Foto – LETA

Māris Antonevičs: Diplomāts kā polittehnologs 0

“Ja Krievijas vēstnieka pieņemšanā tiek uzsaukts tosts par “Saskaņas centra” uzvaru Rīgā, tad diplomātiskais korpuss dara to, ko viņam nevajadzētu darīt – pieņem atbalstošāku nostāju kādai partijai, kas jau būtu interpretējama kā iejaukšanās valsts iekšpolitikā.” (No aizsardzības ministra Arta Pabrika intervijas interneta portālam “diena.lv”.)


Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Pabrika kunga pieminētais gadījums nav pirmā svaiguma. Runa ir par 12. jūnijā notikušo pieņemšanu, kuru par godu Krievijas dienai rīkoja vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs. Notikumu plaši atspoguļoja dzeltenā prese, kuras fotogrāfiem bija kur izvērsties – “sabiedrības krējums” te bija biezā slānī. Ieskaitot daudzas agrāk ļoti ievērojamas, bet pēdējā laikā reti manītas personas, kā, piemēram, Andris Šķēle un Ainārs Šlesers. Bija ieradušies vairāki lielo pilsētu vadītāji, bet no valsts amatpersonām tikai dažas. Kultūras ministre Žanete Jaunzeme-Grende gan saņēma aizrādījumus no partijas biedriem par patvaļīgo līdzdalību šajā pasākumā, un vēlāk internetā “noplūdinātā” sarakste rāda, ka daudzi Nacionālās apvienības biedri to vērtē kā kaitējumu partijas tēlam. Par šo faktu varbūt nebūtu jāiespringst, jo diplomātiskās pieņemšanas ir rutīnas pasākumi un tāpat tiek uztverta arī amatpersonas klātbūtne tajos. Cita lieta – pieminētais izteikums, kurā Vešņakovs apjūsmo Latvijas pašvaldību vēlēšanu rezultātus. Tas tiešām nozīmē iejaukšanos citas valsts iekšējās lietās un patiesībā arī degradē rīkotā pasākuma nozīmi. Krievijas dienai ar Latvijas vēlēšanām nav nekāda sakara.

Ir dzirdētas dažādas versijas par to, kādu valdošo koalīciju Latvijā vēlētos redzēt, piemēram, ASV, un droši vien lielvalstij ir gan viedoklis, gan savas intereses. Tomēr pajautājot par to jebkuram Amerikas diplomātam, atbilde būs viena – mēs nekomentēsim, tā ir Latvijas iekšējā lieta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Varbūt Krievijas vēstnieks Latvijā nejūtas kā diplomāts, bet kā… hm, polittehnologs… Tad, protams, viņš tā var runāt, bet Latvijas varai uz to vajadzētu aizrādīt. Un te nu jautājums: kāpēc šo epizodi noklusēja tie valsts pārstāvji, kas piedalījās minētajā pasākumā? Pieņemsim, ka kultūras ministre bija pārāk aizrāvusies ar īpaši pieaicināto Krievijas viesmākslinieku uzstāšanos. Bet kā tad ar Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju Valdi Zatleru, kurš arī bija klāt? Diemžēl Zatlera kunga komentāru iegūt neizdevās, viņš bauda vasaras atpūtu un šobrīd esot nepieejams.

Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs Arnis Cimdars, kurš arī bija pasākumā, bet Krievijas vēstnieku pazīst senāk (iepriekš Vešņakovs bija Krievijas Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs), uzskata, ka izteikums tomēr bijis gana diplomātisks, jo neesot vārdā pieminēta nevienu partija. Vešņakovs tikai uzslavējis pragmatisko vēlētāju izvēli. Turklāt ne tikai Rīgā.

Pats galvenais, lai šādi ārvalstu pārstāvja politiskie izteikumi nekļūst par rekomendācijām vai pat norādēm, kā tas jau vēsturē pieredzēts.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.