×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
20. aprīlis, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Kādas “desas” tirgo “Saskaņa” un Šlesers? (21)

ainars_slesers

Vācu “dzelzs” kanclers Otto fon Bismarks savulaik sacījis, ka ar likumiem ir tāpat kā ar desām – labāk nezināt, kā tie tiek taisīti. Vēlāk gan vārds “likumi” bieži ticis aizstāts ar vārdu “politika”, paplašinot teiciena nozīmi. Vai cita, vēl plašākā versija: “Mazāk zināsi, labāk gulēsi!”
Taču nezināšana ir laba tikai tik ilgi, kamēr pašam nav jāizvēlas, kuru desu pirkt un kuru pat pagalma sunim nevajadzētu piedāvāt. Politikā šāda izvēle parasti ir vēlēšanas, par kuru tuvošanos signalizē partiju reklāmas. Bet arī reklāmas tādas pašas neskaidras izcelsmes desas vien ir – nav zināms pat, vai tā atspoguļo paša politiķa/partijas idejas vai vienkārši kāda reklāmista pārliecību: “Tā jūs labāk izskatīsies…” Politisko reklāmu “desu cehs” nav nekāda domnīca vai ideju laboratorija, jo tas ražo nevis saturu, bet iepakojumu.

Šobrīd “apritē” ir trīs partiju reklāmas – “Vienotības”, Šlesera “Vienoti Latvijai” un “Saskaņas”. Par “Vienotību” nav īpaši daudz ko teikt – klasiska un diezgan vecmodīga partijas reklāma Eiroparlamenta vēlēšanām, kur tiek parādītas vairākas zināmas sejas, fonā ātri noskaldīti pāris vispārīgi lozungi un: Balsojiet par mums!

Toties Šlesers un “Saskaņa” spēlēs ar sabiedrības prātiem iet krietni tālāk. Vispirms tiek konstruēta kāda iedomāta, apzināti kroplīga vai nepilnīga aina, lai tūlīt pat to varētu noliegt un it kā vietā piedāvāt kaut ko citu. “Saskaņas” reklāmbalss paziņo: “Latvijas problēma nav krievi, Latvijas problēma ir nabadzība.” Abi apgalvojumi ir pareizi, tikai,.. kurš tad apgalvojis pretējo? Latvijas problēma tiešām nav krievi (tāpat kā tie nav latvieši, ebreji, ukraiņi, lietuvieši vai kādi citi), ja runā par tautību. Un nabadzība tiešām ir problēma, bet tā nav vienīgā. Arī Latvijas drošība ir problēma, un agresīvai kaimiņvalstij simpatizējošs pūlis ir problēma. Protams, lielāka problēma ir provokatori, kas cenšas kūdīt, bet arī Latvijas krievu lielāko daļu pārstāvošas partijas ciešie sakari ar Krievijas, nespējot norobežoties no tās impēriskās politikas ir problēma, it sevišķi, ja šī partija nonāk pie teikšanas parlamentā un valdībā. Tāpēc labāk tomēr būtu, ja tā savas “desas” tirgotu citur. Piemēram, 9. maijā pie “uzvaras” pieminekļa, aicinot tur sanākušos šoreiz vismaz atteikties no oranžmelnajām lentītēm, kas komplektā ar Krievijas karogu Ukrainā kļuvušas par separātistu un okupantu galveno simbolu.

Šlesers ir izvērstāks – uzzīmētā ainava ir detalizētāka, vietām skaidrāka, un tomēr arī viņa reklamētāji veikli izvairās apiet būtiskus jautājumus, tā vietā izvēloties vispārinājumus. “Neatdosim mūsu krievus Krievijai!” Bet varbūt atsevišķus tieši vajag atdot, lai nemaitā gaisu? Kā lai neatceras gadījumu ar Vladmira Lindermana izdošanu Latvijai, kuru no Krievijas tik centīgi pieprasīja Latvijas Ģenerālprokuratūra ar pašreizējo SAB priekšnieku Jāni Maizīti priekšgalā. Saņēma! Kopā ar referendumu par valsts valodas statusu krievu valodai un Latgales autonomijas idejām. Nu jau pat britu BBC secina, ka Tatjana Ždanoka un daži citi darbojas kā “Krievijas aģenti”. Kādi tur mūsu krievi?

Lai ko nestāstītu reklāmai nolīgtā aktiera balss, šis tomēr nav Šlesera tonis. Viņš nav nekāds runcis Leopolds, no viņa mēs esam pieraduši dzirdēt citus tekstus, citā intonācijā. Nevis mierinošā, bet kategoriski pieprasošā. “Jābeidz izmantot vēstures faktus, lai baidītu, ka mēs varam nonākt kādā atkarībā,” pirms četriem gadiem, atgriezies no Maskavas, klāstīja Šlesers, aicinot daudz ciešāk sadarboties ar Krieviju. Tagad viņa reklāma mierina: “Ārēji mēs esam drošībā, Eiropas Savienībā un NATO.” Starp citu, vai kāds ir redzējis Šlesera reklāmas krievu versiju, kas aicinātu “mūsu krievus” būt lojāliem un neatdoties Krievijai?

Runājot par Latvijas krieviem, viņi nav problēma, bet gan nezināmais. Un tā vairs nav “Saskaņas” vai Šlesera, bet valdošo (latvisko) partiju vaina, kas to nav centušās noskaidrot. Pat tad, kad 270 tūkstoši referendumā nobalsoja par valsts valodas statusu krievu valodai, šāda pētījuma nebija. Ukrainā notiekošais ir mājiens ar mietu, ka pēdējais laiks tādu veikt.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Pat fočenē šis nūģis ‘runā caur puķēm’. Bulduzers paliek buldozers. Darbināšanai soļarku joprojām saņem no kremļa.

 2. Politiķis

  Šlesers likvidējās ar savu partiju, jo nevēlējās godīgi samaksāt tiesas piespriesto naudas sodu. Cik izmaksā tās biežās reklāmas tagad? Atradās pēkšņi lieka naudiņa? Tad jau varēja par saviem vecajiem parādiem norēķināties, lai valsts priekšā būtu tīrs no parādiem.

 3. “.. viņi nav problēma, bet gan nezināmais.”
  Bravo, Antonēviča kungs! Tā ir īsta žurnālista cienīga valoda.
  Cieti, Jums tas izdodas, tā tik turpināt!
  Patiesā cieņā
  Aigars Cinis

 4. Latvijas problēma nav nabadzība, Latvijas problēma – OKUPĀCIJAS SEKU NENOVĒRŠANA, tā vēlos atbildēt uz “SC” reklāmu.Cik man zināms, tad 8. maijā paredzēts pie Saeimas 8 – 30 pikets par šo tēmu, jo krievu skolu aizstāvji atklāti aicina uz Krimas variantu, bet mūsu varneši klusē ,tāpat kā par Rubika 25.martu DP neko nesaskata.Latvijai naidīgajiem un ar Krievijas karogiem staigājošajiem un krievu valodu kā otro šeit jāpalīdz atstāt LATVIJU!

 5. Jo mazāk šādi maizīši, šleseri, urbanoviči un citi krievijmīļi sildīs uz savām krūtīm visādas odzes, jo mazāk iespējas būs nobendēt jau tā ar sovjetismu saindēto latviešu tautu.

  • pietiekoši ilgi jau šķendējamies un konstatējam faktus. Ir jāgatavojas Saeimas vēlēšanām un vienreiz jānobalso tikai par NA un V – bez bijušajiem komsorgiem un partorgiem.

 6. Ļoti laba analīze kas lai sagratu netkarīgu Latvīju.

 7. Kas sunim asti cels?

 8. .. Sak pietrukt ciena pret pasiem letiniem, kuri apzinadami postpadomijas valstu uzmeteju izcelsmi un darbibu, kas iegajusi Pasaules ekonomijas vesture ka Primakova rekolonizacijas piemeri (Lembergisms, Skelisms, Sleserisms), nespej saskatit un izveleties vienigo autohtonas latviesu tautas aizstavetajus un nodot savu balsi — laikam taacu jagaida vel viena paaudze …!!!!!!!!!

  … Pedeja izdeviba, draugi !

 9. Latvijas galvenā problēma ir gan krievi, gan nabadzība, bet galvenā ir un paliek krievu okupantu bari. Taču jāsaka, ka kopā ar šīm problēmām un pat vislielškā ir mūsu drošības iestādes. Neesot likumu, neesot pamata, neesot… Nav nekā , lai tikai nebūtu atbildīgi par valsts drošību. Tikpat bezzobaini ir arī pozicijas politiķi un viņu ieceltie vadītāji. Es pat teiktu gļēvi un neizdarīgi. Var redzēt,ka šeit patiesi tiek gaidīti krievu izlēcieni ēbreju vadībā. Maizītim jau ir prakse tēlot muļķīti.

 10. Reklāmas abām partijām ir tik “FORŠAS”, ka slikti paliek!??????? Gan “Saskaņa”, gan ŠLESERS KĀ NO MĀKOŅIEM NOKRITUŠI..? Domāju, ka jebkuram normāla saprāta cilvēkam šo reklāmu saturu skaidrot NEVAJAG!? Nelojālie krievi LATVIJAI ir ĻOTI liela PROBLĒMA!!? NABADZĪBA arī ir problēma, taču abi piemirsuši, ka pie nabadzības jautājuma vainojami ne tikai VALDOŠĀ ELITE, BET ARĪ PAŠI…, jo politikā bijuši VISUS 24 GADUS pēc neatkarības atgūšanas…Pie siles parasti barojas rukši, BET nu tagadējo rukšu vietas pie siles CENTĪSIES IEŅEMT PAŠI…. NAV brīnums LATVIJAS VALSTS pamatiedzīvotājiem, ka BBC izdarījis tādus secinājumus, kad tajā pat laikā mūsējie to IZLIEKAS NEREDZAM UN NEDZIRDAM… Vai tas ir NORMĀLI???????? Tātad- LIETAS TIEŠĀM JĀSĀK SAUKT ĪSTAJOS VĀRDOS!!!!!!!!!! ES un NATO ir TIKAI ĀRĒJĀ DROŠĪBA, TAČU KO TĀ VAR LĪDZĒT, JA VARA IGNORĒ IEKŠĒJO DROŠĪBU, atĻaujot TE KLAJI UZDARBOTIES VISIEM GAISA JAUCĒJIEM UN MEĻIEM UZ PILNU KLAPI??????????? Te nu varam DOMĀT ko gribam…???????!!!!!!!!!!!!

 11. Antoņēvičs nonāk pretrunā pats ar savu raksta tekstu. Kas tad okupēja Krimu, kas sagrāba valsts iestādes
  Ukrainas austrumos, kas tad aicina Rīgā sarīkot Maidanu, ja ne krievi? Ne amerikāņi, vācieši, latvieši vai franči, bet tieši krievi Krievijā, Ukrainā un arī Latvijā! Te ir jārunā skaidra valoda, nevis jāblefo un arī “Saskaņa” blefo, stāstot savā reklāmā, ka ” krievi nav problēma Latvijā”. Sakarā ar Ukrainas notikumiem krievi ir kļuvuši par lielu problēmu VISā PASAULē ne tikai Latvijā, bet mēs kārtējo reizi pieveram acis un
  stāstām par kādu nezināmo.

 12. Tādus cilvēkus kā Šlesers literatūras klasikā dēvēja par iznireļiem. Tipiska iznireļa uzvedība, runas un domāšanas veids. Esmu pārliecināts, ka viņas – atvainojos – pilnīgi pie vienas vietas – latviska Latvija, krieviska Latvija vai Latvija Maskavas pakļautībā. Galvenais, li būtu mafioza kārtība un viņš pie siles. Ne jau Šlesers vien tāds,.. paklausieties kaut vai Lemberga izteikumos.

 13. ”Kā lai neatceras gadījumu ar Vladmira Lindermana izdošanu Latvijai, kuru no Krievijas tik centīgi pieprasīja Latvijas Ģenerālprokuratūra ar pašreizējo SAB priekšnieku Jāni Maizīti priekšgalā.”
  To noskaidrojot ( Maizīša centību ) un daudz taps skaidrs… arī kāpēc SAB barbs neveicas…

 14. Latvijas problēma nav nabadzība.
  Latvijas problēma ir krievnacisms.

 15. Ari Sudraba japievieno šai šlakai.

 16. Paši šo problēmu izauklējāt! Skat.Rodina.lv,krievu Latvijas saits.

 17. Replika paziņojumam “Latvijas problēma nav krievi, Latvijas problēma ir nabadzība”
  Skatāmies plašāk. Kā Latvija dzīvoja, kad Latvijā bija tikai pēc Ivana Bargā un Pētera palikušie krievi, un kā dzīvojam, kad papildus Latviju pārpludināja Staļina krievi un viņu pēcteči.
  Varbūt var saskatīt sakarības?

 18. TAISNĪBA NEOATĪK TĀPĒC DZĒŠ KOMENTĀRUS!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Tiek meklēt bīstams noziedznieku pāris!

Lai pastiprinātu cīņu pret ēnu ekonomiku, VID plāno rūpīgāk uzraudzīt iedzīvotāju ienākumus. Banku pienākums būs ziņot VID par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro gadā.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+