma centrā būs Verdi operas “Masku balle” iestudējums, bet līdzās tam būs baudāmi vēl četri interesanti koncerti, tostarp garīgās mūzikas koncerts un grandiozs Galā koncerts. Tā spožākā zvaigzne būs pasaules ievērību guvušais Latvijas soprāns – Marina Rebeka.

Piektdien, 29. jūlijā, Siguldas Jaunās pils dārzā svētku atklāšanas koncertā būs iespējams izbaudīt visskaistākās mūzikas kokteili, kurā jaukti populāru operu un operešu fragmenti. Tos izpildīs soprāns Dināra Rudāne, Irma Pavāre, Juris Ādamsons un Miervaldis Jenčs. Koncertā muzicēs arī Austrijā dzīvojošā izcilā latviešu čelliste Marta Sudraba.

Svētku galvenais notikums daudziem apmeklētājiem noteikti būs vērienīgs operas izrādes jauniestudējums – šogad tas ir Džuzepes Verdi krāšņais darbs “Masku balle”. Belkanto mūzikas šedevra galveno – karaļa Gustava III – lomu dziedās Latvijas Nacionālās operas tenors Andris Ludvigs. Savukārt Amēlijas lomu izpildīs Barbara Havemane – mūsu publikai līdz šim maz pazīstams nīderlandiešu soprāns no Francijas. Izrādē redzēsim un dzirdēsim daudzus iemīļotus mūsu operas solistus: Jāni Apeini, Krišjāni Norveli, Andželu Gobu, Kristīni Gailīti, Rihardu Mačanovski un citus pašmāju dziedoņus. Pie operas izrādes diriģenta pults šajā reizē būs Siguldas opermūzikas svētku veterāns maestro Vladimirs Kiradžijevs.

Iestudējums top režisora Edmunda Freiberga vadībā, kurš radošajā komandā aicinājis kostīmu mākslinieci Ievu Kundziņu un scenogrāfu Aigaru Ozoliņu. Mākslinieks atklāj, ka šajā reizē izrāde nebūs pielāgota mūsdienām, kā tas nereti darīts, iestudējot klasiku. “Masku balle” ir dramatisks stāsts, kurā valda politiskas intrigas, kuru dēļ karaļa Gustava un Amēlijas mīlestība ir lemta iznīcībai – arī iestudējuma scenogrāfijā dominēs skarbas faktūras: 15 metru augsta metāla siena jeb klints. Arī kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa dziedoņu ietērpu veidojusi atbilstoši 18. gadsimta vēsturiskajam laikmetam, tos stilizējot ar interesantu detaļu palīdzību. “Šī opera negarlaikos klausītājus,” sola arī izrādes kormeistars Gatis Langenfelds.

Vēl pirms operas izrādes dienā Siguldas Jaunās pils dārzā notiks koncerts “Jaunie talanti.” Tajā apmeklētājus priecēs gan latviešu studenti Kristaps Ivanovs un Vizma Zvaigzne no Berlīnes konservatorijas, gan talanti no Latvijas. Īpašu skanējumu koncertam piešķirs izcilā jaunā vijolniece Taise Ticiāna Geitusa-Eitvina. Savukārt pirms izrādes mūziķis Ivo Grīsniņš-Grīslis kopā ar saviem mūzikas draugiem atklās Siguldas Jaunās pils dārza kultūras papildpiedāvājuma programmu, kurā skanēs pasaulē labi zināma džeza, blūza un soulmūzikas klasika. Savukārt pēc tam operas dīdžeja Žaņa vadībā no vinila platēm skanēs pasaules operu pērles.

“Šogad īpašs būs Opermūzikas svētku Galā koncerts, kurā piedalīsies mūsu Marina Rebeka,” svētku noslēguma koncertu “Marina Rebeka Siguldā” piesaka opersvētku rīkotājs Dainis Kalns. Izcilais Latvijas soprāns šobrīd ir sasniegumu virsotnē – jau rudenī viņa atgriezīsies Ņujorkas Metropolitēna operā, dziedās Vīnē un Romā. “Pasaules klase!” par Marinas Rebekas sniegumu operā “Traviata” galvenajā lomā aizvadītajā nedēļā rakstīja “Neue Presse”.

Negaidīts pārsteigums koncertā būs arī košais daiļavu soprānu trio no Itālijas – “Appassionante”. Stefānija, Džordža un Mara ir modernas, enerģiskas un seksīgas. Viņas klasiskās mūzikas skaņdarbus izdzied kā popmūziku, turklāt dziedonēm pa spēkam ir arī tenora partijas. Koncertā skatītājus gaida tikšanās ar jau pazīstamo Francijas tenoru Filipu Do un pašmāju solistiem: Margaritu Vilsoni, Kalvi Kalniņu, Rihardu Mačanovski, Krišjāni Norveli un Irmu Pavāri. Festivāla kori un orķestri diriģēs Atvars Lakstīgala.

Pirms Galā koncerta izskanēs jaunās un talantīgās džeza dziedātājas Kristīnes Prauliņas muzikālie stāsti, bet pēc koncerta Opermūzikas svētki izskanēs koncertprogrammā “Čigānu balādes” kopā ar trio “Kafija” un Kasparu Zemīti.

Kā vēsta Siguldas Opermūzikas svētku rīkotāji, šogad svētku apmeklētāji Siguldas pils kompleksā varēs izbaudīt arī daudzveidīgu mākslas piedāvājumu – Siguldas pils kompleksa izstāžu zālē notiks dizainera Mārča Ziemiņa personālizstāde “Cietā uguns, šķidrais akmens, karstais gars”, ziedu salons “Puķe” piedāvās radošo instalāciju “Uzziedi operai!”, Siguldas Jaunās pils dārzā notiks mākslinieces Dinas Dubiņas darbu personālizstāde “Stihiju pārvērtības”, bet Livonijas ordeņa Siguldas pils galerijā būs skatāma latviešu mūsdienu mākslas izstāde “Masku ballē”. Siguldas pils kompleksa rekonstruētajā staļļa ēkā Opermūzikas svētku laikā būs iespēja apmeklēt rotu un tradicionālo spieķu darināšanas radošās darbnīcas, kā arī satikt tekstila un ādas apstrādes meistarus.

 

Varbūt noder!

Programma

29. VII 19.00 Siguldas Jaunās pils dārzā svētku atklāšanas koncerts (EUR 8)

30. VII 15.00 Siguldas Jaunās pils dārzā koncerts “Jaunie talanti” (EUR 3)

30. VII 21.00 Siguldas pilsdrupās Dž. Verdi opera “Masku balle” (EUR 20 – 50)

31. VII 13.00 Siguldas evaņģēliski luteriskajā baznīcā garīgās mūzikas koncerts

31. VII 18.00 Siguldas pilsdrupās Galā koncerts “Marina Rebeka Siguldā” (EUR 20 – 50)

Biļetes: “Biļešu Paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

LA.lv