×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
1. decembris, 2016
Drukāt

Marionetes un milzu objekti – Gulivera ceļojumi Leļļu teātrī

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 27. novembra Latvijas Leļļu teātrī pirmizrādi piedzīvos jauna izrāde skolas vecuma bērniem “Gulivera ceļojumi”, ko pēc Džonatana Svifta darba motīviem iestudējis režisors Edgars Niklasons. Šajā reizē izrādes veidotāji parūpējušies par īpaši interesantu leļļu tehniku – Gulivera piedzīvojumus aktieri izspēlēs ar miniatūrām marionetēm, milzu objektiem, iesaistot arī animāciju un 3D tehnoloģijā printētām silikona figūriņām.

Angļu rakstnieka Džonatana Svifta darbs “Gulivera ceļojumi” ir stāsts par drošsirdīgā kuģa ārsta Gulivera klejojumiem liliputu un milžu zemēs. Galveno varoni pārsteigumu pilnā fantāziju pasaulē sagūsta gan 15 centimetrus gari, kareivīgi noskaņoti cilvēciņi, gan milžu ģimene, taču Gulivers cīnās, cik spēj, un izdara visu iespējamo un neiespējamo, lai atgrieztos mājās pie savas mazās meitiņas.

“Gulivera ceļojumi” ir režisora Edgara Niklasona trešais darbs Leļļu teātrī – līdz šim viņa iestudējumā tapušas izrādes “Herbe ar lielo cepuri” (2014), kas bija diplomdarba izrāde, absolvējot Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra un mākslas režijas maģistrantūru, kā arī “Gulivera ceļojumi” krievu trupai.

E. Niklasons sola dinamisku un ekspresīvu izrādi skolas vecuma bērniem, atzīstot, ka pieredze darbā leļļu teātrī ļāvusi viņam arvien vairāk aptvert šī spēles veida iespējas un potenciālu. “Tikai tagad es pa īstam sāku saskatīt, kādas iespējas leļļu teātris piedāvā. Katru dienu atrodam arvien jaunus paņēmienus, kā šo stāstu stāstīt viegli un azartiski.”

Neskatoties uz to, ka Gulivers nemitīgi nonāk dažādās briesmās, izrādes veidotājiem ir svarīgi, lai skatītājam ne uz mirkli nezustu cerība, ka viss beigsies labi. “Galu galā, ja tevi vada atvērta sirds un spēcīga griba, neviens šķērslis nav par lielu vai mazu, lai to nevarētu pārvarēt,” ir pārliecināts izrādes režisors.

Milzīgas un ļoti mazas lelles, mūsdienu jaunatklājuma – trīsdimensiju drukas – radītas silikona figūriņas, no kurām viena visai līdzīga kādam no aktieriem. Izrādē piedalās aktieri: Lienīte Osipova, Dace Vītola un Artūrs Putniņš. Izrādes māksliniece ir Sintija Jēkabsone, mūziku radījis Kaspars Niklasons, bet izrādes animāciju – Lizete Upīte, savukārt kustību partitūru – Alise Putniņa.

“Ir ļoti interesanti redzēt, kā no sākotnējās ieceres par to, kāds būs viens vai otrs varonis, aktieru rokās lelles iegūst pavisam jaunas, neparedzētas rakstura nianses. Iepriekš iestudēju šo materiālu krievu trupā, taču šī izrāde veidojas pavisam citādi – citi aktieri, cits redzējums, cita forma,” atklāj E. Niklasons.

Par tālām, noslēpumainām zemēm un galvu reibinošiem piedzīvojumiem sapņo kā lieli, tā mazi. Izrādes veidotāji uzdod jautājumu – ko iesākt tad, ja sapņojot tu nonāc vietā, kur kāju labāk nespert? Dzīve ir neparedzama un bieži vien piespēlē situācijas, no kurām tikai retais spēj atrast izeju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+