×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. marts, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: 16. marta “traktēšana” un nepatīkamais zīmogs leģionāriem (39)

Straujuma_KM_3

Pirms dažām dienām ap divsimt cilvēki, vicinot Krievijas karogus un provokatīvus plakātus (“Garantijas krievu valodai no Sevastopoles līdz Rīgai!” un tamlīdzīgi), bļaustoties, netraucēti pastaigājās pa Rīgas centru, piestājot pie atsevišķām vēstniecībām. Šīs izdarības notika pilnīgi netraucēti un pat ar policijas aizsardzību, par ko nācās pārliecināties kādam dusmīgam pilsonim, kurš mēģināja iejaukties. Kas vēl būtiskāk – izpalika arī jelkāds oficiāls šāda pasākuma politiskais vērtējums. Tā Latvija kļuva par pirmo Eiropas Savienības valsti, kur notikusi publiska Krievijas agresijas atbalsta demonstrācija.

Vispār jau tīri viegli iztēloties, ko teiktu ministru vairākums ar premjeri Laimdotu Straujumu (Vienotība) priekšgalā – “tie taču tikai atsevišķi radikāļi, nevajag pievērst uzmanību…” Un ar šādu atbildi pat varētu samierināties, ja ne tajā pašā laikā atklātībā nākusi sabiedriskās domas aptauja, kas atklāja, ka Krievijas karspēka ievešanu Krimā atbalsta apmēram trešdaļa (!) aptaujāto Latvijas iedzīvotāju. Bet arī par šo faktu nesaņēmām nekādus valdošo amatpersonu vērtējumus un komentārus, it kā tas mūs vispār neskartu.

Toties Ministru kabinets veltīja daļu sava dārgā darbalaika, apspriežot un pieņemot īpašu paziņojumu par 16. martu. To pavadīja arī ļoti satraukti amatpersonu izsaucieni plašsaziņas līdzekļos un sociālajos tīklos, kas ar dažiem vēzieniem nopostīja to darbu, ko līdz šim bija veikuši Latvijas vēsturnieki un diplomāti, kuri ar faktiem un starptautiskiem dokumentiem skaidrojuši latviešu leģiona lomu un nozīmi, nemaz nerunājot par 1998. gadā Latvijas Republikas Saeimas pieņemto deklarāciju “Par latviešu leģionāriem Otrajā pasaules karā”, par kuru daudzi šībrīža politiķi varbūt pat nav informēti.

Diemžēl atklājās arī valdības vadītājas Laimdotas Straujumas vājā vieta – grūtība formulēt un pamatot politisku viedokli, ja tas nenāk no pašas pārliecības, bet tiek diktēts, piemēram, no partijas vadības. “Valdības pozīcija tomēr nav piedalīšanās gājienos, kurus var traktēt kā atbalstu fašismam, vai, no otras puses, citā datumā – atbalstu komunismam,” šie viņas nedrošie spriedumi ir uzlikuši nepatīkamu zīmogu 16. martam un leģionāriem.

Viena lieta ir stāstīt par iespējamajām provokācijām pie Brīvības pieminekļa, kuru dēļ vajadzētu atturēties no līdzdalības, otra – piekrist Krievijas propagandas mītam par nacisma atdzimšanu. Tie, kas paši piedalījušies vai novērojuši 16. marta pasākumus, apliecinās, ka tajos nav skanējusi Hitlera vai nacisma slavināšana, lai kā to gribētu Latvijas nelabvēļi. Tāpat 16. martam nav nekādas līdzības ar daudzās Eiropas valstīs un arī Krievijā ik pa laikam notiekošajiem neonacistu pasākumiem. Tad nu paliek vien premjeres piesauktais vārdiņš “traktēt”.

Teorētiski kā atbalstu fašismam var “traktēt” ikvienu pasākumu, kurā piedalās vīri, kas reiz dienējuši leģionā, un šādā pasākumā var nejauši iemaldīties arī kāds ministrs no “Vienotības” vai Reformu partijas. Krievijas propagandai nekas netraucē “fašisma” birku piekārt arī 16. marta piemiņas pasākumam Lestenē, kurā Ministru kabinets labvēlīgi atļāvis piedalīties visiem, kuri to vēlas, pat valdības locekļiem. Un pat ja Lestenē nekas nenotiktu, var taču paņemt vecus televīzijas ierakstus un samontēt vajadzīgo materiālu. Propagandai galvenais nav notikumi, bet to interpretācija, un trīs cilvēku pastaigu gar Brīvības pieminekli var atspoguļot arī kā “masu demonstrāciju”. Pēdējā laikā Ukrainas reportāžās šie Maskavas kanālu paņēmieni ir īpaši uztrenēti.

Kā jau tas Latvijā ierasts, diskusija no plašākas problēmas viegli pārsviedusies uz personām – šajā gadījumā vides un reģionālās attīstības ministru Eināru Cilinski (Nacionālā apvienība) un to, vai viņš drīkst vai nedrīkst iet gājienā. Vai politiskie uzskati var būt iemesls atlaišanai no darba? (Īpaši, ja tie ir bijuši labi zināmi vēl pirms valdības veidošanas.) Atkal nāk prātā jau piemirstās 90. gadu anekdotes par to, cik metru (kilometru?) attālumā ministri 16. martā drīkst pietuvoties Brīvības piemineklim, idejas par naktī uzslietiem žogiem un viss pārējais, kas jau šķita pagātne.

Šogad esot Ukrainas fons… Nedrīkstot pieļaut provokācijas… Tas gan, bet kāpēc tāds satraukums par šo vienu iespējamo provokāciju, nevis par visām pārējām? Ieskaitot jau minēto Krievijas atbalsta gājienu vai 9. maiju, kad daudzi rotāsies ar tādām pašām oranži melnām lentītēm kā Krimas okupācijas atbalstītāji. Gaidīsim par to valdības paziņojumu!

Kas attiecas uz 16. marta gājienu, ir vienkāršs, bet lielisks veids, kā apklusināt provokatorus un pat propagandas meistarus, atņemt viņu “ieročus” – pašiem doties pie Brīvības pieminekļa ar pretnacistiskiem un pretkomunistiskiem lozungiem, pārsvītrotiem kāškrustiem un sirpj-āmuriem, Hitleru un Staļinu nosodošiem plakātiem. Starp citu, ja šādu plakātu nesīs arī E. Cilinskis, tad viņa atlaišana vairs nebūs tik viegli izskaidrojama.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Tā izskatās ka šī valdība ļoti grib izdabāt krieviem.Tāpēc es un mana ģimene nepiedalīsies vairāk nevienās vēlēšanās.Cilinskis malacis!Īsts latvietis.

 2. Koment’et’aji “‘nesaprot,”‘ka nacion’alSocialisms un bo’l’sevisms [komunisms] PRET’IM ST’AV s’akot no Sp’anijas kara laikiem,kAD fRANKO UN v’ACIJA SAD’URAS “‘PRETI”‘PSRS.Nekas nav main’ijies-viss v’el tikai b’us Lorda Kerzona “”l’inija tiek b’id’ia”””surp-turp”‘pa Eiropu. Lasiet v’esturi un dom’ajiet-kur’a pus’e nost’asieties?

 3. Vienotības biedrs Atbildēt

  Gļēvulīgi un nepatīkami, Straujumas kundze, – tie ir vienīgie vārdi, kurus var veltīt Jums! Man ir kauns par šādu premjerministri.

 4. … Ko citu ka piekapigas naivulibas var sagaidit no MP kurus lidz sim ir izvelejusi tadi pasi nacionalas valsts uzmeteji VP !!!

 5. KĀ VIENREIZ PAR VISĀM REIZĒM CILVĒKI NEVAR SAPRAST ELEMENTĀRAS LIETAS: NEKĀRTĪBU MĪLOŠIE LAUTIŅI ATRADĪS iEMESLU JEKAD, LAI LATVIJAS PAMATTAUTU PAZEMOTU, NONIECINĀTU, KROPĻOTU VALSTS VĒSTURI, APSAUKĀTOS UN VEIKTU CITAS AR CILVĒKA CIEŅU NESADERĪGAS LIETAS!!! Tā kā gļēvā valdība viņiem arī ir iepazīta, ne par ko nav JĀBRĪNĀS…Biju iedomājies kā puišelis, ka SRAUJUMAI BŪS CITA ARGUMENTĀCIJA 16.matra pasākuma sakarā, BET KAS TEV DEVA – TAS PATS!!? PLUS VĒL MINISTRA STEIDZAMA ATLAIŠANA PIRMS TĀDS PASĀKUMS BIJA VISPĀR NOTICIS!????????????? LŪK, KĀ VAJAG DARBOTIES – APSVEICAMA AKTIVITĀTE… CIK FIKSI VAR PIEŅEMT LIKUMUS, JA TIE VAJADZĪGI – MĒRKAĶA ĀTRUMĀ!!!!!!!!!!! Ko secinu? JA GRIB, jebkura valdiba VAR rīkoties presto tempā un nevajag nekādu juridisku izvērtējumu, nekādu komisiju, NEKO… “Vienotiba” ir NOIETS ETAPS, tas ir skaidrāks par skaidru…

 6. Viktor Arajs is the best known Latvian killer and commander during the Shoah. On July 1, 1941, SS-Brigade General Dr. Walter Stahlecker asked Arajs to establish a Latvian “Hilfssicherheitspolizei” (auxiliary police group). Arajs was leading a group of Latvian armed forces who killed, alongside the Germans, 13,000 Jews from the Riga ghetto on December 8, 1941.3 The so-called “Arajs-commando” was officially called “Lettische Hilfspolizei bei der Sicherheitspolizei” of the German “Einsatzgruppe A der Sicherheitspolizei und des SD.”4 The commando was known all over Latvia, including their blue autobuses with the drunken killing men inside.5 In the summer of 1943 the group—now a battalion—was included in the Latvian Legion.6 Arajs was trained in SS training camps in Germany, such as F¨urstenberg and Berlin-Charlottenburg. 7 In November 1944 he became “Sturmbannf¨ uhrer” in the 15th Waffen-SS-Grenadierdividision, after participating in an SS seminar in the “SS-Junkerschule,” Bad T¨ olz, Bavaria, and was responsible for several killing actions in Jelgava, Daugavpils, Liepaja, and Riga. In 1979, the “Landgericht Hamburg” (the district court of Hamburg) sentenced Arajs to life in prison.

  • Vicytor Arājs was in direct German service during the war and had no Latvian superiors in his activities; he was under no Latvian jurisdiction. His commando was disbanded and not included into the Legion. Some returned to civilian life, some joined police units, and some entered “Hilfswillige” service on German military airfields. Arājs himself was trained by his German superiors and assigned to the Legion as commander of a regiment by a direct order in February 1945. The Latvian leadership of the Legion dismissed him a week later.

 7. Cilinskis ļoti pareizi dara, ka nepakļaujas kaut kādas Strajumas un Vienotības diktātam! Nākošajās velēšanās es par tādu partiju kā Vienotība – nebalsošu!

 8. IZBEIDZIET POLEMIKU LV Atbildēt

  bet kaa notika pie maslenkiem nogalinaaja robezhsargu gimenes latgales pusee.no taa visaa izriet bailes par savu dziiviibu no agresoriem.lai godina legionaariem kaadas ziimes bija dreebes jau vienalga.bet georga lentes joprojaam auto pie antenaam vai pie spogula un nekauniigi braukaa.viniem jau sen uzsplauj par latvieshu valodu.aa sisteema nestraadaa.

 9. Pat daba ir pret jūsu fašistu gājieniem.Varētu rīt stiprāks vējš būt,varbūt aizpūstu tos esesiešus uz viņu hitlerlandi.

 10. viss precīzi.

 11. Cilinska kungs pašlaik atbild uz IMHOclub.lv foruma dalībnieku jautājumiem. Ļoti interesanti! Iesaku paskatīties.

 12. jāpieņem likums par Brīvības pieminekli, lai iet pie uzvaras pieminekļa un protestē.Vairāk jāskaidro šie komunisma noziegumi pasaulei, jo tagad jau vainīgi tikai fašisti,

 13. Kāpēc, lai čekisti un tiem pietuvinātie mafiozie biznesmeņi domātu par latviešiem? it sevišķi, ja no skolas laikiem pazīst tikai līdēja un blata karjeras iespējas.

 14. es esmu pret 16.marta gājienu….un nevajag aicināt tautu uz provotoriskām rīcībām

 15. LlATVIETE_PATRIOTE_KRIEVU NĪDĒJA Atbildēt

  jā okupanti drīkst visu ,tikai tu latvieti klusē un necel savu galvu,par ko gan domā mūsu valdības vismaz latviskās galvas,vai tikai viens Cilinskis ir patriots pret okupantu baru?

 16. Šeit jau sen viss ir skaidri redzams cik gļēva ir mūsu Valsts vara un bezspēcīga,jo nespēj pat nodrošināt kārtību lai noliktu pie vietas tos krievu provokatorus un nodrošinātu Latvijas leģionāru atceres dienas pasākumu nu ko turpināsim vien izdabāt šiem krievu okupantu pēctečiem kuri Latvijā jau pietiekoši daudz nosaka kā mums dzīvot,runāt un skolās mācīt bērnus.

 17. Mūsu ministri drīkst melot, zagt,ņirgāties par tautu,bet ja uzrodas kāds drosmīgais,kurš atbalsta vēstures faktus,to atbrīvo no amata.Tajā pašā laikā krievu okupanti drīkst izmantot skaņu pastiprinoša ierīces lai nozākātu mūsu’Tēvzemes aizstāvjus,kuri ir palikuši mazs pulciņš.Ušakovs drīkst atbalstīt okupācijas dienu,drīkst balsot pret valsts valodu,drīkst sačukstēties ar Putinu-viņu no darba neatbrīvo.Straujuma varētu ar visu ministru kabinetu 16.marta rītā klusējot nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa lai solidarizētos ar mūsu Latvijas aizstāvjiem,ar visu tautu.

 18. Vajadzeja visai Latvijai savakties 16 .03 pir pieminekla. Ir tacu brivdiena. Ta redz, ko saka Plutins un lidzskrejeji. Legionari neviens nebija fasists, bet savas Dzimtenes aizstavji, ari pret fasistiem.

 19. Bet ir arī cits vēl “vienkāršāks veids” – No Doma doties uz Lesteni, kas tieši ir domāta karavīru piemiņai!!
  Kādēļ gan DV un NA šķeļ sabiedrību un provocē visus pa kārtai, vai tiešām tur nav neviena POLITIĶA ar skaidru galvu?!!
  Labi žīds Horens&Co ir pustraki latviešu ienaidnieki, bet kadēļ vajag ar viņiem saspēlēt? Man tas liekas vienkārši neprāts?
  ———-
  “Kas attiecas uz 16. marta gājienu, ir vienkāršs, bet lielisks veids, kā apklusināt provokatorus un pat propagandas meistarus, atņemt viņu “ieročus” – pašiem doties pie Brīvības pieminekļa ar pretnacistiskiem un pretkomunistiskiem lozungiem, pārsvītrotiem kāškrustiem un sirpj-āmuriem, Hitleru un Staļinu nosodošiem plakātiem.”

 20. Labi teikts ar pedejo rindkopu [ pret nacistiem,fasistiem un komunistiem] balsot un darboties par Latviju.

 21. Ja realizē autora ieteikumus, tad gājiena mērķis būs jau cits, ne leģionārus pieminošs.

 22. Ideoloģisks fufelis Atbildēt

  Kad reiz nāks apjēga par to, ka NA nav nekādi savas valsts patrioti, drīzak sabiedrības pretnostatītāji visu šo gadu garumā, un ka šis rietumos izdomātais 16.marts ir vienkārši sava laika ideoloģisks fufelis, ar ko daugavvanagiem līdzīgie sekmīgi čakarē smadzenes naivajiem.

 23. Ārkārtīgi labs raksts. Vispār, vai kāds ir noformulējis, kas ir minoritāte? Vai nevajadzētu to vienreiz izdarīt? Par minoritāti Latvijā nevar atzīt tautas, kurām ir pašām savas valstis un kuras ir daudzskaitlīgākas par valsts nāciju. Piemēram, krievu vienā Krimā ir vairāk, nekā latviešu visā pasaulē. Čigāniem nav savas valsts, vai nebūtu drīzāk viņi jāuzskata par aizsargājamu minoritāti? Tāpat lībieši utt. Valstij galvenokārt būtu jārūpējas par tautu, kuras valoda ir pasludināta par valsts valodu, jālobē šīs tautas intereses, tad jāaizstāv tautas, kurām nav pašām savas valsts, kas varētu aizstāvēt to intereses, tad tikai var uzskatīt, ka valsts veic savas funkcijas. Patreiz to neredz, Latvijas valdība neaizstāv latviešus.

 24. Vai tiešām Latvijā atradīsies tik liels lumpeņu skaits lai iebalsotu Vienotības deputātus EP? Vai nepietika ar Kalnietes ambīcijām, kļūt par EP komisāri, kuru dēļ tika gāzta iepriekšējā valdība.

 25. Naivie politiķi un citi, vai tiešām Jūs cerat, ka izbeidzot 16.marta gājienu jūs kaut kā nomierināsiet situāciju bet “antifašistiem” un Krievijai nebūs par ko šūmēties. Varat pārcelties un Liteni, arī tur jūs atradīs. Varat vispār nekur neiet, vienalga vēl daudzus gadus filmēs tukšo Brīvības pieminekli un slavinās “antifašistu” panākumus un uzvaru. Vai arī pie Brīvības pieminekļa “antifašisti” rīkos gadskārtējās uzvaras mītiņus pār “fašismu”. Nebūs šā temata, būs šausminišas reportāžas par to, ka Kravcovu aicina runāt latviski un tā tālāk….. Neticiet, pārbaudiet. Varbūt ka naivums pazūd.

  • ….
   Neticiet, pārbaudiet. Varbūt ka naivums pazūd.

   Latviešu tautas un valsts izdzīvošanas vārdā nav pieļauja nekāda to izdzimteņu eksperimentēšana(ekskrementēšana) ar latviešu tautu un valsti. Tiem lopiem vajadzētu saprast, ka nāksies atbildēt pat par katru sīkāko rīcību, par katru izteiktu vārdu un domāt, lai visi to deklasētie tuvinieki tos nenolādētu līdz pat mūža galam.

   • Jums latviešiem vienalga kas pie varas,fašisti vai ES,ka tik var pariet uz krieviem[Lietuva jau darējās],jums vienalga ,ka tik nevajadzētu strādāt.

 26. Kāds vēl zīmogs?
  Uz pašu “zīmogu spiedēju”, morālo kropļu, krievu fašistu līdzskrējēju, zatleru, dombrovsku, vējoņu un pabriku pakaļām jau čekisti saspieduši tik daudz zīmodziņu, ka brīvas vietas vairs nav.
  Nolādētie izdzimteņi, lai viņi dzīvi sapūst un viņu dzimtas iznīkst, ar savu rīcību gauži nodara pāri brīvību mīlošai ukraiņu tautai, kura nekad nekautrējās godināt savus aizgājušos varoņus, kas krituši cīņā pret absolūto ļaunumu, krievu imperiālismu.

 27. usnews.com:
  A government spokesman says Latvia’s environment minister will be fired after he insisted on participating in annual commemorations of Latvian soldiers who fought in Nazi units during World War II.
  Einars Cilinskis, of the right-wing National Alliance, announced Friday that he would attend Sunday’s events in Riga, ignoring warnings from Prime Minister Lamidota Straujuma.
  The prime minister’s spokesman, Andis Blinds, told AP that Straujuma must therefore dismiss Cilinskis, the minister of environmental protection and regional development.
  Straujuma had called on Cabinet ministers to stay away from the March 16 events, which are expected to prompt counter-protests from members of Latvia’s Russian-speaking minority.
  Many Latvians consider the Waffen SS veterans as heroes.

  • Latvian legionnaires were not members of the SS and had absolutely no Nazi ideology. By what measure are they now considered SS veterans?

 28. LATVIJAS VALDĪBA – LATVEŠU NĀCIJAS KAPRACIS .

 29. Mūsu premjere nav valstssieva. Viņai sen vajadzēja pilnīgi pārslēgties savu mazbērnu audzināšanas pienākumos.

 30. Pareizs domu gājiens, tikai žēl, ka mūsu gļēvā valdība ar Straujumu priekšgalā to nesaprot

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+