Mobilā versija
+16.7°C
Gundars, Kurts, Knuts
Otrdiena, 26. septembris, 2017
31. augusts, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Žirinovskis aizdedzina, Putins pielej degvielu (3)

Foto - LETAFoto - LETA

“Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs stingri nosoda Krievijas politiķa Vladimira Žirinovska Krievijas televīzijas kanālā “Rossija 24″ izteiktos draudus Baltijas valstīm un Polijai. (..) Ministrs sagaida, ka Krievijas amatpersonas norobežosies no šā paziņojuma un apliecinās Baltijas valstu robežu neaizskaramību.” (no Latvijas Ārlietu ministrijas paziņojuma)

Diez vai ir kādi īpaši priekšraksti, kas paredz, kādos gadījumos Latvijas oficiālā vara reaģē uz ārvalstu (runa pārsvarā, protams, ir par Krievijas) politiķu cūcībām pret mūsu valsti un kādos atstāj tās bez ievērības. Vēl jo vairāk – vai ir kaut kur noteikts, ka ievērību pelna vienīgi kaut kur ārpus Latvijas izskanējuši paziņojumi, bet, ja Krievijas uzdevumā ar līdzīgām cūcībām nodarbojas Latvijas pavalstnieki, tad to var uztvert kā normālu parādību?

Pēc tam, kad atklājās Eiroparlamenta deputātes Tatjanas Ždanokas un viņas vadītās Latvijas Krievu savienības intīmās attiecības ar Krimas partiju “Krievu vienotība”, ārlietu ministrs E. Rinkēvičs “Latvijas Avīzē” izteicās, ka tā jau mēdzot būt visās Eiropas valstīs – esot politiķi, kuru viedoklis krasi atšķiras no valsts oficiālās nostājas. “Vēršoties pret Latvijas Krievu savienību, mēs tikai pievērsīsim šiem margināļiem nepelnītu uzmanību un dosim viņiem iemeslu bļaut par to, kā šeit apspiež krievvalodīgos,” sprieda E. Rinkēvičs. Te gan varētu pārjautāt, vai Ždanokas aktivitātes Latvijā viņš tiešām uzskata par mazāk bīstamām kā Žirinovska fantāzijas par Trešo pasaules karu, ar ieplānoto Latvijas Lietuvas, Igaunijas un Polijas iznīcināšanu? Katram Ž, protams, sava loma.

Arī Vladimirs Žirinovskis ne tik sen tika uzskatīta par personu, kas nav īpašas uzmanības vērta, pat laikā, kad viņš bija Krievijas domes vicespīkers. Taču šoreiz Latvijas ĀM paziņojumam sekoja arī Krievijas vēstnieka Aleksandra Vešņakova izsaukšana uz ministriju, pieprasot paskaidrojuma sniegšanu. Vešņakovam atbilde, protams, bija sen zināma, un tā skan precīzi tāpat, kā par Ždanokas partijas aktivitātēm izteicās mūsu ārlietu ministrs – tas “neatspoguļo Krievijas oficiālo nostāju”.

Par Žirinovski, kam politiskā stāža ziņā līdzvērtīgu personu Krievijā būs grūti atrast (varbūt vēl komunists Zjuganovs), ir divi vai pat trīs izplatīti uzskati. Pirmais – “klauns”, “āksts”, “slims cilvēks” un tamlīdzīgi. Otrais – Žirinovskim ir īpaša loma Krievijas politikā – opozīcijas imitēšana jeb arī Latvijā labi zināmais paņēmiens – elektorāta šķelšana, neļaujot pieaudzēt muskuļus kādam Kremlim netīkamam spēkam, kas gan aktuālāk bija 90. gadu nogalē, pirms Putins vēl nebija nostiprinājis savas pozīcijas. Trešais uzskats – Žirinovskis pārspīlētā un rupjā veidā informē pasauli par Krievijas slēptajiem nodomiem. Kaut kas no psihoanalīzes teorijām…

Taču nevajadzētu palaist garām arī vērtējumu, kuru Žirinovskim un viņa aktivitātēm sniedzis Krievijas prezidents, iespējams, tieši tā ir visatbilstošākā. Runa ir par nesen Krimas pilsētā Jaltā notikušu vērienīgu pasākumu, kurā piedalījās gan Putins, gan lielākā daļa Krievijas Valsts domes deputātu. No sabiedrisko attiecību viedokļa šis pasākums gan Kremlim, šķiet, nebija izdevies, jo tieši Žirinovska, nevis Putina uzstāšanās izpelnījās lielāku ievērību.

Citstarp viņš savā uzrunā novērtēja pats savu ieguldījumu Rietumu biedēšanā: “Es reiz pateicu vienu frāzi somiem. Pēc divām nedēļām Somijas aizsardzības budžets tika palielināts par 30%. Viena mana frāze, un 30%! Tad veidosim savu propagandu tā, lai viņi bankrotētu. Lai nobītos, ka tanki aizbrauks ne tikai līdz Kijevai, bet arī līdz Briselei.” Turpinājumā Žirinovskis piedāvāja Putinam mainīt amata nosaukumu uz imperators Vladimirs I vai vismaz “virspavēlnieks” un, protams, izbļaustīja vēl virkni citu repliku savā stilā. Zālē viegla uzjautrināšanās, mēreni aplausi, un visi it kā uz mirkli sastingst gaidās, ko par to visu teiks Putins. Bet Putins vispirms noskaita ierasto standartfrāzi, ka Žirinovskis ne vienmēr atspoguļo oficiālo Krievijas nostāju, tomēr “iededzina skaisti” (“зажигает красиво”). Žirinovskis aizdedzina sērkociņu, Putins pielej degvielu un impēriskā uguņošana var sākties.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Necepieties – Žirinovskis nav ne pareģis ne gaišreģis ne… , bet precīzi izpilda Putina dotos rīkojumus, runā to, ko Putins darīs rīt… Tā Krievija no Klusā okeāna līdz Atlantijas un no Ziemeļu ledus okeāna līdz Indijas… Process ir sācies – Merkele ir jau piekritusi Ukrainas likvidācijai un Francija Mistral būvē …

  2. Izskatās,ka arī Žirinovska vēl pirms gadiem teiktais par Krievijas pieeju Indijas okeānam,nebūt nav viņa paša izdomāts!

  3. Ko Žirinovskisšodien saka to Putins rīTdien dara ( tas jau sen saskaņots…). Pārējiem atliek tikai brīnīties, no kurienes tas Žirinovskis ir pareģspējis…

Harijs Tumans: Kā savaldīt "ciklopus" un pasargāt valsts intereses (6)Gaidot valsts simtgadi, dažādu šim svarīgajam notikumam veltīto pasākumu un ieceru saraksts kļūst aizvien garāks.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Nepilsonijas pilsoņi

Saeima pagājšnedēļ noraidīja Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iesniegto likumprojektu, kas paredzēja vairs nepiešķirt nepilsoņu statusu bērniem. Patlaban nepilsoņa statuss tiek piešķirts reti – 2016. gadā tikai 52 bērniem. Bet jau tagad nepilsoņu bērnam iegūt pilsonību ir vienkārši – uz dzimtsarakstu nodaļas darbinieka jautājumu, vai vecāki jaundzimušajam bērnam izvēlas Latvijas pilsonību, jāatbild ar “jā”. Tas tiek atzīmēts reģistrā un dzimšanas apliecību bērns uzreiz saņem ar Latvijas pilsonību. Tiem vecākiem, kas saka “nē”, vairākumā gadījumu noteicošā esot iespēja vieglāk ceļot uz Krieviju, jo nepilsoņiem nav vajadzīga vīza.

Vai partijām jāpalielina valsts budžeta finansējums?
Egils Līcītis: Un visi raksta prezidentamBet tad uzrodas vēstuļu draugi, kurus Vējonis nemaz negrib par vēstuļu draugiem, un sarakstīšanās ar tādiem nedara godu augstiem amatvīriem.
Viss var būt taisnība, izņemot to, kas tiek drukāts (17)Sudrabas komisijā žurnālistu organizācijas viena otru apsmidzina ar indīgām ķimikālijām
Rita Našeniece: Impērijas brīvprātīgie palīgi (96)Piederību valstij nenodrošina uztiepti papīri. To nodrošina audzināšana.
Draugiem Facebook Twitter Google+