×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. janvāris, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Kāpēc Vācija piedzīvoja “šausmu nakti”? Atbildi var rast populārā ceļvedī (12)

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Policijas auto Ķelnē pēc 2016. gada Jaungada nakts notikumiem

Pirms tuvākiem vai tālākiem ceļojumiem bieži mēdzu iegādāties ceļvežus. Īpaši iepatikusies “Lonely Planet” sērija – tās autoriem nevar pārmest kādu angažētību vai slēptu reklāmu, viņi par savu mērķi uzskata godīgi informēt lasītāju par to, kas sagaida svešajā zemē. Tas, protams, tiek darīts, ņemot vērā visu pieejamo informāciju, bet nezīmīgākie ir pašu autoru iespaidi un vērtējumi.

Katrā grāmatā ir arī sadaļa, kas saucas “Droša ceļošana” (“Safe Travel”), kurā ceļotāji tiek brīdināti par draudiem, ar kuriem viņi var nākties saskarties. Riskējot izpelnīties pārmetumus par dzimumnevienlīdzību, “Lonely Planet” īpaši izdala riskus sievietēm (“Women Travellers”). Atsevišķi vīriešiem šādas sadaļas netiek veltītas. Protams, parasti tos pavada uzmundrinājumi, ka šiem brīdinājumiem nav jākļūst par iemeslu, lai nekur nebrauktu, tomēr tos vajadzētu paturēt prātā.

Lūk, piemēram, kas rakstīts vienā šādā ceļvedī par Indiju. “Lai gan Indija piedzīvo izmaiņas, tā joprojām ir konservatīva valsts, īpaši tas attiecas uz sievietes lomu sabiedrībā. Neskatoties uz ilgstošo erotiskās mākslas vēsturi, mūsdienu Indijas sabiedrībā sievietēm nav pieņemts demonstrēt seksualitāti. Vaļīgs apģērbs un vietējai kultūrai neierasta uzvedība var atstāt iespaidu uz attieksmi pret ārzemju sievietēm. Situāciju neuzlabo arī Holivudas filmu industrijas tradicionālā pieeja attēlot sievietes kā seksuālu objektu. Sekas ir tādas, ka daudzas ceļotājas piedzīvo seksuālo uzmākšanos (harissments) – vairāk tas izpaužas kā viņām adresēti komentāri un privātuma aizskārums, retāk kā grābstīšanos (groping).” Lai no tā izvairītos, tiek ieteikts padomāt par savu uzmanību un apģērbu. “Vislabāk izvairīties atbildēt ar skatienu vīriešiem, jo tas var tikt uztverts kā aicinājums; tam var palīdzēt saulessbrilles.” Un tomēr: “Galu galā nav neviena pilnīgi droša veida kā pasargāt sevi no seksuālās uzmākšanās, pat, ja jūs visu darāt “pareizi”. Izmantojiet jūsu pašu instinktus, pieņemot lēmumus, un labāk izvēlieties piesardzību situācijās, kad neesat par kaut ko pārliecināta.”

Bet te vērtējums, kas atrodams “LP” ceļvedī par vienu no Tuvo Austrumu valstīm: “Rietumu filmas un televīzija daudziem vīriešiem radījusi pārliecību, ka visas ārzemju sievietes ir izvirtušas un leks gultā pēc pirmā mājiena.”

Visbiežāk uzmācība tur izpaužoties kā glūnēšana, izsekošana vai pieskaršanās. Varot gadīties arī vārdiski pēkšņas mīlestības apliecinājumi un precību piedāvājumi. Sievietēm tiek ieteikts šīs izpausmes pēc iespējas ignorēt un doties prom. Protams, esot ieteicams ievērot musulmaņu priekšstatus par to, kā jāģērbjas sievietēm – vēlams valkāt slēgtu apģērbu, kas nosedz plecus un ceļgalus. Vēl daži “LP” publicēti ieteikumi: “Neejiet uz kafejnīcu un bāru bez kompānijas; izvairieties no acu kontakta ar nepazīstamu vīrieti; laulību gredzens vairos jūsu respektu arābu acīs, bet vēl vairāk vīra/bērnu fotogrāfijas (īstas vai viltus); sabiedriskajā transportā ieteicams sēsties blakus sievietei; neejiet ārā ar slapjiem matiem, jo tas radīs iespaidu, ka jums bieži ir sekss; aizslēdzot viesnīcas istabas durvis, aizlieciet priekšā krēslu, lai pasargātu sevi no nevēlamu “viesu” ielaušanās.”

Un trešais fragments – no nesen izdota “LP” ceļveža par Vācijas galvaspilsētu: “Berlīne ir ļoti droša vieta sievietēm, pat ja viņas ceļo vienatnē. Ievērojiet to pašu ikdienišķo piesardzību, kā to darāt parasti savās mājās. Došanās uz kafejnīcām un restorāniem vienatnē ir pieņemama un normāla pat nakts laikā. Varbūt naktsklubā vientuļām sievietēm tiks pievērsta uzmanība, bet, ja jūs nevēlaties kompāniju, lielākā daļa vīriešu respektēs atbildi: “Paldies, nē”.” Grāmatā uzsvērts, ka Berlīne ir viena no drošākajām un tolerantākajām Eiropas pilsētām un pat sievietes vienatnē te var staigāt vēlu vakarā bez bailēm.

Šie apraksti sniedz labu ainu par sabiedrībā dominējošajiem priekšstatiem trīs pasaules reģionos. Tie veidojušies kultūras, audzināšanas, reliģijas, demogrāfiskās situācijas un daudzu citu apstākļu iespaidā. Ja arī šī attieksme varētu piedzīvot kādas izmaiņas, labākajā gadījumā tas prasītu vairāku paaudžu nomaiņu. Vienlaikus te var atrast atbildi uz jautājumu – kāpēc Vācija piedzīvoja “šausmu nakti” gadumijā un kāpēc tas izrādījās tik negaidīti? Jo ieteikumi, kas parasti attiecas uz arābu zemēm pēkšņi kļuvuši aktuāli Eiropas valstīm (un dažas amatpersonas jau tos pasteigušās sniegt, piemēram, Ķelnes pilsētas vadītāja ieteikusi sievietēm ievērot “uzvedības kodeksu”, par ko gan vēlāk atvainojās). Tas noticis tāpēc, ka ievērojama daļa “arābu pasaules” ieradusies Eiropā ar visiem saviem tikumiem un pārliecību, ka viņiem te viss pienākas. Iespējams, ka individuāls iebraucējs vai neliela grupa respektēs vietējos noteikumus un tradīcijas, mēģinās piemēroties un ar laiku varbūt pat sāks uztvert tos kā savējos, savukārt ja iebraucēji ir miljons un vairāk, tā kļūst par “kritisko masu”, kur pat īpaša integrācijas politika nelīdzēs.

Nav izslēgts, ka arī ceļvežu aprakstus par Vāciju un citām Eiropas valstīm drīz nāksies koriģēt, ja to autori gribēs būt godīgi un informēt savus lasītājus par patieso situāciju, nevis piemērosies politkorektajai noklusēšanas sērgai, ar ko saindējusies ne vien Eiropas politiskā elite, bet diemžēl arī prese. Ļoti gribētos cerēt, ka tagad sācies detoksikācijas laiks, taču pārliecības par to nav.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. izskatās, ka tie 160 paraksti ir “vākti” .
  Ja tev pieiet klāt un neiet prom, kamēr neesi
  parakstījis(īpaši, ja esi pakļautības
  attiecībās ar piem.: priekšnieku) tad
  tavs paraksts ir iegūts.

 2. Daudz un tukši ,iemesli ir tie ka uzbrukumus un izvarošanas veic ne jau ar kristietību saistīti migranti, bet islama kultūrā auguši jaunio vīrieši ….Kultūra kurā sieviete ir verdzene un tirgus- Izejviela ,tāpat kā nafta,zelts,graudi utt. Tālāk ,islama sabiedrība ir 98% tumsonīga kur izglitots cilvēks saitas ar prasmi lasīt korānu un veikt bāzes aritmētiskās darbības 10-100 vienību apjomā,1000 ļoti daudz un sarežģīti. Pārejais ,vai variet iedomāties šādu situāciju kādā no ASV štatiem ? Nē ! Kapeic? Tapeic ka valda LIKUMS ,un nau svarīgi kas esi bēglis ,migrants ,tūrists -LIKUMS nosaka brīvības un ierobežojumus…tio pārkāpums saitas ar sankcijām.

 3. Tāpēc, ka varu Vācijā ir pārņēmusi Humānisma ekstrēmiste Merķele.

 4. TukšS raksts bet ar pilnu atbildi – kāpēc >>>
  >>> Iespējams, ka individuāls iebraucējs vai neliela grupa respektēs vietējos noteikumus un tradīcijas, mēģinās piemēroties un ar laiku varbūt pat sāks uztvert tos kā savējos, savukārt ja iebraucēji ir miljons un vairāk, tā kļūst par “kritisko masu”, kur pat īpaša integrācijas politika nelīdzēs.
  Skaidri un gaiši – KRITISKĀ MASA un tur tā atbilde un krustus nost, baznīcas zvaniem klusēt, sievietēm modes prom un tikai paranžas…
  Tas arī Latvijas WELCOME 160 aicinātājiem un neviens savu parakstu nav atsaucis – vismaz es nezinu.
  Vai rakstitājas arī ir gatavas valkāt paranžas un neapmeklēt sabiedrības pasākumus un uz ielas iziet brāļa, vīra, onkuļa pavadībā…kafeijnīcas, teātrus lai aizmirst un vel un vel…
  Una Bergmane, vēsturniece

  Olga Procevska, uzņēmēja

  Gustavs Strenga, vēsturnieks

  Helmuts Caune, filozofijas maģistrs, redaktors

  Ansis Dobelis, biedrības “Progresīvie” vadītājs

  Kaspars Zellis, vēstures doktors, LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks

  Savu atbalstu vēstulei izteikuši:

  Lolita Tomsone, Žaņa Lipkes memoriāla direktore

  Kaspars Kļaviņš, vēstures un starpkultūru menedžmenta profesors, Emirates College of Technology in Abu Dhabi

  Edgars Engīzers, vēsturnieks

  Ilze Oļehnoviča, angļu filoloģe, Daugavpils Universitātes pasniedzēja

  Alise Zariņa, reklāmas tekstu autore, režisore

  Ieva Brante, juriste

  Sergejs Ušakovs

  Emīls Klotiņš

  Jūlija Dibovska

  Arvis Kolmanis, rakstnieks

  Igors Gubenko

  Ilze Jaunberga, māksliniece

  Valdis Tēraudkalns, LU Teoloģijas fakultātes profesors

  Carl Biörsmark, Integration Coach, Sweden

  Jāna Jēruma-Grīnberga, bīskape emerita

  Veiko Spolītis, tautas priekšstāvis 12. Saeimā

  Kristīne Želve

  Eva Ikstena

  Inese Runce, LU FSI vadošā pētniece

  Laima Graždanoviča

  Katrīna Daugule, Latvijas Kultūras akadēmijas studente

  Eva Eglāja-Kristsone

  Gints Knoks

  Elīna Meiere, sociālo mediju projektu vadītāja

  Guntars Rēboks

  Pēteris Cedriņš, rakstnieks, tulkotājs

  Ilmārs Šlāpins, interneta žurnāla “Satori” galvenais redaktors

  Jānis Strods

  Marija Golubeva, politikas analītiķe

  Ieva Lešinska-Geibere, tulkotāja, publiciste

  Baiba Rubess

  Alise Rupeka

  Jānis Ķīnasts, pilsētplānotājs-vietradis

  Ieva Garda-Rozenberga, folkloriste, LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece

  Metjū Matīss Kots, vēsturnieks, latviešu bēgļu pēctecis

  Ieva Raubiško

  Inga Gaile, dzejniece

  Lauris Bokišs

  Agnese Gaile-Irbe, filologs

  Māra Pinka, Latvijas Universitātes lektore

  Pauls Bankovskis

  Andra Neiburga, rakstniece

  Ulvis Zirnis

  Inese Zinovska

  Zane Peneze

  Dmitrijs Krupņikovs

  Una Bērziņa

  Santa Mičule, mākslas zinātniece

  Lauris Gundars, režisors

  Jānis Ķirpītis

  Rolands Puhovs, reklāmas aģentūras vadītājs

  Dāvis Kaņepe

  Anete Konste, publiciste

  Elizabete Lukšo, interneta žurnāla “Satori” ziņu redaktore

  Kristīne Zamurajeva

  Toms Jansons, vecākais programmētājs

  Lelde Caune, investīciju projekta vadītāja

  Vents Vīnbergs, arhitekts, publicists

  Agnese Rutkēviča, dramaturģe

  Edgars Raginskis

  Kaspars Vanags

  Diāna Zamurajeva

  Mārtiņš Vaivars, “infogr.am” finanšu direktors, “QUO tu domā” valdes loceklis

  Kārlis Langins, feļetonists

  Iveta Kažoka

  Rūdolfs Mazurs

  Roberts Rubenis

  Ljeta Putāne

  Krišjānis Bušs

  Dmitrijs Golubevs

  Roberts Bernans

  Gunārs Božis

  Mārtiņš Vaivods

  Anita Reitere

  Madara Peipiņa

  Gatis Priede, sabiedriski aktīvs pilsonis

  Artjoms Uršuļskis

  Maija Upeniece

  Toms Zariņš, vēstures students

  Edgars Lapiņš, “Skeptiskās biedrības” līdzdibinātājs un vadītājs, kritiskās domāšanas pasniedzējs

  Ivars Neiders, RSU Humanitāro zinātņu katedras docents

  Daina Bērziņa

  Jānis Egliņš

  Madara Ventiņa

  Reinis Tukišs, pavārs

  Dagnija Strīķe, medicīnas statistiķis Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, studente

  Vents Sīlis

  Sabīne Brice

  Fricis Vilnis, arhitekts

  Evelīna Ozola

  Dzintars Kalniņš

  Liene Linde, kinorežisore

  Toms Bergmanis, doktora grāda kandidāts, Edinburgas universitāte

  Ingmārs Freimanis, bezdarbnieks

  Zuzanna Runkovska

  Dace Dzenovska, sociālantropoloģe, Oksfordas Universitāte

  Juris Pūce, politiķis

  Anda Godlinska, Oldenburgas Universitates Humanitāro un sabiedrības zinātņu fakultātes doktorante

  Santa Remere, tulkotāja

  Baiba Fromane

  Ieva Rozentāle, akadēmiskā pētniece un lektore

  Igors Vatoļins, biedrības “Eiropas Krievu iniciatīva” valdes priekšsēdētājs

  Kārlis Apinis

  Elizabete Anna Rūtens, Latvijas Republikas pilsone

  Jānis Ķirpītis

  Madara Rutkeviča, literāte, dramaturģe

  Liene Kupča, mārketinga komunikācijas eksperte

  Gundega Evelone, māksliniece, neliela uzņēmuma vadītāja

  Marta Elīna Martinsone, režisore

  Viesturs Radovics, žurnālists

  Jānis Viļums

  Zanda Zālīte

  Rita Laima Bērziņš, rakstniece, tulkotāja

  Dāvis Plotnieks, ekonomists un mārketinga speciālists

  Agnese Naudiša

  Aldis Kaufmanis

  Dmitrijs Oļehnovičs, Daugavpils Universitātes pasniedzējs

  Kārlis Vērpe, filozofijas doktors

  Boris Ginzburg, pasniedzējs, Universidad Carlos III de Madrid

  Gatis Vectirāns

  Baiba Renerte

  Jānis Radiņš

  Elīna Brasliņa, ilustrators

  Mārtiņš Ķeņģis

  Evelīna Ozola, arhitekte un urbāniste

  Viktorija Aizkalna

  Edgars Jēkabsons

  Marija Assereckova

  Roberts Putnis

  Mārtiņš Kossovičs, uzņēmējs

  Anete Vanaga

  Iļja Ļenskis, vēsturnieks

  Jānis Bērziņš, ekonomists

  Ingrīda Blūma

  Anastasija Mežecka, Edinburgas universitātes ierēdne, tulkotāja

  Marta Kreituse

  Andis A. Bluķis, uzņēmējs

  Krists Ozoliņš, podnieks

  Kaspars Blekte, laborants

  Karlis Robert Celms, Chef/Owner Zoste/SpridEats foodtruck

  Liesma Ose

  Indulis Svīķis, IT konsultants

  Edmunds Vanags, psihologs

  Dāvids Vikmanis, IT speciālists

  Ieva Pirksta, RSU medicīnas studente

  Marta Rikša, politikas pētniece, Sabiedriskās politikas centrs “Providus”

  Ilze Ķīķere, reklāmas projektu vadītāja

  Baiba Fromane, juriste

  Līga Irbe, vēsturniece

  Ieva Bergmane

  Sergejs Gubins, ekonomists, Bocconi University

  Kaspars Zālītis, cilvēktiesību aktīvists

  Ainārs Sauka

  Anne Sauka

  Ilze Naudiša

  Linda Lapiņa, psiholoģe, Roskildes Universitātes doktorantūras studente

  Ivo Briedis, scenārists

  Inese Ejugbo, biedrības “Zvannieku Mājas” juriste

  Marta Bergmane

  Ilze Klimaševska

  Olga Cara, pētniece

  Liene Ķeķere

  Paula Glubinska

  Pauls Daija, filologs
  Vienīgais es prasu atbildību par sevis rakstīto un parakstīto un nebrīnīties , ja Rīgas stacijas laukumā notiek tas pats , kas Ķelnē, pie atsauktas policijas. Atbildību par aicināto un ….

  • NĒ! valsts iedzīvotājiem NAV jāpiemērojas un jādomā kā sevi pasargāt, bet gan VALSTIJ ( par nodokļu maksātāju naudu) jādomā ko un kā darīt, lai valsts iedzīvotāji būtu DROŠĪBĀ.
   To, kungi, arī Latvijā, ŅEMIET vērā!

  • Tādi plānā galdiņa urbēji un degunurbiķi vien ir. Rubesu un Bankovski es gan turēju par gudrākiem.

 5. jobannie! vienkāši nevajag mēslus salaist valstī!

 6. aizslēdzot viesnīcas istabas durvis, aizlieciet priekšā krēslu, lai pasargātu sevi no nevēlamu “viesu” ielaušanās.”….super ieteikums!

 7. Pārkopēju no Delfu komentētāja Žulis -Var jau daudz un dikti runāt par sadzīves un seksuālo tradīciju atšķirību starp dažādām tautām un domāt kā to visu izlīdzināt, bet šoreiz tas jau nozīmē piekāpšanos un samierināšanos ar notiekošo. Tas nozīmē, ka mēs jau esam piekrituši upurēt (kāda mērķa vārdā?!) savu dzīves telpu, drošību, labklājību un tagad tikai spriežam kā to tā mazāk sāpīgi izdarīt. Es te gribētu vērst mūsu visu uzmanību uz dažām elementārām lietām šajā sakarā.
  1) Kādēļ presē par migrantiem un viņu tiesībām tiek runāts tā it kā viņi būtu šo valstu pilsoņi? Viņi ir IENĀCĒJI.Kā var būt tāda situācija, ka ienācēji drīkst diktēt savus noteikumus un likt vietējiem šos noteikumus ievērot un tiem piemēroties un pakļauties? Tas var notikt tikai vienā gadījumā, ja ienācēji ir okupanti un notiek attiecīgās valsts okupācija. Tātad, izdarīsim attiecīgos secinājumus.
  2) Kā drīkst ienācēju kriminālnoziegumus attaisnot ar sadzīves tradīcijām vai seksualitāti? Ja viens tuksneša dēls viegli ģērbtai sievietei uzbrūk tādēļ, ka viņam ir tāda seksualitāte un pie viņiem sievietes staigā līdz ausīm drēbēs ietinušās, tad tik pat labi jebkurš veikala aplaupītājs var attaisnot savu rīcību ar to, ka veikalā un skatlogā izliktās preces ir bijušas pārāk kārdinoši un vilinoši izkārtotas, bet viņam mājās nekā tāda nav.
  3) viens no iemesliem, kādēļ iedzīvotāji maksā nodokļus valstij ir tas, lai valsts ne tikai rūpētos par viņu drošību, bet arī lai to nodrošinātu. Tātad, ne valsts iedzīvotājiem ir jāpiemērojas un jādomā kā sevi pasargāt, bet gan valstij jādomā ko un kā darīt, lai valsts iedzīvotāji būtu drošībā. Un tas jau bija jādomā pirms tika pieļauta migrantu kustība pāri valsts robežai. Nedrīkst pieprasīt no cilvēkiem naudu par pakalpojumu un šo pakalpojumu cilvēkiem nesniegt. Mēs taču nebūsim ar mieru paši remontēt dzīvokli, bet maksāt par dzīvokļa remontu kādai firmai?
  4) Ja paanalizē valsts pārvaldes struktūru, tad jāsecina, ka šeit diezgan labi ir nodalītas darbības jomas un par tām atbildīgās konkrētās personas. Ir cilvēki, kas organizē un vada valsts robežu apsardzību, ir cilvēki, kuri nosaka valsts politiku, ir cilvēki, kas organizē un atbild par kārtību valstī. Ja miera laikā valsts iedzīvotāji vai viņu intereses kaut kādā veidā tiek apdraudētas tad tas nozīmē tikai to, kā ķādas konkrētas amatpersonas nespēj, negrib vai nedrīkst pildīt savus tiešos pienākumus. Tātad šeit būtu vietā uzdot jautājumus: Kāpēc netiek nodrošināta pienācīga robežu apsardzība un kontrole? Kāpēc policija u.c. spēka struktūras ar VISIEM PIEEJAMAJIEM LĪDZEKĻIEM UN METODĒM nenodrošina kārtību? Kāpēc valstu parlamenti pieņem tik bezatbildīgus, tuvredzīgus, pat noziedzīgus lēmumus, kas apdraud valsts iedzīvotāju drošību un labklājību?
  Lai risinātu “bēgļu krīzi”, vispirms ir jāatbild uz šiem jautājumiem.

 8. Haris Ments Gropings Atbildēt

  Māri! Angliski māki rakstīt?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Muļķe sirds, tai nekad, nekur nav gana!

Saeimas deputāts Gunārs Kūtris, kurš šajā parlamenta sasaukumā pārstāvēja partiju “No sirds Latvijai” (“NSL”), piekritis piedāvājumam 13. Saeimas vēlēšanās kandidēt no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta. Šādu piedāvājumu viņam izteicis Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars. G. Kūtris žurnālistiem teicis, ka vairākas Saeimā pārstāvētās partijas viņu aicinājušas uz 13. Saeimas vēlēšanām pievienoties to komandām, taču ZZS aizstāvētās vērtības viņam šķiet tuvākas. Tikt ievēlētam no ZZS saraksta viņam ir daudz lielākas iespējas, jo ZZS ir augstāki reitingi, kamēr Ingunas Sudrabas vadītajai “NSL” vēlētāju aptaujās atbalsts grozās ap vienu procentu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+